PKN Orlen, państwowy koncern rafineryjny i detaliczny sprzedawca paliw, ogłosił zamiar sprzedaży 100% udziałów w spółce Gas Storage Poland (GSP) na rzecz Gaz-Systemu. Decyzja ta jest odpowiedzią na postawiony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) warunek zgody na połączenie Orlenu z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG).
Notatka
W wyniku fuzji Orlen stał się jedynym akcjonariuszem GSP, spółki działającej w regulowanym obszarze magazynowania paliw gazowych. Aby jednak spełnić nałożony przez UOKiK środek zaradczy, Orlen jest zobowiązany do wyzbycia się kontroli nad GSP, co jest warunkiem wydania przez Prezesa UOKiK zgody na koncentrację Orlenu i PGNiG.
UOKiK zaakceptował Gaz-System jako potencjalnego nabywcę Gas Storage Poland. Warunki sprzedaży zostały ustalone w oparciu o wyceny przygotowane przez renomowane podmioty audytorsko-doradcze na zlecenie obu stron. Konkretne szczegóły finansowe potencjalnej transakcji nie zostały jednak ujawnione przez Orlen. Póki co kurs akcji niespecjalnie reaguje na zaistniałe wypowiedzi, konsolidując się w przedziale 60-63 złotych za akcję.
Gaz-System to kluczowy gracz w polskiej gospodarce
Gaz-System, kluczowy gracz w polskiej gospodarce, w szczególności na rynku gazu ziemnego, obsługuje krajowy system przesyłu gazu ziemnego i zarządza kluczowymi gazociągami, w tym Baltic Pipe i terminalem LNG w Świnoujściu. Oczekuje się, że przejęcie GSP przez Gaz-System będzie płynną integracją ze względu na istniejącą infrastrukturę Gaz-Systemu i strategiczną pozycję na rynku.
Wynik Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia będzie kształtował przyszły kierunek rozwoju Orlenu i jego rolę na regionalnym rynku energii.
Oprócz sprzedaży GSP, Orlen zaplanował nadzwyczajne walne zgromadzenie na 6 lutego 2024 w celu podjęcia dalszych strategicznych decyzji. Chodzi m.in. o sprzedaż nieruchomości położonych w gminie Stara Biała i Płock, a także zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz PGNiG Upstream Polska. Decyzje te wpisują się w szerszą strategię Orlenu, której celem jest usprawnienie działalności operacyjnej i wypełnienie obowiązków regulacyjnych przy jednoczesnym kontynuowaniu inwestycji w kluczowe projekty infrastrukturalne istotne dla rozwoju firmy i bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.