Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Centralny Port Komunikacyjny w Polsce – co ukrywa się za wezwaniem do kontroli?

Przyszłość CPK w Polsce stoi pod znakiem zapytania ze względu na obawy o potencjalne niegospodarność i opóźnienia. Obecnie zaś organizujący się ludzie domagają się kontroli!

Opublikowano:
Centralny Port Komunikacyjny w Polsce – co ukrywa się za wezwaniem do kontroli?
Zdj.: cpk.pl

Maciej Wilk, prezes stowarzyszenia “Tak dla CPK”, wezwał Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) do przeprowadzenia pilnej kontroli w celu wyjaśnienia tych kwestii. To wezwanie do działania odzwierciedla rosnące obawy o wpływ projektu na strategiczne możliwości rozwoju kraju.

CPK ma stać się głównym węzłem transportowym integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Położony 37 km na zachód od Warszawy projekt obejmuje plany inwestycji kolejowych, które mają skrócić czas podróży między Warszawą a głównymi polskimi miastami do nie więcej niż 2,5 godziny.

W trakcie realizacji projektu pojawiły się jednak komplikacje, a spółka wstrzymała wszystkie prace i pojawiły się doniesienia o planach przeprojektowania całej sieci kolejowej. Wydarzenia te wywołały oburzenie opinii publicznej, a Wilk wezwał obywateli do zażądania od NIK natychmiastowej kontroli.

NIK odpowiada, że już obecnie prowadzi kontrolę

Zdj.: depositphotos.com
oczekujący na lot
Przyszłość CPK jest niewiadomą

CPK współpracowało z państwowym nadzorem, dostarczając kontrolerom wymagane dokumenty. Jednak trwająca kontrola NIK koncentruje się na procedurach nabywania gruntów, różniąc się od zakresu żądanego przez Wilka i obrońców CPK.

Ponadto w 2024 r. zaplanowano dwie kolejne kontrole mające na celu ocenę zarządzania inwestycjami CPK i projektami kolejowymi.

Ponieważ CPK radzi sobie z tymi wyzwaniami, jego wynik będzie miał znaczący wpływ na rozwój infrastruktury i wzrost gospodarczy w Polsce. Przyszłość projektu stoi na rozdrożu, z publicznym żądaniem odpowiedzialności i zbliżającą się decyzją rządu kształtującą jego rolę w przyszłości Polski.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.