Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Bawełna w wyraźnym trendzie spadkowym pokazuje sytuację na rynku surowców

Ciekawe informacje płyną z rynku surowców. Globalny rynek bawełny przeżywa obecnie okres spadku cen ze względu na silny globalny wzrost i stabilizację dolara amerykańskiego.

Bawełna w wyraźnym trendzie spadkowym pokazuje sytuację na rynku surowców
Zdj.: depositphotos.com

Bawełna, kluczowa tkanina w codziennym życiu, szczególnie w branży odzieżowej, szybkiej mody i handlu detalicznego, jest przedmiotem analizy ze względu na wysokie zużycie wody i biodegradowalność w porównaniu z włóknami ropopochodnymi dominującymi w przemyśle odzieżowym.

BAWEŁNA JEST TROCHĘ JAK... ROPA!

Ceny bawełny są napędzane przez suszę i pożary w Teksasie, największym producencie w największym kraju eksportowym.

Korelacja między rosnącymi cenami ropy naftowej, które zwiększają koszty konkurencyjnego poliestru, sprawia, że bawełna jest interesującym wskaźnikiem zastępczym dla cen ropy.

Indie i Chiny przodują w światowej produkcji surowca bawełny, odpowiadając za 47% całości, ale większość ich produkcji jest konsumowana lokalnie. Stany Zjednoczone są największym eksporterem surowej bawełny, dostarczając 29% całkowitej globalnej podaży, przy czym jedna czwarta tego eksportu pochodzi z Teksasu.

Popyt na bawełnę ograniczony produkcją syntetyków

Zdj.: freepik.com
bawełna
Bawełna to nadal istotny surowiec

Po stronie popytu, włókna syntetyczne oparte na ropie naftowej, takie jak poliester, dominują na światowym rynku odzieży z 70% udziałem, wpływając na popyt na bawełnę.

Bawełna utrzymuje średnią premię cenową w wysokości około 0,50 USD za funt i dominuje na rynku włókien naturalnych z 80% udziałem w odzieży, głównie dżinsowej.

Pojawiają się wątpliwości, czy legislatorzy nie ograniczą produkcję bawełny ze względów środowiskowych.

Przetwarzanie bawełny do produkcji celulozy, niezbędnej do produkcji prochu strzelniczego i amunicji, podlega przecież sankcjom UE. Notowania wykazują zatem trend spadkowy.

Zły PR przypominają także uzbeckie pola bawełny, które wykorzystywały pracę przymusową, w tym dzieci i pracowników sektora publicznego. Międzynarodowa presja i działania na rzecz praw człowieka doprowadziły do zaprzestania tych praktyk i bojkotu przez globalne marki odzieżowe.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.