Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Upadek gwiazdy elektryków – założyciel Nikoli skazany na więzienie

Opublikowano:
Upadek gwiazdy elektryków – założyciel Nikoli skazany na więzienie
Zdj.: nikolamotor.com

Trevor Milton, założyciel Nikola Corp, został skazany na cztery lata więzienia za oszukiwanie inwestorów w sprawie elektrycznych i napędzanych wodorem ciężarówek jego firmy. Wyrok ten, wydany 18 grudnia, oznacza znaczący upadek Miltona, który kiedyś zamierzał rywalizować z Teslą Elona Muska i na krótko przekroczył wycenę Forda.

Notatka

Nikola, nazwana na cześć wynalazcy Nikoli Tesli, miała na celu zrewolucjonizowanie branży transportu ciężarowego za pomocą pojazdów elektrycznych. W szczytowym momencie cena akcji firmy osiągnęła 67 USD za akcję, wyceniając Nikolę na oszałamiające 34 miliardy dolarów.

Później okazało się jednak, że sukces ten opierał się na nieprawdzie. Nikola nie wyprodukowała żadnych pojazdów, a prototypy prezentowane jako działające były jedynie toczone po zboczach, aby stworzyć iluzję działających silników.

Oszustwo zostało ujawnione, gdy pojawiło się wideo ciężarówki Nikola pozornie poruszającej się bez źródła zasilania. Doprowadziło to do dochodzeń regulacyjnych, w wyniku których Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nałożyła na Miltona grzywnę w wysokości 125 milionów dolarów. W następstwie skandalu Milton ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego, a nowe kierownictwo podjęło się ratowania firmy.

Wyłącznie pozorne odrodzenie firmy Nikola

Pomimo zawirowań, Nikola zdołała opracować obiecaną technologię i rozpoczęła seryjną produkcję swoich pojazdów. Jednak akcje firmy spadły poniżej 1 USD, ryzykując wycofanie z giełdy. Krótkie odrodzenie nastąpiło, gdy Nikola ogłosiła cięcia kosztów, zwolnienia, dotacje państwowe na stacje tankowania wodoru oraz znaczące zamówienie od JB Hunt Transport Services, co spowodowało wzrost akcji do 3,40 USD w sierpniu 2023 roku.

Wzrost ten był napędzany spekulacjami, a nie rzeczywistą wartością. Ożywienie akcji było krótkotrwałe, a akcje spadły poniżej 1 USD we wrześniu po lokalnym szczycie na początku sierpnia.

Skazanie Miltona na karę więzienia spowodowało, że akcje spadły o ponad 9%, a następnie po lekkim odreagowaniu ich obecna cena w dniu 20 grudnia 2023 roku wynosi 93 centy. Wyrok skazujący Miltona kończy rozdział wielkiego oszustwa w branży pojazdów elektrycznych. Jego skazanie stanowi przestrogę dla inwestorów, podkreślając znaczenie należytej staranności w przypadku nowych technologii.

Przyszłość Nikoli nie rysuje się w świetlanych barwach

Podczas gdy Milton przygotowuje się do odwołania od wyroku, przyszłość Nikoli wisi na włosku. Firma, niegdyś ulubieniec giełdowych indeksów, stoi przed wyzwaniem odbudowania zaufania inwestorów i udowodnienia swoich możliwości już bez tego typu skandali. Droga przed Nikolą jest niepewna, ale lekcje płynące z jej powstania i upadku bez wątpienia będą kształtować branżę pojazdów elektrycznych przez wiele lat.

Notatka

Problemem jest także realna konkurencja ze strony globalnego kocernu Tesla. Analizując sytuację walorów TSLA podkreślaliśmy, że przyszłość Tesli wygląda dobrze. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o Nikoli.

Czas pokaże, czy Nikola poradzi sobie ze zszarganą reputacją i, podobnie jak Rivian Automotive albo Lucid Group będzie w stanie wypuścić na rynek ciepło przyjęty samochód elektryczny. Do czasu, aż się to nie stanie, kontrakty CFD na kurs Nikoli mogą przeważać w stronę krótkiej sprzedaży, potęgując zagrożenie dla inwestorów, którzy chcieliby tu lokować swoje oszczędności. Trzeba mieć rękę na pulsie!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.