Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Czy WIBOR w kredytach hipotecznych jest nieuczciwy? TSUE ma zdecydować

W ostatnich latach rozgorzała burza prawna wokół stosowania stawki WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) jako punktu odniesienia dla oprocentowania kredytów hipotecznych w Polsce.

Czy WIBOR w kredytach hipotecznych jest nieuczciwy? TSUE ma zdecydować
Zdj.: depositphotos.com

Kontrowersje te dotarły do najwyższych szczebli europejskiego systemu prawnego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) został poproszony o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

HISTORIA WIBOROWYCH SPORÓW

Kontrowersje wokół kredytów hipotecznych opartych na WIBOR rozpoczęły się na dobre dwa lata temu.

Kancelaria prawna złożyła pozew kwestionujący uczciwość modelu “WIBOR plus marża” stosowanego dla kredytów hipotecznych denominowanych w złotych.

W pozwie twierdzono, że banki osiągały nieproporcjonalnie wysokie zyski z powodu rozbieżności między kosztami finansowania a stawką WIBOR.

Pytania dotyczą tego, czy niewystarczające informacje na temat ryzyka związanego ze zmiennymi stopami procentowymi i metodologią ustalania WIBOR mogą sprawić, że te warunki kredytu hipotecznego będą nieuczciwe.

Branża bankowa drży przed złym orzeczeniem

Zdj.: depositphotos.com
waluta frank szwajcarski
Nie tylko franki rodzą kontrowersje

Potencjalne skutki negatywnego orzeczenia dla banków są nie do przecenienia.

Według stanu na maj 2023 r. przeciwko bankom toczyło się ponad tysiąc pozwów dotyczących kredytów hipotecznych opartych na WIBOR, co stanowi niewielki ułamek z około 2,3 miliona takich kredytów w Polsce o wartości 484 miliardów złotych.

Chociaż do tej pory nie zapadły żadne prawomocne wyroki przeciwko bankom, liczba pozwów powoli rośnie.

WIBOR jest stosowany nie tylko dla kredytów hipotecznych, ale także dla obligacji skarbowych i korporacyjnych, a także dla kredytów obrotowych.

Usunięcie WIBOR z tych instrumentów finansowych mogłoby zatem potencjalnie zdestabilizować cały system finansowy!

Obecna sytuacja nasuwa nieuniknione porównania z kryzysem kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, który zaowocował dużą liczbą pozwów sądowych i znacznymi reperkusjami finansowymi dla banków.

Orzeczenie podtrzymujące obecne stosowanie WIBOR wzmocniłoby status quo, ale mogłoby nie stłumić rosnącego niezadowolenia wśród klientów banków.

Stawka jest zatem wysoka, a konsekwencje decyzji TSUE będą odczuwalne w całym polskim krajobrazie finansowym. Śledzimy zatem sytuację z dużą uwagą!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.