Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Reputacja Rio Tinto pod lupą międzynarodowych interesariuszy

Otoczenie rynkowe związane z globalną firmą wydobywczą Rio Tinto zamierza zwiększyć zainteresowanie wpływem tego koncernu na środowisko. Poznaj przyczyny tego ciekawego ruchu!

Opublikowano:
Reputacja Rio Tinto pod lupą międzynarodowych interesariuszy
Zdj.: depositphotos.com

Globalna firma wydobywcza Rio Tinto, wcześniej zaangażowana w kontrowersje związane ze zniszczeniem starożytnego miejsca rdzennej ludności w Australii, jest obecnie przedmiotem kontroli ze strony świadomych społecznie inwestorów w związku z praktykami zarządzania wodą w dwóch swoich kopalniach.

Local Authority Pension Fund Forum, reprezentujące brytyjskie fundusze emerytalne, wyraziło obawy dotyczące gospodarki wodnej Rio Tinto w kopalni miedzi Oyu Tolgoi w Mongolii i kopalni ilmenitu na Madagaskarze.

SZCZEGÓŁY INCYDENTÓW

W kopalni miedzi Oyu Tolgoi w Mongolii pojawiły się obawy dotyczące wpływu działalności kopalni na jakość wód gruntowych i wodoszczelność zapory osadowej.

Rio Tinto stwierdziło, że Oyu Tolgoi posiada rygorystyczny program monitorowania wody i podejmuje działania w celu rozwiązania problemu wycieku, podkreślając, że wyciek nie wpłynął znacząco na jakość wody, co potwierdzają dane z monitoringu.

Z kolei na Madagaskarze kopalnia ilmenitu QIT Madagascar Minerals (QMM) należąca do Rio Tinto stanęła w obliczu wyzwań związanych z awariami zapory, co przyczyniło się do pogorszenia jakości wody, śmierci ryb i konfliktu w regionie Anosy.

Firma wypłaciła odszkodowania lokalnym rybakom i zleciła sporządzenie niezależnego raportu, który nie wykazał jednoznacznego związku między działalnością kopalni a obserwowaną śmiercią ryb. 

LAPFF, którego członkowie posiadają ponad 350 miliardów funtów (około 445 miliardów dolarów) w brytyjskich funduszach emerytalnych, szuka poparcia dla rezolucji wzywającej Rio Tinto do przeprowadzenia niezależnych ocen wpływu na wodę w swoich kopalniach.

Rio Tinto zalicza wpadki w różnych częściach świata

Zdj.: pexels.com
przemysł wydobywczy
Przemysł wydobywczy degraduje środowisko

W odpowiedzi Rio Tinto przyznało, że woda ma duże znaczenie dla goszczących ją społeczności i wyraziło swoje zaangażowanie w skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi oraz zwiększenie przejrzystości dla interesariuszy.

Firma otrzymała jednak ocenę “F” od doradcy środowiskowego CDP za nieujawnienie danych dotyczących wody grupie od 2016 r., co odzwierciedla obawy dotyczące przejrzystości jej praktyk w zakresie gospodarki wodnej.

Ponadto pojawiły się obawy dotyczące planowanych przez Rio Tinto kopalni w Serbii i Arizonie, a krytycy wyrażają obawy dotyczące praktyk firmy. LAPFF zdecydowała się opóźnić złożenie proponowanej rezolucji do kwietnia 2025 r., po nawiązaniu współpracy z surowcowym gigantem Rio Tinto.

Reakcja Rio Tinto na te wyzwania będzie uważnie monitorowana przez inwestorów i pożyczkodawców, ponieważ firma pracuje nad rozwiązaniem problemów związanych z gospodarką wodną i odbudową swojej reputacji po incydencie w Juukan Gorge.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.