Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Nowa ustawa antyflippingowa w Polsce ma na celu powstrzymanie spekulacji

Proponowana ustawa antyflippingowa oznacza mocną zmianę w polityce opodatkowania transakcji na rynku nieruchomości, odzwierciedlając obawy o przystępność cenową mieszkań!

Nowa ustawa antyflippingowa w Polsce ma na celu powstrzymanie spekulacji
Zdj.: depositphotos.pl

Ustawa, za którą stoi wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat, ma na celu zniechęcenie do szybkiego obrotu nieruchomościami dla zysku, powszechnie określanego jako “flipping”.

Praktyka ta, krytykowana za zawyżanie popytu i przyspieszanie wzrostu cen mieszkań, polega na kupowaniu, remontowaniu i sprzedawaniu nieruchomości po wyższych cenach.

CO ZAKŁADA PROJEKT USTAWY

Proponowana ustawa wprowadza istotne zmiany w stawce podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) związanego ze sprzedażą nieruchomości. Obecnie ustalona na poziomie 2%, stawka podatku PCC będzie rosła w zależności od czasu, jaki upłynął od zakupu nieruchomości.

Przykładowo, sprzedaż nieruchomości w ciągu roku od jej nabycia wiązałaby się z 10-procentową stawką podatku, podczas gdy sprzedaż w ciągu dwóch lat wiązałaby się z 6-procentową stawką podatku, a sprzedaż przed upływem trzech lat – 4-procentową stawką podatku. Czy zatem dla flipperów skończy się dochód pasywny?

Jakie będą dalsze losy projektu ustawy?

Zdj.: Depositphotos.com
optymalizacje podatkowa
Nowy podatek ukróci spekulację

Projekt ustawy, wstępnie złożony w marcu, jest obecnie opiniowany i konsultowany z różnymi instytucjami i organizacjami samorządowymi.

Klub Lewicy został poproszony o przedstawienie dodatkowych szczegółów dotyczących kosztów wdrożenia ustawy, co doprowadzi do dalszego przygotowania projektu legislacyjnego w ich biurze.

Biejat pozostaje optymistką co do perspektyw ustawy, powołując się na “pozytywny klimat” po wstępnych rozmowach.

Projekt ustawy, który jest obecnie dopracowywany, ma zostać ponownie złożony do Kancelarii Sejmu, z nadzieją na szybkie procedowanie w Sejmie.

Jeśli ustawa ta zostanie przyjęta, może ona wywrzeć głęboki wpływ na rynek nieruchomości w Polsce, potencjalnie przekształcając krajobraz inwestycyjny i wpływając na strategie inwestorów w nieruchomości.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.