Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rewolucyjne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców! Co musisz wiedzieć?

Praktycznie każdego kolejnego tygodnia jesteśmy zaskakiwani nowymi zapowiedziami świeżo wybranego rządu. Obecnie dużo mówi się na temat rewolucyjnych zmian w składce zdrowotnej!

Opublikowano:
Rewolucyjne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców! Co musisz wiedzieć?
Zdj.: depositphotos.com

Przedsiębiorcy w Polsce przygotowują się do istotnych zmian w systemie składek na ubezpieczenie zdrowotne, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

ZAPOWIEDZI NOWEJ FORMUŁY SKŁADEK

Zgodnie z nowymi zasadami, składka na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych (progresywna skala podatkowa) wyniesie 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego.

W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych stawką liniową, składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia, chyba że ich przychody przekroczą czterokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, wówczas zapłacą dodatkowe 4,9% od nadwyżki ponad ten próg.

Reformy te mogą spowodować strategiczne zmiany w metodach rozliczeń podatkowych, potencjalnie wpływając na decyzje finansowe właścicieli firm.

Resort finansów robi ukłon w stronę przedsiębiorców

Zdj.: gov.pl
Minister Finansów
Minister Finansów Andrzej Domański

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że nadchodzące zmiany mają na celu wygenerowanie oszczędności dla przedsiębiorców, z potencjalnymi rocznymi oszczędnościami w wysokości “ponad 12 700 zł prognozowanymi dla osób korzystających z progresywnej skali podatkowej”.

Oczekuje się, że zmiany te spowodują rekalibrację składki na ubezpieczenie zdrowotne, potencjalnie zmniejszając obciążenie dla dotkniętych nimi przedsiębiorców.

Przeliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne opierają się na określonych założeniach, w tym minimalnym wynagrodzeniu w wysokości 4300 zł brutto i średnim miesięcznym wynagrodzeniu w wysokości 7978,85 zł brutto.

Należy zauważyć, że przykłady te nie uwzględniają składek na ubezpieczenie społeczne, ponieważ podlegają one odliczeniu we wszystkich formularzach podatkowych.

Oczekuje się, że nadchodzące zmiany stworzą pracowity okres dla kalkulatorów podatkowych i składkowych, ponieważ przedsiębiorcy i ich doradcy przygotowują się do nowego krajobrazu na początku 2025 roku.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.