Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Jaki jest prawidłowy wskaźnik wypłaty dywidendy (Payout Ratio)?

Spółki giełdowe niejednokrotnie kuszą inwestorów podziałem zysku. Jednak, aby ocenić atrakcyjność inwestycji, musimy umieć ustalić wskaźnik wypłaty dywidendy, czyli payout ratio!

Bogdan Heinz
Imię Nazwisko
Opis autora
Informacje o symbolu zastępczym autora
Zweryfikowano
Jaki jest prawidłowy wskaźnik wypłaty dywidendy (Payout Ratio)?
Zdj.: depositphotos.com

Wskaźnik wypłaty dywidendy, innymi słowy Payout Ratio lub Dividend Payout Ratio, jest jednym z najważniejszych wskaźników, który powinien śledzić każdy inwestor inwestujący w akcje dywidendowe.

Inwestorzy długoterminowi, którzy pragną zbudować portfel akcji generujący dochód pasywny, często preferują spółki o najwyższych dywidendach. Jednakże, niezdrowa chciwość może wiązać się z niezdrowym ryzykiem inwestycyjnym.

Zbyt wysoka dywidenda w porównaniu do ceny akcji może również oznaczać, że w ubiegłym roku spółka osiągnęła złe wyniki, w rezultacie czego cena jej akcji znacznie spadła.

Znacznie mądrzejsze niż śledzenie stopy dywidendy lub, co gorsza, samej kwoty dywidendy, jest przeanalizowanie wskaźnika wypłaty dywidendy (Payout Ratio).

Wskaźnik wypłaty dywidendy jest wyrażany jako procent w stosunku do całkowitych zysków spółki. Im wyższy procent, tym większe prawdopodobieństwo, że wypłata dywidendy może zostać zmniejszona, a nawet zawieszona, jeśli w przyszłości spółka napotka problemy.

W skrajnych przypadkach spółka może nawet wypłacić dywidendę, której łączna kwota przewyższy jej zysk z ubiegłego roku. Takie posunięcie należy traktować jako sygnał ostrzegawczy i bodziec do głębszej analizy, czy jest to zdarzenie nadzwyczajne, czy też oznaka spadających zysków spółki.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, co powinieneś wiedzieć o tym wskaźniku i jak może on pomóc w wyborze najwyższej jakości akcji dywidendowych.

Wskaźnik wypłaty dywidendy w pigułce

  • Wskaźnik wypłaty dywidendy jest kluczowym wskaźnikiem dla inwestorów inwestujących w akcje dywidendowe, ponieważ daje informacje o stosunku zysku wypłacanego w formie dywidendy do całkowitych zysków spółki.
  • Wysokie dywidendy w stosunku do ceny akcji mogą czasami wskazywać na pogarszające się wyniki spółki. Dlatego też bardziej ostrożnym podejściem jest analizowanie właśnie wskaźnika wypłaty, a nie tylko stopy dywidendy lub samej kwoty dywidendy.
  • Wskaźnik wypłaty dywidendy oblicza się poprzez podzielenie dywidendy na akcję przez zysk na akcję. Na przykład, jeśli spółka zarabia 1 USD na akcję i wypłaca dywidendę w wysokości 50 centów, wskaźnik wypłaty dywidendy (Payout Ratio) wynosi 50%.

Treść

Co to jest wskaźnik wypłaty dywidendy (Payout Ratio)?

Dywidenda to regularna płatność dokonywana przez spółkę na rzecz jej akcjonariuszy. Amerykańskie spółki zazwyczaj wypłacają ją co kwartał, inne nierzadko tylko raz w roku. Dywidenda stanowi część zysków spółki, do której inwestorzy są uprawnieni, jeśli są w posiadaniu jej akcji.

Regularne wypłaty dywidendy są zwykle oznaką sprawdzonego modelu biznesowego, który charakteryzuje się wysokim zwrotem z kapitału. W rezultacie spółka jest w stanie wygenerować wystarczającą nadwyżkę wolnych przepływów pieniężnych, których część może następnie zostać wypłacona akcjonariuszom.

Wskaźnik wypłaty dywidendy jest po prostu miarą tego, jaka część całkowitych zysków spółki jest wypłacana akcjonariuszom w formie dywidendy.

Wskaźnik wypłaty dywidendy jest ważnym parametrem, który inwestorzy mogą wykorzystać, aby ocenić stabilność zysków spółki oraz oczywiście to, czy wypłacana przez nią dywidenda jest możliwa do utrzymania.

Jak oblicza się wskaźnik wypłaty dywidendy (Payout Ratio)?

Obliczenie wskaźnika wypłaty dywidendy nie jest zbyt skomplikowane. Trzeba tylko wiedzieć, z którymi zmiennymi należy pracować – zyskiem netto spółki i wypłaconą dywidendą.

Jeśli wejdziesz na stronę jednej z usług screeningowych, zazwyczaj znajdziesz tę wartość w szczegółach akcji – nie ma więc potrzeby ręcznego obliczania wskaźnika wypłaty.

Przykład: Jeśli firma zarabia dolara na akcję i wypłaca dywidendę w wysokości 50 centów na akcję, wówczas wskaźnik wypłaty dywidendy wynosi 50%.

Niższa wartość wskazuje, że firma zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać wypłatę dywidendy na obecnym poziomie, a nawet może ją zwiększyć w przyszłości, nawet jeśli przyszłe zyski firmy będą się charakteryzować zmiennością.

Może to być bardzo ważne dla inwestorów, którzy wymagają, aby dochód z dywidend z ich portfela stopniowo rósł.

Wyższy wskaźnik wypłaty dywidendy jest oznaką silnych fundamentów spółki. Niemniej jednak, Payout Ratio na poziomie 90% lub więcej może wskazywać, że spółka ma już jedynie niewiele miejsca na dalszy wzrost dywidendy, a ponadto utrzymanie dywidendy na takim poziomie może okazać się problematyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym podejściem jest inwestowanie w akcje dywidendowe ze wskaźnikiem wypłaty w przedziale od 35 do 55%.

Współczynnik wypłaty w tym przedziale wskazuje na stabilność obecnego poziomu dywidendy, a jednocześnie umożliwia spółce reinwestowanie znacznej części zysków z powrotem w swoją działalność.

Jako inwestor chcesz posiadać akcje, które wypłacają zrównoważoną dywidendę, ale jednocześnie wolisz, by firma mogła wykorzystać część wygenerowanych zysków do dalszego rozwoju swojej działalności, aby rosła również cena jej akcji.

Zdj.: finance.yahoo.com
współczynniki spółek
Stopa dywidendy i wskaźnik wypłaty dywidendy wybranych amerykańskich spółek

Z kolei inwestorzy pragnący stworzyć źródło dochodu pasywnego lubią wybierać inwestycje wśród spółek o ugruntowanej pozycji i stabilnej historii wypłat dywidend, takich jak arystokraci dywidendy lub królowie dywidendy.

Arystokraci dywidendy to grupa spółek, które nieprzerwanie podnoszą swoją dywidendę już przez 25 lat lub więcej. Jeśli zaś chodzi o królów dywidendy, w ich przypadku wzrost dywidendy ma miejsce już od 50 lat.

Przykładami arystokratów dywidendy są m.in. podane w tabeli spółki Coca-Cola lub Procter & Gamble.

Uwaga, jeśli wskaźnik wypłaty dywidendy przewyższa zyski spółki

Inwestorzy oczekujący wyższego dochodu pasywnego ze swoich inwestycji mogą preferować akcje o wskaźniku wypłaty wynoszącym 60% lub więcej, ponieważ maksymalny zysk z dywidendy – nawet kosztem potencjalnego wzrostu spółki – jest dla nich najważniejszym czynnikiem. Zależy to jednak od strategii inwestycyjnej każdego inwestora.

Niemniej jednak, należy zachować ostrożność w sytuacji, gdy wskaźnik wypłaty dywidendy przekracza 100% zysku spółki.

Chociaż niekoniecznie oznacza to, że spółka zaciąga pożyczki, aby zadowolić akcjonariuszy, może być tak, że spółka wykorzystuje wolne środki pieniężne wygenerowane w poprzednich latach do wypłaty bieżących dywidend.

I to pomimo faktu, że środki te powinny zostać przeznaczone na spłatę długów, inne wydatki o charakterze nadzwyczajnym lub inwestycje.

Dywidenda przekraczająca bieżący dochód netto spółki może być uzasadniona jedynie w przypadku nietypowych zdarzeń niezwiązanych z ogólną kondycją finansową firmy.

Przykładem takiego zdarzenia może być pandemia koronawirusa, która wybuchła w marcu 2020 roku. Jest to również powód, dla którego jeden z arystokratów dywidendy – Coca-Cola – osiągnął wtedy ponadprzeciętną wartość wskaźnika wypłaty dywidendy.

Jak wykorzystać wskaźnik wypłaty przy analizie poszczególnych akcji?

Wskaźnik wypłaty dywidendy powinien służyć raczej jako kryterium uzupełniające, które powinno wskazywać, że dana spółka giełdowa jest warta bardziej szczegółowej analizy.

Nie jest to wskaźnik, na podstawie którego można jednoznacznie zdecydować czy można zainwestować w dane akcje. Cała sprawa zależy również od tego, czy jest się bardziej inwestorem dochodowym poszukującym wysokich dywidend, czy też strategia inwestora skupia się na akcjach wzrostowych.

Inwestorzy zorientowani na dochód poszukują akcji z wysokimi wskaźnikami wypłaty dywidendy, ponieważ oferują im one sposób na uzyskanie atrakcyjnego zwrotu w każdym kwartale lub roku. Jednak nawet niski wskaźnik wypłaty lub całkowity brak dywidendy nie musi oznaczać, że akcje dane spółki są złe.

Warto przyjrzeć się sposobowi, w jaki spółka wykorzystuje swoje zyski. Jeśli spółka jest w stanie odpowiednio reinwestować to, co zarobi, brak dywidendy zostanie “zastąpiony” wzrostem ceny akcji. Tak na marginesie, to właśnie jest powód, dla którego Berkshire Hathaway nie wypłaca dywidend.

Warren Buffett jest przekonany, że jest w stanie reinwestować zyski swojej firmy znacznie lepiej niż przeciętny inwestor reinwestuje dywidendę.

Podobnie, zatrzymane zyski z działalności spółki giełdowej mogą być inwestowane w skup akcji własnych, co również zwiększa wartość akcji spółki i cenę udziałów w rękach inwestorów detalicznych. Sytuacja ta regularnie ma miejsce m.in. w przypadku akcji Apple.

W tym miejscu warto wspomnieć spółkę Amazon, która nie wypłaca dywidendy – i wcale się tego nie wstydzi. Jeff Bezos uzasadnia to stwierdzeniem, że jego firma skupia się głównie na wzroście i woli nagradzać swoich akcjonariuszy przyzwoitym wzrostem akcji. I co tu dużo mówić – faktycznie jej się udaje.

Inwestorzy wzrostowi wolą, gdy spółka reinwestuje zyski we własną działalność lub skupuje własne akcje, co ma również związek z opodatkowaniem zysków. Zyski ze sprzedaży akcji są opodatkowane dopiero w momencie sprzedaży, podczas gdy dywidendy są opodatkowane natychmiast.

Współczynnik wypłaty jest ważny, ale nie należy go przeceniać

Wskaźniki wypłat mogą również różnić się w zależności od sektora. Akcje spółek z sektora użyteczności publicznej lub dóbr konsumpcyjnych są znane z wyższych wskaźników wypłaty dywidendy. Spółki te charakteryzują się niezawodnymi przepływami pieniężnymi.

Z kolei akcje spółek z sektora technologicznego mają zwykle niższe wskaźniki wypłat, ponieważ inwestycje w dalszy wzrost i innowacje w ich przypadku są więcej niż konieczne.

Niemniej jednak, istnieją pewne wyjątki – na przykład Intel, który wypłaca w miarę przyzwoitą dywidendę.

Śledzenie wskaźnika wypłaty dywidendy może pomóc w zrozumieniu charakteru zmian w wysokości wypłacanych dywidend, a także tego, co te zmiany mogą oznaczać dla dynamiki biznesu danej spółki.

Długoterminowe wzrosty dywidend są zazwyczaj kluczem do przyciągnięcia nowych akcjonariuszy. Pamiętaj, że każda wypłacana na długą metę dywidenda powinna wykazywać oznaki stabilności.

Niezwykle wysokie wskaźniki wypłat zbliżające się do 100% zysków lub nawet więcej mogą wskazywać, że firma ma kłopoty.

Inne źródła informacji

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.