Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Bardzo ważne zmiany w cenach gazu: co musisz wiedzieć zanim nastanie 1 lipca?

Polskie gospodarstwa domowe i konsumenci korzystają z ochrony taryfowej, jednak ta sielanka już wkróce ma się skończyć. Poznaj nowe, znacznie wyższe stawki, jakie nas czekają!

Opublikowano:
Bardzo ważne zmiany w cenach gazu: co musisz wiedzieć zanim nastanie 1 lipca?
Zdj.: depositphotos.com

Cena gazu wysokometanowego grupy E wzrośnie o około 45%, osiągając poziom 35,79 groszy za kWh brutto (29,10 groszy za kWh netto). Wzrosną również opłaty abonamentowe.

PRZYKŁADOWE WARTOŚCI

Przykładowo, w grupie W-1.1 miesięczna opłata wzrośnie z 4,06 zł do 4,12 zł brutto, co oznacza wzrost o 1,5 proc. Średni wzrost cen paliwa gazowego dla odbiorców objętych ochroną wyniesie ok. 45-47 proc.

Podobnie cena gazu zaazotowanego wzrośnie z 24,62 groszy za kWh do 35,79 groszy za kWh brutto w podgrupie Lw (grupa taryfowa Z) i do 36,29 groszy za kWh brutto w podgrupie Ls (grupa taryfowa S), co oznacza wzrost o 45 do 47 procent.

Odbiorcy nieobjęci ochroną taryfową odczują wzrost cen o około 59 proc. począwszy od stycznia 2024 roku. Większość klientów PGNiG ma czas do końca czerwca 2024 r., aby przygotować swoje budżety domowe na wyższe rachunki za gaz. Ci, którzy nie zaakceptują zapowiadanych zmian, mają 14 dni na wypowiedzenie umowy.

To, że gaz musi zdrożeć widać po raportach Orlenu

Zdj.: depositphotos.com
gaz dla konsumenta
Czy rząd wprowadzi podwyżki gazu?

ORLEN w raporcie za I kwartał 2024 r. wykazał istotny wpływ na segment wydobywczy – strata w wysokości 4,1 mld zł w dużej mierze wynika z rozwiązań regulacyjnych wspierających konsumentów oraz spadku cen gazu o ok. 48%.

Wydobycie spółki wzrosło o blisko 14 proc. rok do roku, osiągając poziom ok. 215 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boe/d), głównie dzięki konsolidacji aktywów przejętych od norweskiego KUFPEC.

Ceny gazu są obecnie “zamrożone” na poziomie około 200 zł/MWh, co jest środkiem wprowadzonym w odpowiedzi na kryzys energetyczny w Europie. Nowy projekt chroniący Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen energii jest już gotowy, ale czeka na zatwierdzenie przez Radę Ministrów.

PGNiG Obrót Detaliczny powiadomił już klientów o nadchodzących podwyżkach cen. Proces legislacyjny musi zostać zatem przyspieszony, aby zapobiec nagłym wzrostom rachunków od 1 lipca.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.