Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Ciekawe dane – Arabia Saudyjska zdradza plany dotyczące Saudi Aramco!

Saudi Aramco, gigant naftowy, znalazł się w centrum uwagi ze względu na swoją reakcję na zmieniającą się dynamikę rynku i plany dywersyfikacji gospodarczej Arabii Saudyjskiej.

Ciekawe dane – Arabia Saudyjska zdradza plany dotyczące Saudi Aramco!
Zdj.: depositphotos.com

Celem królestwa jest zmniejszenie zależności od dochodów z ropy naftowej, która jest kluczowym elementem jego gospodarki, poprzez sprzedaż części udziałów w Saudi Aramco. Posunięcie to jest częścią ambitnego programu “Wizja 2030”, sygnalizującego znaczącą zmianę w krajobrazie gospodarczym kraju.

SPO SAUDI ARAMCO

Ponad 1,5 miliarda akcji, około 0,64% udziałów rządu saudyjskiego w spółce, zostało zaoferowanych w ramach wtórnej oferty publicznej (SPO), potencjalnie generując około 12 miliardów dolarów.

Oferta ta jest następstwem rekordowej pierwszej oferty publicznej (IPO) w 2019 r., która przyniosła 29,4 mld USD, co czyni ją jedną z największych ofert w ostatnim czasie. Termin SPO zbiega się z okresem słabych wyników akcji Aramco na giełdzie Tadawul w Rijadzie, która odnotowała spadek o ponad 12% od początku roku.

Pomimo ostatnich słabych wyników, akcje Saudi Aramco odbiły się z 1,6% zyskiem po 2% spadku, wyceniając spółkę na 1,86 biliona dolarów, co plasuje ją na piątym miejscu wśród największych firm na świecie.

Niepewne losy ropowego biznesu

Zdj.: depositphotos.com
Saudi Aramco
Aramco to przede wszystkim ropa

Wyniki finansowe spółki odzwierciedlały niestabilny rynek ropy naftowej, z 25% spadkiem zysku w ubiegłym roku, co przypisuje się niższym światowym cenom ropy, zmniejszonym wolumenom sprzedaży i kurczącym się marżom rafineryjnym.

Wpływy z SPO są przeznaczone na wsparcie krajowych projektów związanych z “Wizją 2030” oraz na pokrycie deficytu budżetowego kraju, który w pierwszym kwartale 2024 r. osiągnął 3,3 mld USD, co oznacza szósty kwartał deficytu z rzędu.

Surowcowy gigant Saudi Aramco zasili saudyjski budżet miliardami dolarów za sprawą ogłoszonego procesu SPO!

Atrakcyjna polityka dywidendowa Saudi Aramco, z przewidywaną łączną wypłatą dywidendy w wysokości 124 mld USD w 2024 r., była znaczącym wabikiem dla inwestorów, pokazując zaufanie inwestorów pomimo niedawnych wahań cen akcji.

Podsumowując, ponieważ Arabia Saudyjska dąży do dywersyfikacji gospodarczej, sprzedaż akcji Saudi Aramco jest kluczowym krokiem w kierunku osiągnięcia długoterminowego wzrostu w różnych sektorach. Wyniki tych inicjatyw będą miały znaczący wpływ zarówno na królestwo, jak i na globalne rynki energii.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.