Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Eskalacja cen kakao, a prognozy ekspertów zapowiadają dalszy wzrost!

Rynek kakao doświadczył znacznego wzrostu cen, a raporty UCE Research i WSB Merito wskazują, że od maja 2023 r. ceny kakao na londyńskiej giełdzie wzrosły pięciokrotnie!

Opublikowano:
Eskalacja cen kakao, a prognozy ekspertów zapowiadają dalszy wzrost!
Zdj.: depositphotos.com

Ta gwałtowna eskalacja rozpoczęła się w styczniu 2024 r., wraz ze znacznym wzrostem o ponad 700 USD za tonę. W lutym ceny kakao osiągnęły już około 6300 USD i nadal rosły, osiągając w kwietniu szczyt na poziomie ponad 11 000 USD za tonę.

PRZYPOMNIJMY PRZEBIEG ZDARZEŃ

Pomimo krótkiego spadku poniżej 10 000 USD na początku kwietnia, ceny tego istotnego surowca odbiły się w ciągu kilku tygodni, przekraczając poprzedni rekord o ponad tysiąc dolarów.

Niekorzystne warunki klimatyczne w Ghanie i RPA, które łącznie odpowiadają za 50% światowej uprawy kakao, były szczególnie szkodliwe. Notowania kakao miały prawo wystrzelić i właśnie to uczyniły.

Zwiększenie podaży z krajów takich jak Ekwador czy Brazylia może pomóc złagodzić te wyzwania, ale zwiększenie produkcji kakao jest procesem długotrwałym, a wyniki będą widoczne dopiero po kilku latach.

Szalony rajd kakao działa też na inne branże

kakaowiec
Kakao to cenny surowiec

Wzrost cen kakao ma szeroko zakrojone skutki w różnych branżach, nie tylko w spożywce.

Branża kosmetyczna, która również opiera się na kakao, prawdopodobnie ucierpi. W marcu ceny wyrobów cukierniczych zawierających kakao gwałtownie wzrosły, a wafle i tabliczki czekolady podrożały odpowiednio o 30,7% i 16,8% rok do roku.

Warto w tym miejscu wyraźnie zanzaczyć, że segment słodyczy został zidentyfikowany jako jeden z najszybciej rosnących pod względem cen wśród 17 monitorowanych kategorii rynkowych.

Ponadto kakaowiec jest wrażliwy na zmiany pogody, a Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju szacuje, że deficyt kakao w tym roku osiągnie 374 tys. ton, co stanowi wzrost w porównaniu z 74 tys. ton deficytu w 2023 roku.

Podczas gdy niektórzy konsumenci mogli zdecydować się na ograniczenie spożycia słodyczy, szersze implikacje wzrostu cen kakao są głębokie. Wzrost cen kakao jest nie tylko zmartwieniem dla miłośników czekolady, ale także odzwierciedla szersze wyzwania gospodarcze i środowiskowe stojące przed globalnym rynkiem.

Sytuacja ta podkreśla skomplikowane powiązania między warunkami klimatycznymi, praktykami rolniczymi, globalnymi łańcuchami dostaw i cenami konsumenckimi.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.