Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Alphabet - rosną zyski z reklam, słabiej radzi sobie chmura

Alphabet - rosną zyski z reklam, słabiej radzi sobie chmura

Alphabet - rosną zyski z reklam, słabiej radzi sobie chmura
Źródło: freepik.com

Jest rzeczą wiadomą, że w ramach amerykańskiego, kwartalnego sezonu wynikowego, uwagę handlujących na giełdzie przykują zwłaszcza największe firmy, takie jak chociażby Meta, Netflix, Nvidia czy Apple. Tymczasem, opublikowane przez nas swojego czasu stwierdzenie, że chmura to przyszłość Internetu, zostało dobitnie potwierdzone przez niedawne wyniki spółki Alphabet.

Alphabet, czyli spółka-matka Google, to czołowa amerykańska korporacja, zaliczana zarówno do tak zwanej grupy "FAANG”, jak i "Magnificent Seven”. Utożsamiamy ją wręcz z pojęciem "Big Tech”.

Jak się okazuje, pomimo bardzo dobrych wyników przedstawionych przez znaną wszystkim firmę Google, jej akcje wyraźne potaniały. Wyceniany na grubo powyżej półtora biliona dolarów, amerykański gigant, notowany wedle dwudziestopięciokrotności ceny do zysku przebił prognozy analityków w pewnych sektorach, nie dowożąc jednak tak znakomitych rezultatów odnośnie chmury obliczeniowej, jak pokazał to chociażby silny jak zawsze Microsoft.

Jakie wyniki pokazał Alphabet po trzecim kwartale 2023 roku?

Trzeba obiektywnie stwierdzić, że w ramach publikacji wyników kwartalnych, Alphabet naprawdę zaprezentował solidne wyniki. Można wręcz powiedzieć, że rezultaty opublikowane przez Alphabet, a nieco później także przez Amazon potwierdziły, że rynek reklamowy w Stanach Zjednoczonych ma się bardzo dobrze, a konsument nie jest wydrenowany z gotówki.

Przekładając powyższe na twarde liczby, Alphabet podzielił się z otoczeniem następującym zestawem informacji:

  • przychody spółki za trzeci kwartał 2023 r. wyniosły aż 76,7 mld USD,
  • marżowość to nadal mocna strona Google, co potwierdza zysk netto w kwocie aż 19,7 mld USD,
  • zysk na akcję w wysokości 1,55 USD przebił oczekiwania analityków, wynoszące 1,45 USD,
  • zarówno wyszukiwarka Google, jak i serwis YouTube stale się rozwijają, notując odpowiednio roczny wzrost przychodów o 11% i 12%.
Wykres akcji Alphabet
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Rozwój Google Cloud odczytano niestety w pesymistycznym świetle

Chmura Google
Rynek liczy na silny rozwój Cloud
Źródło: google.com

W ramach całego zestawu standardowych danych raportowych, spółka Alphabet pochwaliła się także wzrostem przychodów w segmencie chmury obliczeniowej. Google Cloud w ujęciu rok do roku zanotował konkretny, dwucyfrowy wzrost o 22%.

Sęk w tym, że rynek wyraźnie oczekiwał jeszcze bardziej wyśrubowanego wyniku, przez co notowania akcji Google dosłownie runęły, zaliczając spektakularny, posesyjny spadek o niemal 10%!

Skoro zatem słynny "Gigant z Redmond”, czyli Microsoft, oferujący znacznie bardziej rozwiniętą usługę chmurową, jest w stanie skalować ten biznes szybciej, niż czyni to Google, to rzeczywiście jest to powód do niepokoju po stronie akcjonariuszy Alphabetu. Można zatem powiedzieć, że reakcja rynku na wyniki kwartalne Google była całkowicie uzasadniona.

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo