FinlioKryptowalutyNadchodzi polskie wdrożenie przepisów kryptowalutowych – poznaj, czego można się spodziewać!
Nadchodzi polskie wdrożenie przepisów kryptowalutowych – poznaj, czego można się spodziewać!
Polski rynek kryptowalut porusza się w trudnym otoczeniu regulacyjnym, dostosowując się do unijnych przepisów o rynkach aktywów kryptograficznych, które wejdą w życie w tym roku.
Przepisy te mają na celu ujednolicenie ram prawnych dla aktywów cyfrowych, koncentrując się na zwiększeniu bezpieczeństwa na giełdach i wymagając licencji na oferty tokenów.
KONTROWERSJE WOKÓŁ PRZEPISÓW
W Polsce przepisy te wywołały debatę, w szczególności na temat opłat i kar za nadzór. Ministerstwo Finansów pracuje nad zrównoważeniem oczekiwań rynkowych i regulacyjnych.
Projekt ustawy sugeruje opłatę za nadzór w wysokości 0,5% przychodów, co jest punktem spornym wśród instytucji wzywających do obniżek.
Pomimo krytyki, KNF podkreśla, że MiCA dyktuje wysokie kary za naruszenia. Osoby fizyczne mogą zostać ukarane grzywną w wysokości od 700 000 euro, podczas gdy podmioty mogą zapłacić do 15 mln euro.
MiCA i polskie prawo koncentrują się na podmiotach oferujących, handlujących i emitującychtokeny powiązane z aktywami i pieniądzem elektronicznym. Nie obejmują one jednak wszystkich kryptoaktywów, takich jak Bitcoin.
KNF podkreśla, że pomimo regulacji, spekulacyjny charakter i zmienność kryptoaktywów nadal budzą obawy. Polski projekt ustawy będzie podlegał dalszym negocjacjom i przeglądom.
Podejście Polski do regulacji kryptowalut wpłynie na atrakcyjność jej rynku dla graczy krajowych i międzynarodowych.
Okres przejściowy pozwala firmom działać zgodnie z obowiązującymi przepisami do grudnia 2025 roku. Harmonogram ten może zostać doprecyzowany w zmienionej wersji ustawy.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.