Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Wyraźnie zmienne cen węgla i ekogroszku na naszym rynku w 2024 roku

Opublikowano:
Wyraźnie zmienne cen węgla i ekogroszku na naszym rynku w 2024 roku
Zdj.: depositphotos.com

Wraz z początkiem nowego roku na rynku surowcowym węgla i ekogroszku obserwujemy znaczące zmiany cenowe – spółki w zasadzie długoterminowo obniżają ceny, zwłaszcza w stosunku do horrendalnych stawek w zeszłym roku. Trend ten jest szczególnie widoczny w ofercie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) oraz rebrandowanego Południowego Koncernu Węglowego (PKW), wcześniej znanego jako Tauron Wydobycie.

PGG wywiera presję na obniżanie cen rynkowych, oferując węgiel po ok. 900 zł za tonę. Cena ta nie uwzględnia jednak kosztów dostawy do KDW (Kwalifikowanych Dostawców Węgla), które mogą sięgać nawet 400 zł. Z kolei PKW obniżył ceny ekogroszku o około 250 zł za tonę w 2024 roku.

Obecnie ceny różnych rodzajów węgla w sklepie internetowym PGG utrzymują się na poziomie 900 zł za tonę, przy czym Greenpal Ekomiał oferowany jest w cenie 937 zł za tonę. Ponadto węgiel roboczy PGG, taki jak Karlik i Karolinka, jest wyceniany na 1550 zł w workach lub 1300 zł luzem, a inne rodzaje, takie jak orzech lub kostka, wahają się od 900 do 1270 zł.

Węgiel na światowych rynkach nadal jest jednak w cenie

Zdj.: depositphotos.com
składy węgla na kolei
Problemem Polski jest duża skala importu zagranicznego węgla

Pomimo stabilnej międzynarodowej ceny węgla, która spadła o 40% z 184-185 USD za tonę do zaledwie 108 USD, oraz stosunkowo silnego złotego w stosunku do dolara, krajowe ceny energetyki zawodowej i węgla opałowego nie odzwierciedlają tego trendu.

Według katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, cena węgla do celów energetycznych w listopadzie 2023 r. wyniosła 665,87 zł (30,97 zł za 1 GJ) i była wyższa niż rok wcześniej, kiedy to wynosiła 551,30 zł (25,84 zł za 1 GJ).

Z kolei ciepłownie w listopadzie 2023 roku płaciły 649,16 zł za tonę (26,36 zł za 1 GJ), czyli znacznie mniej niż 1043,03 zł (42,17 zł za 1 GJ) w listopadzie 2022 roku. Mimo wszystko to nadal relatywnie wysokie stawki na użytek energetyki zawodowej. To dobry sygnał dla takich dostawców jak chociażby Lubelski Węgiel Bogdanka czy pozostający w nieco gorszym układzie technicznym Bumech S.A.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ: Zmienne wyceny węgla każą zadawać pytanie o rentowność naszych polskich kopalń. Zapraszamy do analizy poczynionej w artykule: “Czy spółki węglowej mają szansę na odbicie“.

Rynek reaguje na różne czynniki, w tym presję cenową PGG, obniżki cen PKW i stabilność rynku międzynarodowego. Klientom zaleca się zbadanie różnych opcji, ponieważ zmiany cen na rynku węgla i ekogroszku w 2024 r. będą się nadal rozwijać.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.