Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Unia zakazuje dotowania kotłów gazowych od 2025 r. – Czy jesteś na to gotowy?

Stało się! Unia Europejska przyjęła radykalny plan ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych, który obok węgla uderza przede wszystkim w opalanie gazem - sprawdź, co to oznacza!

Unia zakazuje dotowania kotłów gazowych od 2025 r. – Czy jesteś na to gotowy?
Zdj.: depositphotos.com

Unia Europejska podjęła znaczący krok w kierunku bardziej zrównoważonej i energooszczędnej przyszłości, przyjmując “dyrektywę budowlaną”.

Dyrektywa ta ma na celu wdrożenie powszechnej termomodernizacji zarówno dla gospodarstw domowych, jak i budynków niemieszkalnych o najniższej klasie energetycznej. Ponadto nowe domy budowane po 2030 r. będą musiały być zeroemisyjne, zgodnie ze standardami z 2022 r.

OGRANICZENIE PALIW KOPALNYCH

Oprócz klasyfikacji energetycznej i termomodernizacji, dyrektywa ma również na celu ograniczenie wykorzystania surowców kopalnych do produkcji energii cieplnej.

Dotacje będą jednak nadal dostępne dla hybrydowych systemów grzewczych, takich jak połączenie pieca centralnego ogrzewania i paneli słonecznych lub pieca węglowego i pompy ciepła.

Dyrektywa sugeruje, że do 2040 r. stare kotły wykorzystujące paliwa kopalne powinny zostać wycofane, chociaż Parlament Europejski wskazał, że data ta nie jest wiążąca i do końca 2024 r. przedstawi dalsze wyjaśnienia dotyczące tego, co dokładnie oznacza “kocioł na paliwo stałe” i jakie technologie obejmuje.

Co zrobić, aby legalnie korzystać z gazu?

Zdj.: freepik.com
Symbol dwutlenku węgla CO2
Wysiłki zmierzają do redukcji emisji

W przypadku gospodarstw domowych korzystających obecnie z ogrzewania gazowego, Polska Organizacja Gazu Płynnego wyjaśnia, że jeśli ktoś planuje nadal korzystać z gazu, powinien sprawdzić, czy jego piec jest kompatybilny z paliwami biokomponentowymi.

Pomimo zauważalnych spadków cen gazu ziemnego od początku 2024 r., co czyni gazowe systemy grzewcze atrakcyjną inwestycją, istnieją obawy co do długoterminowej opłacalności takich inwestycji.

Począwszy od 2025 r. państwa członkowskie UE nie będą już mogły dotować kotłów zasilanych gazem i węglem.

Eksperci ostrzegają przed “pułapką gazową”, przewidując, że do końca dekady koszty ogrzewania kotłami gazowymi będą wyższe niż rachunki za energię elektryczną dla pomp ciepła, zwłaszcza po wprowadzeniu podatku ETS 2 od emisji CO2 z paliw kopalnych, który ma się rozpocząć w 2027 roku.

W przypadku istniejących budynków użytkownicy kotłów gazowych nie będą musieli wymieniać swoich systemów grzewczych, jeśli będą one kompatybilne z rosnącą mieszanką biokomponentów, takich jak biometan lub biopropan.

W świetle tych zmian zachęca się obywateli do rozważenia strategii i działań dotyczących nie tylko nowych, ale także istniejących rozwiązań grzewczych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.