Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Najwyższa dywidenda w historii spółki XTB! Inwestorzy w euforii

XTB, wiodąca firma brokerska, ogłosiła decyzję o zarekomendowaniu swoim akcjonariuszom bezprecedensowej wypłaty dywidendy w łącznej wysokości ponad 590 mln zł. Czytaj więcej!

Opublikowano:
Najwyższa dywidenda w historii spółki XTB! Inwestorzy w euforii
Zdj.: depositphotos.com

Proponowana dywidenda w wysokości 5,02 zł na akcję pojawiła się w momencie, gdy cena akcji XTB wynosiła 60,98 zł, co daje stopę dywidendy na poziomie 7,19 procent.

Ten ruch oznacza najwyższą dywidendę na akcję w historii spółki i stanowi znaczący transfer zysku.

W 2022 r. odnotowano wypłatę dywidendy w wysokości 176 mln zł, co przekłada się na 1,50 zł na akcję i stopę zwrotu na poziomie 7%. Jeszcze wyższą stopę zwrotu wynoszącą 10% odnotowano w 2021 r., kiedy to akcjonariusze otrzymali 1,79 zł na akcję z łącznej wypłaty w wysokości 210,1 mln zł.

Niższą stopę dywidendy w bieżącym roku można przypisać znacznemu wzrostowi kursu akcji XTB, napędzanemu dynamicznym rozwojem oferty produktowej, zwiększeniem bazy klientów i imponującymi wynikami finansowymi.

Kiedy trzeba mieć akcje, aby otrzymać dywidendę?

Zdj.: pixabay.com
dywidenda z inwestycji
Wzrost dywidendy to duży pozytyw

Oprócz proponowanej dywidendy, zarząd zamierza przeznaczyć pozostałą część zysku w wysokości 196,9 mln zł na kapitał zapasowy spółki.

Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy ustalono na 5 czerwca, a dzień wypłaty na 20 czerwca 2024 roku.

Oznacza to, że aby uzyskać prawo do dywidendy, inwestorzy muszą posiadać akcje spółki najpóźniej do 3 czerwca, biorąc pod uwagę system rozliczeń transakcji (D+2) prowadzony przez KDPW.

Rekomendacja zarządu jest zgodna z polityką dywidendową XTB, która zakłada wypłatę od 50 do 100 proc. zysku netto spółki. Polityka ta odzwierciedla równowagę między nagradzaniem akcjonariuszy a utrzymaniem kapitału wystarczającego do sfinansowania przyszłego wzrostu i potrzeb operacyjnych.

Strategia brokera ukierunkowana na rozszerzenie oferty produktowej i zaspokojenie rosnącej liczby klientów okazał się sukcesem, o czym świadczy rosnący kurs akcji spółki i możliwość zaproponowania tak znacznej dywidendy.

Proponowana dywidenda, jeśli zostanie zatwierdzona przez walne zgromadzenie, zostanie prawdopodobnie dobrze przyjęta przez rynek, wzmacniając reputację spółki jako silnego gracza z polityką przyjazną dla akcjonariuszy.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.