Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Polskie media strajkują i sprzeciwiają się dominacji big techów

Niedawno Sejm RP przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach autorskich, implementując unijną dyrektywę. Polscy wydawcy masowo zastrajkowali wobec przyjętego kształtu ustawy!

Polskie media strajkują i sprzeciwiają się dominacji big techów
Zdj.: freepik.com

Nowe przepisy mają na celu regulację podziału zysków z reklam między platformami cyfrowymi a twórcami treści. Mimo to, kluczowe poprawki postulowane przez polskie media nie zostały uwzględnione.

W CZYM TKWI PROBLEM

Obecnie, wyszukiwarki jak Google dostarczają odpowiedzi bezpośrednio na stronie wyników, ograniczając ruch na stronach wydawców. Mniejszy ruch na stronach oznacza mniejsze przychody dla mediów, które są zależne od reklam.

Przyjęta przez Sejm ustawa wprowadza unijną dyrektywę, która nakazuje platformom cyfrowym dzielenie się zyskami z reklam z twórcami treści. Jak się okazuje, faworyzuje ona silniejszego, czyli big techy.

Wysokość wynagrodzenia ma być ustalana w drodze negocjacji między redakcjami a platformami. Media postulują, aby państwo narzuciło zasady tych negocjacji, w tym nieprzekraczalne terminy i mechanizmy rozstrzygania sporów.

Wydawcy chcą mocniejszych regulacji

Zdj.: freepik.com
wyszukiwarka internetowa Google
Dominacja Google tworzy problem

W reakcji na przyjęcie ustawy, polskie media wystosowały apel do polityków. Media podkreślają swoją rolę jako strażników wolności, demokracji i praw obywatelskich.

“Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać” – czytamy w apelu.

Media zwracają uwagę na dominację globalnych gigantów technologicznych, takich jak Alphabet i Facebook. Te firmy przejęły lwią część środków reklamowych, finansujących dotąd polskie media.

Media oczekiwały wprowadzenia mechanizmów, które umożliwiłyby sprawiedliwy podział zysków i ochronę przed nieuczciwym wykorzystaniem ich treści

Ostrzegają, że oddanie kontroli nad treściami i zyskami globalnym graczom technologicznym może zubożyć społeczeństwo i zagrozić demokracji.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.