Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Alphabet – rosną zyski z reklam, słabiej radzi sobie chmura

Opublikowano:
Alphabet – rosną zyski z reklam, słabiej radzi sobie chmura
Zdj.: freepik.com

Jest rzeczą wiadomą, że w ramach amerykańskiego, kwartalnego sezonu wynikowego, uwagę handlujących na giełdzie przykują zwłaszcza największe firmy, takie jak chociażby Meta, Netflix, Nvidia czy Apple. Tymczasem, opublikowane przez nas swojego czasu stwierdzenie, że chmura to przyszłość Internetu, zostało dobitnie potwierdzone przez niedawne wyniki spółki Alphabet.

Alphabet, czyli spółka-matka Google, to czołowa amerykańska korporacja, zaliczana zarówno do tak zwanej grupy “FAANG”, jak i “Magnificent Seven”. Utożsamiamy ją wręcz z pojęciem “Big Tech”.

Jak się okazuje, pomimo bardzo dobrych wyników przedstawionych przez znaną wszystkim firmę Google, jej akcje wyraźne potaniały. Wyceniany na grubo powyżej półtora biliona dolarów, amerykański gigant, notowany wedle dwudziestopięciokrotności ceny do zysku przebił prognozy analityków w pewnych sektorach, nie dowożąc jednak tak znakomitych rezultatów odnośnie chmury obliczeniowej, jak pokazał to chociażby silny jak zawsze Microsoft.

Jakie wyniki pokazał Alphabet po trzecim kwartale 2023 roku?

Trzeba obiektywnie stwierdzić, że w ramach publikacji wyników kwartalnych, Alphabet naprawdę zaprezentował solidne wyniki. Można wręcz powiedzieć, że rezultaty opublikowane przez Alphabet, a nieco później także przez Amazon potwierdziły, że rynek reklamowy w Stanach Zjednoczonych ma się bardzo dobrze, a konsument nie jest wydrenowany z gotówki.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! O tym, jak dobrze radzą sobie największe amerykańskie spółki pisaliśmy niedawno w artykule: “Big tech wyprzedził szeroki rynek o kilka długości!”. W istocie, odbicie, jakie zanotowali giganci technologiczni na przestrzeni 2023 roku było prawdziwie spektakularne.

Przekładając powyższe na twarde liczby, Alphabet podzielił się z otoczeniem następującym zestawem informacji:

  • przychody spółki za trzeci kwartał 2023 r. wyniosły aż 76,7 mld USD,
  • marżowość to nadal mocna strona Google, co potwierdza zysk netto w kwocie aż 19,7 mld USD,
  • zysk na akcję w wysokości 1,55 USD przebił oczekiwania analityków, wynoszące 1,45 USD,
  • zarówno wyszukiwarka Google, jak i serwis YouTube stale się rozwijają, notując odpowiednio roczny wzrost przychodów o 11% i 12%.

Rozwój Google Cloud odczytano niestety w pesymistycznym świetle

Zdj.: google.com
Chmura Google
Rynek liczy na silny rozwój Cloud

W ramach całego zestawu standardowych danych raportowych, spółka Alphabet pochwaliła się także wzrostem przychodów w segmencie chmury obliczeniowej. Google Cloud w ujęciu rok do roku zanotował konkretny, dwucyfrowy wzrost o 22%.

Sęk w tym, że rynek wyraźnie oczekiwał jeszcze bardziej wyśrubowanego wyniku, przez co notowania akcji Google dosłownie runęły, zaliczając spektakularny, posesyjny spadek o niemal 10%!

Notatka

Wielu analityków, jak i inwestorów porównuje rozwój usług chmurowych oferowanych przez poszczególne firmy. Tymczasem wzrost Google Cloud rzędu 22% nie robi wcale wrażenia na tle znacznie lepszych wyników o wiele większej chmury Microsoft Azure (29% r/r).

Skoro zatem słynny “Gigant z Redmond”, czyli Microsoft, oferujący znacznie bardziej rozwiniętą usługę chmurową, jest w stanie skalować ten biznes szybciej, niż czyni to Google, to rzeczywiście jest to powód do niepokoju po stronie akcjonariuszy Alphabetu. Można zatem powiedzieć, że reakcja rynku na wyniki kwartalne Google była całkowicie uzasadniona.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.