Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Czy Muskowi należą się grube miliardy dolarów? Akcjonariusze zdecydują!

Czy CEO największej motoryzacyjnej marki świata powinien otrzymać aż 56 miliardów wynagrodzenia? Akcjonariusze Tesli już wkrótce będą głosować, co z pieniędzmi dla Elona Muska!

Opublikowano:
Czy Muskowi należą się grube miliardy dolarów? Akcjonariusze zdecydują!
Zdj.: depositphotos.com

Tesla znajduje się obecnie w krytycznym momencie, a akcjonariusze są proszeni o rozważenie dwóch kluczowych propozycji, które mogą znacząco ukształtować przyszłość firmy i rolę jej dyrektora generalnego, Elona Muska.

PROBLEMATYCZNY WYROK

Producent pojazdów elektrycznych dąży do obalenia orzeczenia sądu, które unieważniło kontrowersyjny pakiet wynagrodzeń Muska. Ponadto firma rozważa znaczące przeniesienie siedziby z Delaware do Teksasu, co oznacza potencjalną relokację geograficzną.

W 2018 r. Tesla i Musk uzgodnili plan wynagrodzeń, który pomijał regularną pensję, zamiast tego oferując znaczne “premie” uzależnione od osiągnięcia przez firmę określonych finansowych i operacyjnych kamieni milowych w ciągu dekady.

Wiązało się to z otrzymaniem przez Muska 12 transz opcji na akcje o potencjalnej wartości do 56 miliardów dolarów. Jednak akcjonariusz Tesli, Richard J. Tornetta, zakwestionował ten pakiet w sądzie, argumentując, że szczegóły dotyczące wynagrodzenia i wskaźniki wydajności zostały nieodpowiednio ujawnione.

Sąd odmówił wypłaty wynagrodzenia

Zdj.: wikipedia.org
środek auta Tesla
Czy Tesla wypłaci Muskowi pieniądze?

Sąd w Delaware, któremu przewodniczyła sędzia Kathleen St. J. McCormick, orzekł na korzyść Tornetty, uznając pakiet Muska za “wadliwy”.

Sąd zakwestionował konieczność “historycznie bezprecedensowego planu wynagrodzeń” o wartości do 55,8 miliarda dolarów, aby zmotywować Muska, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego znaczący udział w firmie i zaangażowanie w jej rozwój.

Warto zauważyć, że wartość rynkowa Tesli spadła w tym roku o prawie 40%, co częściowo przypisuje się prognozom osłabienia sprzedaży samochodów elektrycznych z powodu niższego popytu i zwiększonej konkurencji.

Ponieważ Tesla zmaga się z tymi prawnymi i strategicznymi wyzwaniami, wynik głosowania akcjonariuszy będzie miał znaczący wpływ na przyszłość Muska w firmie oraz na trajektorię operacyjną i finansową Tesli.

Decyzje podjęte na zbliżającym się dorocznym walnym zgromadzeniu będą odzwierciedlać zaufanie akcjonariuszy do przywództwa Muska i ich wizji dalszej drogi Tesli w niestabilnym krajobrazie rynkowym.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.