Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Potwierdziły się negatywne wizje – Dino słabnie w zyskach i wycenie akcji!

Jeden ze sztandarowych przykładów sukcesu giełdowego, czyli sieć sklepów Dino, pokazała wyniki finansowe za ubiegły kwartał. Poznaj, dlaczego inwestorzy są mocno zaniepokojeni!

Opublikowano:
Potwierdziły się negatywne wizje – Dino słabnie w zyskach i wycenie akcji!
Zdj.: depositphotos.com

Dino Polska, wiodąca sieć detaliczna w Polsce, wykazała się odpornością w swoich rocznych wynikach pomimo trudnego otoczenia rynkowego. Jednak wyniki spółki za czwarty kwartał 2023 r. były niższe od oczekiwań rynkowych, co doprowadziło do tymczasowego spadku kursu akcji, który spadł o około 8,4% do 380 zł po ogłoszeniu raportu za czwarty kwartał.

Raport Dino ujawnił niższe niż oczekiwano zyski, co wywołało zaniepokojenie inwestorów.

W czwartym kwartale 2023 r. Dino Polska odnotowało zysk netto w wysokości 348,4 mln zł, poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 398,8 mln zł. Zysk EBIT w tym samym okresie wyniósł “tylko” 459,6 mln zł, co było wynikiem gorszym od oczekiwań analityków o 12,1%. Spadki akcji były zatem nieuniknione.

EBITDA wyniosła 553,5 mln zł, również poniżej prognoz. Kwartalne przychody wyniosły 6,7 mld zł, nieco poniżej oczekiwanych 6,9 mld zł. Nawet jak na spółkę z indeksu WIG-20 są to świetne liczby, lecz oczekiwania akcjonariuszy są wygórowane.

Dino stawia na mocną ekspansję!

Zdj.: pl.wikipedia.org
Dino Polska S.A.
Jeden ze sklepów sieci Dino

Agresywna strategia ekspansji Dino Polska doprowadziła do otwarcia 250 nowych sklepów w 2023 r., co zwiększyło łączną liczbę placówek do 2 406 – o 12% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Firma zainwestowała 1,2 mld zł w swój rozwój, odzwierciedlając swoje zaangażowanie w rozszerzanie zasięgu sprzedaży detalicznej.

Jeśli chodzi o kondycję finansową, Dino Polska z powodzeniem zmniejszyła zadłużenie netto o 31,9% rok do roku do 954,8 mln PLN na dzień 31 grudnia 2023 r., a wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA uległ znacznej poprawie.

Grupa wygenerowała jednak mniej środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pomimo mieszanych reakcji konsumentów, Dino Polska nadal koncentruje się na wsłuchiwaniu się w potrzeby konsumentów, utrzymywaniu dyscypliny kosztowej i wzmacnianiu fundamentów biznesowych dla zrównoważonego rozwoju, poruszając się w konkurencyjnym krajobrazie handlu detalicznego.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.