Rządowy program “Bezpieczny Kredyt 2%”, który oferował kredyty hipoteczne z niskim oprocentowaniem 2%, został zakończony z powodu wyczerpania środków przeznaczonych na lata 2023 i 2024. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a do 21 grudnia 2023 r. podpisano około 55,8 tys. umów o kredyt hipoteczny, przekraczając ustawowy limit 50 tys. kredytów w okresie dwóch lat. Bezpieczny Kredyt wydatnie przysłużył się też niedawnym, bardzo dobrym wynikom spółek bankowych oraz oczywiście także ich notowań akcji!
Zainicjowany przez Prawo i Sprawiedliwość “Bezpieczny Kredyt 2%” miał na celu pomóc polskim obywatelom w zakupie pierwszego mieszkania. Jednak jego popularność doprowadziła do przedwczesnego wyczerpania budżetu w wysokości 941 mln zł na lata 2023-2024. W grudniowej analizie HRE Investment Trust zwrócono uwagę na nieoczekiwanie wysokie zaangażowanie społeczeństwa w program, skutkujące wyczerpaniem środków przeznaczonych na kolejny rok. Skorzystali na tym także deweloperzy, zwłaszcza Develia, Dom Development i niedawno debiutujący Murapol.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowuje nową formułę wsparcia kredytobiorców
Nowe ramy mają być bardziej korzystne dla rodzin o niższych dochodach i rodzin wielodzietnych, jednocześnie zapobiegając nadużyciom ze strony osób o wyższych dochodach, które mogłyby uzyskać dostęp do kredytów hipotecznych za pośrednictwem regularnych ofert rynkowych.
Czy to przystopuje akcję kredytową takich banków jak chociażby Pekao S.A. lub PKO BP S.A.? Być może w pewnym stopniu tak.
Note
CZYTAJ WIĘCEJ! Wpływ pierwotnego programu “Bezpieczny Kredyt” na sytuację wybranych spółek z Giełdy Papierów Wartościowych opisaliśmy w artykule: “Jakie firmy skorzystają na programie Bezpieczny Kredyt?” – zapraszamy do jego lektury!
Nowy plan ma na celu złagodzenie presji na rynku mieszkaniowym i ograniczenie wzrostu cen nieruchomości, zapewniając bardziej precyzyjnie ukierunkowaną pomoc państwa. Ministerstwo zamierza przyspieszyć proces legislacyjny nowego programu, zapewniając utrzymanie niezbędnych elementów, takich jak konsultacje społeczne.
Banki kończą przyjmowanie wniosków do starego programu
Od 2 stycznia 2024 r. banki uczestniczące w programie, w tym Bank Gospodarstwa Krajowego, przestaną przyjmować nowe wnioski. Wnioski złożone do końca grudnia 2023 r. będą jednak nadal rozpatrywane, o ile zostaną poprawnie zarejestrowane w systemie ewidencji dopłat do 7 stycznia 2024 r.Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) wyznaczył wcześniejszy termin, przyjmując wnioski tylko do 29 grudnia 2023 roku.
Zaznaczył, że kontynuacja programu zostanie podjęta na początku przyszłego roku, po czym nastąpi bardziej kompleksowy program wpływający zarówno na popyt, jak i podaż na rynku.
Zakończenie programu “Bezpieczny Kredyt 2%” oznacza istotną zmianę w polityce mieszkaniowej rządu, skłaniając do ponownej oceny i restrukturyzacji wsparcia dla nabywców mieszkań w Polsce. Wraz z nadchodzącą nową formułą, rząd zamierza zaoferować odnowiony program, który zrównoważy potrzeby obywateli z dynamiką rynku mieszkaniowego, na co z niecierpliwością czekają potencjalni nabywcy mieszkań i obserwatorzy branży w 2024 roku.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.