Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Asseco Poland zwiększa zyski o 16% – raport finansowy pierwszego kwartału 2024

Asseco Poland opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku, przekraczając oczekiwania rynku i podkreślając wzrost, szczególnie w zakresie oprogramowania i usług.

Opublikowano:
Asseco Poland zwiększa zyski o 16% – raport finansowy pierwszego kwartału 2024
Zdj.: depositphotos.com

Firma z siedzibą w Rzeszowie aktywnie komunikuje się z analitykami i inwestorami, aby zapewnić zgodność prezentacji finansowych z oczekiwaniami rynku. Jeśli chodzi o wyniki finansowe, przychody Asseco Poland w segmencie polskim wzrosły w pierwszym kwartale 2024 roku o 11 proc. i wyniosły 509 mln zł.

MOCNA POZYCJA ASSECO

Ponadto Asseco Poland analizuje strategiczne opcje dla znaczącego pakietu akcji własnych, nabytego od Cyfrowego Polsatu, wynoszącego obecnie 17,84%. Zarząd rozważa różne opcje, w tym odsprzedaż akcji inwestorom zagranicznym.

Największy wzrost zaobserwowano w sprzedaży rozwiązań dla sektora finansowego, w szczególności w bankach, które zanotowały blisko 20-procentowy wzrost. Przychody sektora publicznego również odnotowały 9-procentowy wzrost.

Warto zauważyć, że 88 procent sprzedaży grupy pochodziło z rynków międzynarodowych, a przychody ze sprzedaży osiągnęły 4,25 mld zł, zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Zysk operacyjny spółki wzrósł o 6 proc. do 420 mln zł, zgodnie z prognozami analityków. Ponadto zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł o 16 proc. do 125 mln zł, przewyższając oczekiwania rynkowe. Asseco Poland wykazało się również wysoką płynnością finansową – na koniec marca jednostka dominująca posiadała 261 mln zł gotówki netto.

Miliardy złotych w zamówieniach daje dużą stabilizację

Zdj.: depositphotos.com
tworzenie oprogramowania
Asseo ma bogate portfolio produktów

Asseco Poland zaraportowało skonsolidowany portfel zamówień na 2024 r. o wartości 11,2 mld zł, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Podkreśla to silną pozycję rynkową spółki na tle mocnego rynku i jej zdolność do zabezpieczenia przyszłych przychodów.

Pomimo niewielkiego spadku ogólnych przychodów, kwartalny zysk netto spółki w wysokości 125 mln zł stanowi ponad 10-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wyniki te wskazują nie tylko na wzrost rentowności, ale także na zdolność do przewyższania oczekiwań rynku pod względem zysków.

Wyniki Asseco Poland podkreślają strategiczną koncentrację na rozwoju oferty oprogramowania i usług, przy jednoczesnym utrzymaniu otwartych innych opcji w celu maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy.

Znacząca część przychodów Asseco Poland pochodzi z rynków międzynarodowych, a solidny portfel zamówień zapewnia spółce dobrą pozycję do dalszego rozwoju w globalnej branży IT.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.