Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

NBP poniósł ogromną stratę! Co stało się z prognozowanym zyskiem?

Narodowy Bank Polski w miejsce prognozowanego zysku, wykazał wielomiliardową stratę. Dowiedz się, co było jej przyczyną oraz czy rzeczywiście jest się tak naprawdę czym martwić!

Opublikowano:
NBP poniósł ogromną stratę! Co stało się z prognozowanym zyskiem?
Zdj.: flickr.com

Narodowy Bank Polski poinformował o znacznej stracie w wysokości około 20,8 mld zł za rok 2023, co stanowi znaczące odejście od początkowo prognozowanego zysku w wysokości aż 6 mld zł.

Jednym z głównych czynników przyczyniających się do tego wyniku jest aprecjacja złotego, która miała znaczący wpływ na obniżenie wyniku finansowego na koniec roku o około 31 mld zł. Jak widać, rynek forex ma duże znaczenie dla NBP!

Ta fluktuacja walutowa, w połączeniu z niestabilnymi zagranicznymi stopami procentowymi i kursami walutowymi, skomplikowała zdolność banku do przewidywania długoterminowych trendów finansowych.

NBP uspokaja nastroje i wątpliwości rynku

Zdj.: flickr.com
Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej
Prezes Adam Glapiński

NBP podkreślił, że jego wyniki finansowe nie są finansowane z pieniędzy podatników, a ujemny wynik nie wpływa na jego zdolność do walki z inflacją, wyjaśniając, że dodatni wynik finansowy nie jest ustawowym celem jego działalności.

Ostrzeżenie

Sytuacja stała się bardziej skomplikowana wraz z ujawnieniem dwóch pism wysłanych do Ministerstwa Finansów 23 sierpnia 2023 r., sugerujących transfer zysku z NBP do budżetu państwa.

Działanie to wywołało kontrolę prawną ze strony koalicji rządzącej, która rozważała możliwość postawienia zarzutów prezesowi banku lub całemu zarządowi NBP.

Strata odnotowana przez NBP została również powiązana z napięciami geopolitycznymi, w szczególności z wybuchem wojny na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do gwałtownego spadku wartości aktywów walutowych, a w konsekwencji do negatywnego wyniku finansowego banku.

Analitycy zwrócili uwagę, że zysk NBP jest bardzo wrażliwy na wahania kursów walutowych. Od 21 sierpnia kurs waluty spadł o 16 groszy, co przełożyło się na stratę około 23 miliardów złotych, zamieniając tym samym prognozowany zysk w stratę.

Ostateczna ocena straty NBP zostanie ustalona po audycie, który ma się zakończyć w kwietniu. Wydarzenia te odzwierciedlają nieodłączne ryzyko i złożoność zarządzania finansami banku centralnego w niestabilnym globalnym krajobrazie gospodarczym, wywołując poruszenie w społeczności finansowej.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.