Hurtowe ceny gazu spadły do prawie połowy zamrożonych cen ustalonych dla gospodarstw domowych. Skąd się bierze taka, szkodliwa dla konsumentów, dysproporcja cenowa? Czytaj więcej!
Anomalię tę można przypisać wyjątkowo łagodnej zimie, która doprowadziła do 22% spadku cen gazu od początku roku. Niesezonowo ciepłe temperatury zmniejszyły zapotrzebowanie na ogrzewanie gazowe, powodując wysokie poziomy zapasów i nadpodaż na rynkach, zwłaszcza importowanego LNG, co wymusiło spadek cen.
Analitycy Morgan Stanley przewidują bezprecedensowy wzrost zapasów gazu, który ma utrzymać się w nadchodzących latach.
Potwierdza to analiza Bloomberga, przewidująca najwyższą nadwyżkę podaży gazu od dziesięcioleci. Obecna cena gazu ziemnego wynosi 1,83 USD za MMBtu, co wpływa na ceny w europejskich centrach i na giełdach towarowych.
Przykładowo, ceny hurtowe na holenderskiej giełdzie gazu TTF są kluczowym wyznacznikiem, a kontrakty na maj 2024 r. są obecnie wyceniane na około 25,81 euro za MWh (około 110,82 zł według aktualnego kursu Narodowego Banku Polskiego).
Pomimo spadku cen na świecie, rachunki gospodarstw domowych w Polsce nie uległy proporcjonalnemu obniżeniu.
Wynika to z różnych czynników, w tym kosztów zakupu gazu, kosztów transportu i stanu krajowej infrastruktury, która wymaga modernizacji. Koszty te, wraz z opłatami stałymi, takimi jak abonamenty, podatki i obsługa administracyjna przez firmy dostarczające surowiec, są uwzględniane w ostatecznym rachunku.
Interwencja rządu podczas kryzysu energetycznego, spotęgowanego wojną na Ukrainie i rosyjskim szantażem gazowym, ochroniła obywateli i niektóre przedsiębiorstwa poprzez różne pakiety wsparcia.
Jednak ta podwójna regulacja rynku ma swoich krytyków, a niektórzy twierdzą, że nawet gdyby gaz był wolny na giełdzie, ceny nadal rosłyby z powodu obecnego klimatu regulacji.
Obecna sytuacja podkreśla złożoną interakcję między globalną dynamiką rynku, krajowymi politykami regulacyjnymi i rzeczywistym wpływem na rachunki konsumentów.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.