Informacje o akcjach Tauron Polska Energia (TPE)
Rynek energetyczny w Polsce został podzielony pomiędzy cztery firmy: PGE, Enea, Energa i właśnie Tauron. Grupa Tauron oferuje szeroko zakrojone usługi, począwszy od wydobycia, poprzez produkcję energii elektrycznej, sieć dystrybucyjną, aż po sprzedaż. Mimo że Tauron nie jest największym krajowym producentem energii elektrycznej (jest nim PGE), posiada największą sieć odbiorców, dostarczając energię do 5,6 mln klientów.
Grupa Tauron dostarcza ponad 51 TWh energii elektrycznej w skali roku. Jest największym dystrybutorem energii elektrycznej i drugim największym producentem i sprzedawcą ciepła w kraju. Grupa kontroluje około 29% zasobów węgla kamiennego w Polsce.
Liczba pracowników Tauronu przekracza 25 tysięcy. Co więcej, spółka może pochwalić się również godnym podziwu kapitałem własnym, którego wartość przekracza 19 miliardów złotych. Jednak, jak to zwykle bywa w przypadku dużych krajowych spółek energetycznych (największa – PGE – nie jest wyjątkiem), jest to spółka państwowa. Skarb Państwa jest w posiadaniu mniej więcej jednej trzeciej udziałów.
Jeśli chcesz zainwestować w akcje Tauron, musisz udać się na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Niekoniecznie oznacza to wycieczkę do Warszawy – w rzeczywistości taka podróż byłaby całkowicie niepotrzebna. Wystarczy Ci do tego broker, który zapewni Ci dostęp do giełdy (na przykład polski broker XTB). Po zalogowaniu się do platformy inwestycyjnej XTB, wyszukaj ticker (symbol) TPE. Akcje spółki Tauron można kupować i sprzedawać od poniedziałku do piątku w godziny handlu na GPW, tj. od 9:00 do 16:00.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – podobnie jak inne giełdy – posiada własne indeksy, przy czym najważniejszym z nich jest WIG20. Jest to ważony kapitałem indeks giełdowy zawierający 20 największych spółek notowanych na GPW. Niestety, Tauron nie wchodzi w skład WIG20, a jego akcje znajdują się dopiero w rozszerzonym indeksie WIG30.
Jeśli dopiero niedawno wszedłeś w świat inwestowania, zacznij od przeczytania naszego obszernego artykułu na temat akcji. Nie potrzebujesz do tego żadnej wstępnej wiedzy – wyjaśniamy w nim wszystko, a po przeczytaniu uzyskasz dobre podstawy, aby zorientować się w świecie akcji.
Treść artykułu
O spółce Tauron
Tauron został założony w grudniu 2006 roku w ramach realizacji Programu Energetycznego. Podobnie jak PGE, Tauron jest wynikiem restrukturyzacji starszych przedsiębiorstw energetycznych.
Miejscem działalności firmy jest południowo-wschodnia Polska, gdzie Tauron potrafi wytwarzać nawet 51 TWh energii elektrycznej w skali roku. Zatrudnia ponad 25 000 osób i kontroluje niespełna 30% złóż węgla kamiennego w Polsce.
Grupa dystrybuuje energię elektryczną do 5,6 miliona klientów końcowych, co czyni ją największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce.
Tauron lubi też chwalić się, że jest bardzo silną firmą pod względem kapitału – jego kapitał własny wynosi 19 miliardów złotych, co plasuje go w czołówce najbogatszych firm. Za jedyny uszczerbek na reputacji tej spółki można uznać fakt, że jest prawie w jednej trzeciej własnością państwa.
Oto spółki zależne Tauronu:
- Tauron Wydobycie: wydobycie, wzbogacanie i sprzedaż węgla kamiennego, w skład tej spółki zależnej wchodzą Zakład Górniczy Janina w Libiążu, Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie oraz Zakład Górniczy Brzeszcze w Brzeszczach
- Tauron Wytwarzanie: konwencjonalne wytwarzanie energii, w szczególności 5 elektrowni cieplnych: Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza, Stalowa Wola
- Tauron Ciepło: 4 jednostki kogeneracyjne opalane węglem i trzy ciepłownie, produkcja i dystrybucja ciepła
- Tauron Ekoenergia: energia odnawialna, 35 elektrowni wodnych i 9 wiatrowych
- Tauron Dystrybucja: dystrybucja energii elektrycznej
- Tauron Sprzedaż: sprzedaż
- Tauron Obsługa Klienta: obsługa klienta
Główni akcjonariusze grupy Tauron:
- Skarb Państwa: 30,06%
- KGHM: 10,39%
- ING: 5,06%
Tauron jest w podobnej sytuacji jak jego polscy i europejscy konkurenci. Sektor energetyczny przechodzi kryzys, który został wywołany przez pakiet klimatyczny z 2014 r. Na spotkaniu Rady Europejskiej w Brukseli ogłoszono zamiar zredukować emisje CO2 w Unii Europejskiej o 40% do 2030 roku (w porównaniu do 1990 roku).
Od tego czasu rozpoczęła się bessa w sektorze energetycznym, reprezentowanym przez “wielką czwórkę”: PGE, Tauron, Energę i Eneę. Spółki utraciły ponad jedną trzecią wartości, łącznie około 25 miliardów złotych.
Pakiet energetyczny UE spowodował zamieszanie na całym rynku: niemieckie RWE i E.ON straciły odpowiednio 52% i 36% w 2015 roku, a francuskie EdF i Engie 36% i 10%. Jedynie włoski Engel oparł się spadkowi, odnotowując wzrost o 9%.
Polska jest jedynym krajem UE, który nie dołączył do unijnego zobowiązania do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska twierdzi, że potrzebuje więcej czasu na przestawienie gospodarki z węgla na źródła zeroemisyjne. (źródło: Reuters)
Rebelianckie nastawienie kraju jednak nie ma wpływu na rozwój i kryzys energetyczny. Należy zauważyć, że Polska rzeczywiście w ogromnym stopniu polega na konwencjonalnych elektrowniach. Wspomnijmy na przykład PGE, operatora największej na świecie elektrowni opalanej węglem brunatnym (Bełchatów). Co więcej, państwo polskie jest większościowym właścicielem krajowego przemysłu energetycznego, w rezultacie czego wszelkie zmiany w kierunku ekologii będą niepopularne i drogie.
Czy warto zainwestować w akcje Tauronu? Czy regulowany przez państwo i nadal dotknięty kryzysem sektor energetyczny jest właściwym wyborem? I dlaczego zamiast Tauronu nie wybrać PGE czy Eneę? W niniejszym profilu akcji Tauronu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Historia spółki Tauron
Historia najstarszych zakładów z grupy Tauron, produkujących energię z paliw konwencjonalnych, liczy ponad 100 lat.
Początków współczesnego przemysłu energetycznego szukalibyśmy na silnie uprzemysłowionym Śląsku. Historia Tauronu jest ściśle związana z elektrowniami zakładowymi, które wraz z rozwojem macierzystej fabryki lub kopalni zaczęły dostarczać energii mieszkańcom okolicznych miejscowości lub miastom i wsiom na cele komunalne (oświetlenie ulic, zasilanie trakcji tramwajowej).
Historia spółki Tauron jaki takiej jest znacznie młodsza, gdyż została ona założona “dopiero” w 2006 roku. Aby zobaczyć całą historię, należy zejść do poziomu poszczególnych elektrowni:
- Elektrownia Jaworzno III
- Elektrownia Łaziska
- Elektrownia Łagisza
- Elektrownia Siersza
- Elektrownia Stalowa Wola
- Elektrownia Nowe Jaworzno
Na przykład, historia Elektrowni Jaworzno sięga 1898 roku. Elektrownia Jaworzno I została uruchomiona w 1898 roku na potrzeby jaworznickich kopalń węgla kamiennego i była jedną z pierwszych elektrowni w Haliczu. Z uwagi na charakterystykę złóż węgla kamiennego w Jaworznie, wytwarzaną przez nią energię wykorzystywano głównie do odwadniania kopalń. Już w 1910 roku uruchomiono tam pierwsze turbiny.
Jeśli chodzi o współczesną historię Tauronu, przypomnijmy jeszcze raz powstanie spółki – przełom 2006 i 2007 roku. Z kolei debiut giełdowy Tauronu miał miejsce w czerwcu 2010 roku.
Historia notowań akcji Tauron
Akcje Tauronu notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od lipca 2010 roku. Na poniższym wykresie można zobaczyć, jak kształtowała się ich cena w długim okresie.
Jeśli poświęciłeś czas na przeczytanie poprzednich rozdziałów, nie będziesz zaskoczony rozwojem sytuacji. Tauron jest częścią globalnego kryzysu energetycznego i to właśnie on został najbardziej dotknięty przez pakiet klimatyczny UE z 2014 roku. Obecnie spółka stoi przed trudnym wyzwaniem – musi przekształcić się w bardziej ekologiczną firmę i poszukać substytutów węgla.
Tauron a dywidenda
Tauron nie wypłaca obecnie dywidendy. Ma to sens, ponieważ przeznacza wszystkie swoje środki na cel, który otrzymał od UE. Sytuacja może się jednak zmienić w przyszłości. W końcu Tauron wypłacał już dywidendę w przeszłości, a konkretnie w latach 2010-2014.
Jeśli szukasz akcji, które prawdopodobnie będą wypłacać dywidendę udziałowcom w dłuższej perspektywie, szukaj w kategorii arystokratów dywidendowych i królów dywidendy, a mianowicie spółek, które wypłacają akcjonariuszom dywidendę nawet od ponad 50 lat.
Inwestycja w akcje Tauron
Inwestowanie w akcje Tauron jest obecnie bardzo proste, wystarczy Ci do tego połączenie z Internetem, niemal dowolne urządzenie i pośrednik, broker (który zapewni Ci dostęp do giełdy bezpośrednio w przeglądarce). Co więcej, wybierając odpowiedniego brokera, można zostać na polskim rynku i wybrać XTB. Broker ten jest sprawdzony, renomowany, a ponadto akcje tej spółki są notowane również na GPW (akcje XTB).
Jeśli rozważasz inwestycję w akcje Tauron lub jakiekolwiek inne akcje, powinieneś zdecydować, którą drogę wybrać. Pierwsza z nich jest odpowiednia do długoterminowych inwestycji w akcje – tradycyjne, prawdziwe akcje. Druga opcja jest związana z inwestycjami krótkoterminowymi, w przypadku których trader pozostaje w pozycji tylko sekundy, minuty, najwyżej godziny (wyjątkowo nawet kilka dni). Jeśli chodzi o krótkoterminowy styl handlu, warto mieć pod ręką takie narzędzia jak dźwignia finansowa, analiza techniczna czy instrument pochodny typu CFD.
Opcja pierwsza: Zakup akcji Tauron
Osobiście preferujemy tę właśnie metodę, ponieważ kupowanie prawdziwych akcji jest logicznym, stosunkowo bezpiecznym i najtańszym sposobem inwestowania. Oczywiście ta metoda jest odpowiednia do długoterminowego posiadania akcji, więc nie jest czasochłonna i dobrze łączy się z regularną pracą.
Zakup prawdziwych akcji jest również atrakcyjny pod względem finansowym. Nie korzystając z efektu dźwigni, możesz trzymać prawdziwe akcje w XTB bez opłat. Fakt ten należy uznać za znaczącą korzyść, która w dłuższej perspektywie idzie na rękę długoterminowym posiadaczom akcji.
Editor favourite
- Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
- Dobra obsługa klienta
- Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
- Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Na jakich zasadach działa inwestycja poprzez zakup akcji?
Najlepiej będzie, gdy posłużymy się ilustracyjnym przykładem.
Cena akcji Tauron w listopadzie 2022 roku wynosiła 2 złote na akcję. Za 250 udziałów zapłacimy więc 500 złotych.
Jeśli cena wzrośnie o 20% do 2,4 złotego za sztukę, nasza inwestycja wzrośnie o te same 20%. Akcje kupiliśmy za 500 złotych, a teraz możemy je sprzedać z zyskiem 20% – sprzedając je za 600 złotych, nasz zysk wynosi 100 złotych (0,4 złotych na każdą akcję).
Zysk ten (100 złotych) można następnie przesłać na własny rachunek w banku lub zatrzymać u brokera i reinwestować.
Opcja druga: Aktywny handel akcjami Tauron
Jeśli chodzi o aktywny handel, mowa o transakcjach, których czas wynosi kilka sekund, minut, godzin, najwyżej dni. Odpowiednimi narzędziami do tego rodzaju handlu (tradingu) są dźwignia finansowa i instrumenty pochodne typu CFD. Pozwalają one zarobić dużo pieniędzy nawet na niewielkim wzroście lub spadku kursu akcji.
Zakupu kontraktów CFD na akcje spółki Tauron można dokonać za pośrednictwem XTB (podobnie jak w przypadku prawdziwych akcji).
Jeśli nadal się wahasz, załóż sobie darmowy rachunek demonstracyjny i zacznij obracać wirtualnymi pieniędzmi (ale na prawdziwych rynkach).
Czym jest dźwignia finansowa?
Handel lewarowany, innymi słowy handel na dźwigni, można rozumieć jako coś w rodzaju pożyczki na transakcje. Pożyczka ta pozwala kupić więcej akcji niż na ile Cię rzeczywiście stać. Pokażemy to na kolejnym przykładzie:
Zasiliłeś swój rachunek handlowy 500 zł (jak w poprzednim przykładzie z prawdziwymi akcjami) i dzięki magii dźwigni finansowej 1:5 możesz obracać w sumie 2 500 złotymi (pięciokrotnością tej kwoty).
Teraz możesz więc kupić nie 250, lecz 1 250 akcji Tauron po cenie 2 złotych.
Jeśli – podobnie jak w poprzednim przykładzie – cena udziałów wzrośnie o 20%, z 2 zł do 2,4 zł na akcję, Twój zysk wyniesie ponownie 0,4 złotego na jedną akcję. Tym razem jednak masz nie 250, a 1 250 udziałów, czyli 1 250×0,4 = 500 złotych.
Dźwignia finansowa pozwoliła Ci osiągnąć pięciokrotnie wyższy zysk, przy jednoczesnym podwojeniu środków na Twoim rachunku inwestycyjnym. Dlaczego więc nie handlować tylko z dźwignią? Przecież to super! A co, jeśli włożymy w to więcej pieniędzy?
To niesamowite. Tak właśnie działa handel kontraktami CFD. Ale uwaga! To, co dotyczy zysku, dotyczy również potencjalnej straty. Masz pięciokrotnie więcej udziałów, a więc również Twoja potencjalna strata jest pięciokrotnie wyższa.
Handlując na dźwigni, należy również liczyć się z opłatami. Nie uwzględniliśmy ich w przykładowych transakcjach. To właśnie opłaty – a raczej ich brak – idą na rękę inwestowaniu w prawdziwe akcje, ale jeśli chcesz zostać traderem, nie masz innego wyjścia, jak tylko pogodzić się z nimi.
Gdzie kupić akcje grupy Tauron?
Aby kupować akcje, potrzebujesz brokera. My skorzystaliśmy z usług XTB. U większości brokerów, w tym XTB, można handlować zarówno prawdziwymi akcjami, jak i kontraktami CFD. Uważaj więc, co dokładnie kupujesz.
Z technicznego punktu widzenia, potrzebujesz jedynie połączenia z Internetem, komputera (lub telefonu) i właśnie rachunku inwestycyjnego u brokera.
Dla nas, Polaków, dostęp do GPW jest naprawdę łatwy. Należy jednak zauważyć, że w przypadku mieszkańców innych krajów nie zawsze tak jest. Udostępnienie akcji z konkretnego kraju może wymagać przesłanie określonego dokumentu na adres obsługi klienta, a sam proces udostępnienia może zająć 2-3 dni robocze.
Fakt ten może Ci sprawić problemy również u innych brokerów. Zawsze sprawdzaj z wyprzedzeniem, czy broker oferuje handel danymi akcjami. Jeśli ma je w ofercie, ale nie widzisz ich we własnej platformie handlowej, skontaktuj się z obsługą klienta. Być może będziesz w stanie rozwiązać to poprzez wypełnienie dodatkowego formularza, tak jak w XTB.
Akcje Tauronu notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Handel na GPW ma miejsce od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 16:50.
Prowizja w XTB wynosi 0% w przypadku miesięcznego obrotu poniżej 100 000 euro. Minimalna wartość transakcji wynosi 10 złotych W przypadku handlu kontraktami CFD opłaty są wyższe – zależą od długości transakcji i zastosowanej dźwigni finansowej.
Kim jest broker?
Broker jest pośrednikiem, który zapewni Ci dostęp do giełdy. Powinieneś traktować brokera jako swojego partnera handlowego, ponieważ musisz na nim polegać i ufać, że wykona Twoje zlecenie handlowe.
Jest tak, ponieważ jako osoby fizyczne obracamy tak małymi i nieinteresującymi kwotami, że możemy uzyskać dostęp do rynku jedynie przy pomocy brokera. Pośrednik ten gromadzi nasze zlecenia i zapewnia ich wykonanie, a czasami może również stanąć w pozycji naszego kontrahenta. Co tu dużo mówić – nie jesteśmy bankiem ani żadną inną wielką instytucją.
My w Finlio.pl gorąco polecamy usługi wspomnianego już kilkakrotnie brokera XTB. Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji XTB, aby wyrobić sobie własną opinię. Otwierając rachunek w XTB, można handlować akcjami Tauron zarówno w tradycyjny sposób (prawdziwymi akcjami), jak i jako kontraktami CFD z wykorzystaniem dźwigni finansowej.
Czy warto zainwestować w akcje Tauronu? I na co warto zwracać uwagę w przypadku tej spółki?
Grupa Tauron jest jednym z największych producentów, dystrybutorów i sprzedawców energii elektrycznej w Polsce. Łącznie posiada ponad 5,6 miliona klientów, co czyni z niej największą pod tym względem spółkę energetyczną w Polsce.
Grupa Tauron dostarcza ponad 51 TWh energii elektrycznej w skali roku. Plasuje ją to na drugim miejscu wśród krajowych dostawców energii elektrycznej (pierwsze miejsce zajmuje PGE). Oprócz tego kontroluje około 29% zasobów węgla kamiennego w Polsce.
Tauron zatrudnia ponad 25 000 pracowników. Grupa lubi chwalić się swoim kapitałem własnym, którego wartość przekracza 19 miliardów złotych, co czyni Tauron jedną z największych pod tym względem spółek w Polsce. Jednak, jak to zwykle bywa w przypadku dużych krajowych spółek energetycznych (największa – PGE – nie jest wyjątkiem), jest to spółka państwowa. Skarb Państwa jest w posiadaniu mniej więcej jednej trzeciej udziałów.
Przemysł energetyczny w Polsce – a właściwie nie tylko w Polsce, ale w całej UE – jest dotknięty kryzysem. Jest on spowodowany pakietem energetycznym z 2014 roku, którego celem jest znaczące ograniczenie produkcji CO2. Dla Polski, która w dużej mierze opiera się na konwencjonalnych źródłach energii, stanowi on rzeczywiście poważny problem.
Czy zatem warto monitorować Tauron lub inwestować w jego akcje? Branża energetyczna stanowi obecnie wyjątkową okazję inwestycyjną, ponieważ kiedy indziej kupować, jak nie w czasach kryzysu? Akcje wielu spółek energetycznych są obecnie tanie i jeśli przejście na zieloną energię zakończy się sukcesem, ich cena może wzrosnąć. Ale którą z nich wybrać? Tauron, PGE, Eneę? A może Energę? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Poza wynikami ekonomicznymi należy tutaj monitorować plany stopniowego przejścia na odnawialne źródła energii.
Pamiętaj również o dywersyfikacji. Z pewnością głupotą byłoby zaopatrywać się wyłącznie w akcje z sektora energetycznego. Co sądzisz o tej sytuacji? Czy uważasz, że inwestowanie w akcje Tauron jest rozsądne? Wolałbyś właśnie Tauron czy inną spółkę energetyczną?
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.