Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Dane GUS: Polska gospodarka w stagnacji – co dalej?

Niewesołe nowiny gospodarcze płyną do nas wprost z Głównego Urzędu Statystycznego. Opierając się na dostępnych danych można uznać, że Polska ugrzęzła w stagnacji - co zatem robić?

Opublikowano:
Dane GUS: Polska gospodarka w stagnacji – co dalej?
Zdj.: depositphotos.com

Polska gospodarka stanęła w obliczu stagnacji w czwartym kwartale 2023 r., wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Głównymi czynnikami wzrostu w ubiegłym roku były inwestycje i nadwyżka w handlu międzynarodowym, podczas gdy spadek konsumpcji zaważył na wynikach.

Dane na temat PKB

Produkt Krajowy Brutto pozostał bez zmian w porównaniu z poprzednim kwartałem po korekcie sezonowej, w przeciwieństwie do wzrostu o 1,1% w trzecim kwartale, który został zrewidowany w dół z początkowego szacunku 1,5%.

Tej przerwie we wzroście gospodarczym pod koniec roku towarzyszyły słabsze wcześniejsze kwartały niż początkowo sądzono. W czwartym kwartale odnotowano spadek o 1,5% w porównaniu z trzecim kwartałem.

Pomimo stagnacji kwartalnego PKB, wzrost rok do roku w czwartym kwartale wyniósł 1%, nieco więcej niż 0,8% wzrostu w trzecim kwartale. Rynek forex nie ma zatem powodu do premiowania złotówki w ramach par walutowych.

Wybiegając w przyszłość do 2024 r., eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują jednak potencjalne odbicie konsumpcji gospodarstw domowych i utrzymanie procesów inwestycyjnych, odwracając obecne najważniejsze trendy.

Analitycy kreślą pozytywne prognozy

Zdj.: pixabay.com
siła nabywcza konsumenta
Gospodarka zależy od konsumentów

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, wyraziła optymizm dla polskiej gospodarki w 2024 r., przewidując potencjalny wzrost PKB zbliżony do 4% w całym roku, wspierany przez ożywienie konsumpcji gospodarstw domowych i kontynuację inwestycji.

Stagnacja w czwartym kwartale 2023 r. była w pewnym stopniu oczekiwana, a analitycy prognozowali wzrost PKB o około 1% rok do roku w oparciu o roczne dane wskazujące na stagnację wydatków konsumpcyjnych.

Przewidując odwrócenie trendów konsumpcji, eksperci mają nadzieję na lepsze wyniki gospodarcze w 2024 roku.

Konsumpcja gospodarstw domowych miała ujemną dynamikę na poziomie -1,0% w 2023 roku. Dane kwartalne nakreśliły jednak nieco bardziej pozytywny obraz, sugerując nieoczekiwane spowolnienie wzrostu konsumpcji pod koniec roku i wyższą dynamikę inwestycji niż wcześniej szacowano.

Ekonomiści początkowo przewidywali wzrost konsumpcji o 2,1% rok do roku i wzrost nakładów brutto na środki trwałe (tj. inwestycji) o 6,9%. Dane za cały rok 2023 sugerują jednak, że wzrost konsumpcji nieoczekiwanie spowolnił pod koniec roku, podczas gdy dynamika inwestycji była wyższa.

Podsumowując, wyniki polskiej gospodarki w czwartym kwartale 2023 r. wskazują na okres stagnacji, przy braku zmian PKB po korekcie sezonowej w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.