Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Brytyjska firma Mycofeast przejmuje Browar Leżajsk i tworzy nowe miejsca pracy

Kultowy Browar Leżajsk, który zakończył działalność w sierpniu ubiegłego roku z powodu spadającej sprzedaży piwa w Polsce, ma zostać zrewitalizowany pod nowym właścicielem.

Brytyjska firma Mycofeast przejmuje Browar Leżajsk i tworzy nowe miejsca pracy
Zdj.: pexels.com

Brytyjska firma z branży biotechnologii przemysłowej, Mycofeast, przejęła zakład od Grupy Żywiec. Oznacza to koniec 45-letniej tradycji produkcji piwa i początek nowej ery skoncentrowanej na biotechnologicznej produkcji białek i lipidów.

Problemy Leżajska

Grupa Żywiec podjęła decyzję o wstrzymaniu działalności Browaru Leżajsk w ubiegłym roku, powołując się na trudne warunki rynkowe i znaczny spadek sprzedaży piwa.

Pomimo zainteresowania ze strony lokalnych władz, spółka nie chciała sprzedać browaru konkurencyjnemu podmiotowi.

Jednak w kwietniu 2024 r. Grupa Żywiec podpisała warunkową umowę sprzedaży swoich udziałów w browarze na rzecz Mycofeast, brytyjskiej firmy specjalizującej się w biotechnologii przemysłowej.

Potrzebna była zgoda UOKiK-u

Zdj.: wikipedia.org
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
UOKiK bada dopuszczalność fuzji

Mycofeast wykorzystuje procesy fermentacyjne do produkcji niezbędnych składników, takich jak białka i lipidy, kluczowych dla produkcji żywności i pasz dla zwierząt.

Transakcja wymagała zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), która została wydana na początku sierpnia 2024 roku. Po usunięciu przeszkód regulacyjnych Mycofeast jest teraz gotowy, aby tchnąć nowe życie w obiekt.

Reaktywacja browaru jest postrzegana jako potencjalny katalizator obniżenia stopy bezrobocia w mieście.

Przejście od produkcji piwa do produkcji biotechnologicznej to nie tylko zmiana produktu, ale także zmiana w krajobrazie przemysłowym regionu.

Nowe procesy produkcyjne będą obejmować fermentację surowca – biomasy, metodę nieco podobną do warzenia piwa, choć dla innych produktów końcowych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.