Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Kurs Dino dostaje potężnym rykoszetem po słabych wynikach Jeronimo Martins

O tym, jak mocno skorelowane bywają akcje poszczególnych spółek giełdowych może świadczyć obecny spadek akcji Dino. Zobacz, dlaczego walory Dino Polska radykalnie tanieją!

Opublikowano:
Kurs Dino dostaje potężnym rykoszetem po słabych wynikach Jeronimo Martins
Zdj.: grupadino.pl

Sektor handlu detalicznego w Polsce przeżywa obecnie poważne zawirowania po wynikach finansowych Jeronimo Martins, właściciela sieci supermarketów Biedronka.

Po publikacji tych wyników akcje Jeronimo Martins spadły o 4,9% na giełdzie w Lizbonie, powodując, że kapitalizacja rynkowa spółki spadła poniżej 12,5 mld euro po raz pierwszy hen od października 2022 roku.

Reperkusje wyników Jeronimo Martins były mocno odczuwalne na warszawskiej giełdzie, w szczególności na akcjach Dino Polska, głównego konkurenta na polskim rynku detalicznym. W pierwszej godzinie czwartkowych notowań kurs akcji Dino spadł aż o 9,8 proc. do 412 zł, osiągając najniższy poziom od styczniowej reakcji na wstępne wyniki Biedronki.

Słabe wyniki Jeronimo Martins wywołały lawinę wyprzedaży akcji Dino Polska. Spółki są skorelowane.

Spadek kursu akcji Dino spowodował erozję kapitalizacji rynkowej spółki o blisko 4,4 mld zł i zepchnął ją na piątą pozycję wśród najcenniejszych spółek z indeksu WIG20, ustępując Pekao z 43,7 mld zł. Pierwsze trzy miejsca zajmują PKN Orlen z 72,6 mld zł, PKO BP z 67,4 mld zł i Santander Bank Polska z 54 mld zł.

Walka cenowa w spożywce ciąży na wynikach!

Zdj.: grupadino.pl
sklep Dino
Dino stawia na artykułu spożywcze

Inwestorów szczególnie zaniepokoiły informacje Jeronimo Martins o zaskakującym spadku wolumenów sprzedaży w sektorze handlu detalicznego artykułami spożywczymi w styczniu, jeszcze przed zaostrzeniem wojny cenowej z konkurencyjnym Lidlem.

Ponadto oczekuje się, że rosnące wynagrodzenia będą wywierać większą presję na rentowność EBITDA w porównaniu z rokiem poprzednim.

Krajobraz handlu detalicznego w Polsce wyraźnie się zmienia, a główni gracze, tacy jak Jeronimo Martins i Dino Polska, znajdują się pod obserwacją inwestorów.

Ponieważ “wojna cenowa” trwa nadal, rynek będzie uważnie monitorował wszelkie oznaki stabilizacji lub dalszych zakłóceń w tym kluczowym sektorze gospodarki.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.