Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Odblokowanie 137 mld euro dla Polski! Co to znaczy dla polskiej gospodarki?

Po wielu miesiącach zabiegów, w końcu możemy cieszyć się z odblokowania środków z KPO. Co da nam Krajowy Plan Odbudowy? Czym jest ten szczególny program unijny? Czytaj dalej!

Odblokowanie 137 mld euro dla Polski! Co to znaczy dla polskiej gospodarki?
Zdj.: flickr.com

Polska jest o krok od znaczącego zastrzyku finansowego z Unii Europejskiej, odblokowując prawie 137 miliardów euro zablokowanych funduszy, w tym środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i Funduszu Spójności.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła tę decyzję podczas konferencji prasowej w Warszawie. Oczekuje się, że fundusze te, obejmujące fundusz Next Generation EU i Fundusz Spójności, zostaną uwolnione, zwiastując znaczny napływ pieniężnego kapitału dla kraju.

Miliardy euro dotacji i tanich pożyczek już wkrótce zasilą budżet Polski. To bardzo długo oczekiwany moment!

Sam Fundusz Spójności wynosi 76,5 mld euro i jest przeznaczony na projekty związane ze środowiskiem i sieciami transeuropejskimi. Jest skierowany do państw, w których dochód narodowy brutto na mieszkańca nie osiąga 90% średniej UE.

Kluczowy okazał się projekt zmian w sądownictwie

Dostęp Polski do tych funduszy był uzależniony od spełnienia określonych kamieni milowych, w tym gruntownej przebudowy systemu sądownictwa.

Plan przedstawiony przez ministra Adama Bodnara zyskał akceptację brukselskich urzędników, dzięki czemu Polska jest gotowa na otrzymanie funduszy.

Narodowy Plan Odbudowy, który Polska przedłożyła Brukseli w maju 2021 r., przewiduje przyznanie krajowi około 59,8 mld euro, podzielonych między 25,25 mld euro w formie dotacji i 34,54 mld euro w formie pożyczek. Fundusze KPO są przeznaczone przede wszystkim na transformację energetyczną i cyfryzację.

Zdj.: gov.pl
rozdział pożyczek preferencyjnych KPO
KPO to także preferencyjne pożyczki

Uwolnienie tych funduszy jest kamieniem milowym dla Polski, obiecującym wzmocnienie krajowego sektora energetycznego, infrastruktury cyfrowej i ogólnej odporności gospodarczej. Zwyżkować powinny nie tylko pojedyncze akcje, ale i całe główne indeksy na naszej giełdzie.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.