FinlioAnalizyCzy Polska ograniczy świadczenia społeczne? KE uruchamia procedurę nadmiernego deficytu
Czy Polska ograniczy świadczenia społeczne? KE uruchamia procedurę nadmiernego deficytu
Polska na celowniku unijnych decydentów! Komisja Europejska ogłosiła, że uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec siedmiu państw członkowskich!
Decyzja ta wynika z raportu przygotowanego na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który analizuje przestrzeganie kryteriów dotyczących deficytu budżetowego.
W raporcie KE podkreślono, że Polska, podobnie jak Belgia, Francja, Włochy, Węgry, Malta i Słowacja, przekroczyła dopuszczalne limity deficytu budżetowego, co uzasadnia rozpoczęcie EDP.
CO TO NADMIERNY DEFICYT
Procedura nadmiernego deficytu uruchamiana jest, gdy deficyt budżetowy kraju członkowskiego przekracza 3% PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60% PKB.
W przypadku Polski, wydatki na obronność miały być brane pod uwagę jako “czynnik łagodzący” przy ocenie deficytu. Jednak KE zaznaczyła, że inwestycje w armię będą uwzględniane dopiero w kolejnych latach.
Decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski jest poważnym sygnałem dla rządu i społeczeństwa.
Kto odczuje skutki zaciskania pasa?
Choć wydatki na obronność i inne inwestycje są brane pod uwagę jako czynniki łagodzące, to jednak Polska musi podjąć konkretne kroki w celu zredukowania deficytu budżetowego.
Jednym z głównych pytań, które pojawiły się w kontekście EDP, jest to, czy procedura wpłynie na wypłaty 13. i 14. emerytury.
Dodatkowo, trwają rozmowy na temat zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że w pierwszej kolejności należy zadbać o dofinansowanie ochrony zdrowia.
Ministrowie zapowiadają konsultacje, jak rozegrać nacisk ze strony Unii z niewielkim obciążeniem portfeli Polaków!
Jak zapewnia strona rządowa, nie ma planów ograniczenia wydatków na świadczenia społeczne, co jest kluczowe dla ochrony podstawowych potrzeb obywateli.W najbliższych miesiącach z pewnością będziemy świadkami dalszych działań rządu w odpowiedzi na zalecenia Komisji Europejskiej.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.