Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Czy Polska ograniczy świadczenia społeczne? KE uruchamia procedurę nadmiernego deficytu

Polska na celowniku unijnych decydentów! Komisja Europejska ogłosiła, że uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec siedmiu państw członkowskich!

Czy Polska ograniczy świadczenia społeczne? KE uruchamia procedurę nadmiernego deficytu
Zdj.: pexels.com

Decyzja ta wynika z raportu przygotowanego na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który analizuje przestrzeganie kryteriów dotyczących deficytu budżetowego.

W raporcie KE podkreślono, że Polska, podobnie jak Belgia, Francja, Włochy, Węgry, Malta i Słowacja, przekroczyła dopuszczalne limity deficytu budżetowego, co uzasadnia rozpoczęcie EDP.

CO TO NADMIERNY DEFICYT

Procedura nadmiernego deficytu uruchamiana jest, gdy deficyt budżetowy kraju członkowskiego przekracza 3% PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60% PKB.

W przypadku Polski, wydatki na obronność miały być brane pod uwagę jako “czynnik łagodzący” przy ocenie deficytu. Jednak KE zaznaczyła, że inwestycje w armię będą uwzględniane dopiero w kolejnych latach.

Decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski jest poważnym sygnałem dla rządu i społeczeństwa.

Kto odczuje skutki zaciskania pasa?

Zdj.: depositphotos.com
ilustracja oszczędzania
Kraje Unii będą musiały oszczędzać

Choć wydatki na obronność i inne inwestycje są brane pod uwagę jako czynniki łagodzące, to jednak Polska musi podjąć konkretne kroki w celu zredukowania deficytu budżetowego.

Jednym z głównych pytań, które pojawiły się w kontekście EDP, jest to, czy procedura wpłynie na wypłaty 13. i 14. emerytury.

Dodatkowo, trwają rozmowy na temat zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że w pierwszej kolejności należy zadbać o dofinansowanie ochrony zdrowia.

Ministrowie zapowiadają konsultacje, jak rozegrać nacisk ze strony Unii z niewielkim obciążeniem portfeli Polaków!

Jak zapewnia strona rządowa, nie ma planów ograniczenia wydatków na świadczenia społeczne, co jest kluczowe dla ochrony podstawowych potrzeb obywateli.W najbliższych miesiącach z pewnością będziemy świadkami dalszych działań rządu w odpowiedzi na zalecenia Komisji Europejskiej.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.