Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Czy Polska stanie się centralnym węzłem komunikacyjnym Europy? Zobacz ambitne plany CPK!

Podczas ważnej konferencji prasowej Donald Tusk wraz z kluczowymi przedstawicielami rządu przedstawił aktualne informacje na temat projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Czy Polska stanie się centralnym węzłem komunikacyjnym Europy? Zobacz ambitne plany CPK!
Zdj.: pexels.com

Wydarzenie to miało na celu wyjaśnienie przyszłości tej ambitnej inicjatywy infrastrukturalnej, która była przedmiotem znacznej debaty politycznej i zainteresowania opinii publicznej.

JAK CPK WIDZI PREMIER

Donald Tusk rozpoczął od omówienia historycznego kontekstu projektu CPK, którego początki sięgają końca XXI wieku.

Przyznał, że projekt spotkał się ze sceptycznym przyjęciem, odnosząc się do wcześniejszych analiz eksperckich, które kwestionowały zarówno początkowe, jak i końcowe dane dotyczące inwestycji.

Tusk podkreślił potrzebę obiektywnej oceny, wolnej od politycznej propagandy i internetowych dezinformacji, aby określić prawdziwe wymagania Polski.

Premier ujawnił, że projekt CPK pochłonął już 2,7 mld zł kosztów. Zwrócił uwagę na symboliczną porażkę niedokończonego tunelu pod Łodzią, który miał zostać ukończony do grudnia 2021 roku, ale pozostaje niekompletny.

Na czym polega nowe podejście do CPK?

Zdj.: cpk.pl
Inwestycje CPK wpisują się w sieć TEN-T
Poprzednia wizja rozwoju kolei

W świetle tych wyzwań Tusk ogłosił zrewidowany i kompleksowy plan. Nowa strategia zakłada budowę najnowocześniejszego lotniska w Baranowie, uważanego za topowe w Europie, którego ukończenie zaplanowano na 2032 rok.

Uzupełnieniem będzie modernizacja warszawskiego lotniska Okęcie i rozbudowa lotniska w Modlinie, które zostanie dostosowane do obsługi tanich linii lotniczych i połączone z Warszawą nowym połączeniem kolejowym.

Kamieniem węgielnym jest linia “Y”, która połączy Warszawę z Łodzią, a następnie rozgałęzi się w kierunku Poznania i Wrocławia.

Istotnym aspektem zrewidowanego planu CPK jest remont polskiej infrastruktury kolejowej. Tusk nakreślił wizję sieci kolei dużych prędkości, która połączy wszystkie główne polskie miasta, przekształcając kraj w “megalopolis”.

Inicjatywa ta ma na celu zapewnienie, że podróże między kluczowymi miastami, takimi jak Warszawa, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk, będą realizowane w około 100 minut. Projekt obejmuje również rozbudowę autostrady A2 między Warszawą a Łodzią, dodając trzeci i czwarty pas w celu dostosowania do zwiększonego ruchu.

Plan finansowy dla projektu CPK szacuje łączną wartość inwestycji na 131 mld PLN do 2032 roku. Z tego 42,7 mld zł przeznaczono na budowę lotniska, a około 80 mld zł na sieć kolei dużych prędkości.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.