FinlioSurowceBawełna w wyraźnym trendzie spadkowym pokazuje sytuację na rynku surowców
Bawełna w wyraźnym trendzie spadkowym pokazuje sytuację na rynku surowców
Ciekawe informacje płyną z rynku surowców. Globalny rynek bawełny przeżywa obecnie okres spadku cen ze względu na silny globalny wzrost i stabilizację dolara amerykańskiego.
Bawełna, kluczowa tkanina w codziennym życiu, szczególnie w branży odzieżowej, szybkiej mody i handlu detalicznego, jest przedmiotem analizy ze względu na wysokie zużycie wody i biodegradowalność w porównaniu z włóknami ropopochodnymi dominującymi w przemyśle odzieżowym.
BAWEŁNA JEST TROCHĘ JAK... ROPA!
Ceny bawełny są napędzane przez suszę i pożary w Teksasie, największym producencie w największym kraju eksportowym.
Korelacja między rosnącymi cenami ropy naftowej, które zwiększają koszty konkurencyjnego poliestru, sprawia, że bawełna jest interesującym wskaźnikiem zastępczym dla cen ropy.
Indie i Chiny przodują w światowej produkcji surowca bawełny, odpowiadając za 47% całości, ale większość ich produkcji jest konsumowana lokalnie. Stany Zjednoczone są największym eksporterem surowej bawełny, dostarczając 29% całkowitej globalnej podaży, przy czym jedna czwarta tego eksportu pochodzi z Teksasu.
Popyt na bawełnę ograniczony produkcją syntetyków
Po stronie popytu, włókna syntetyczne oparte na ropie naftowej, takie jak poliester, dominują na światowym rynku odzieży z 70% udziałem, wpływając na popyt na bawełnę.
Bawełna utrzymuje średnią premię cenową w wysokości około 0,50 USD za funt i dominuje na rynku włókien naturalnych z 80% udziałem w odzieży, głównie dżinsowej.
Pojawiają się wątpliwości, czy legislatorzy nie ograniczą produkcję bawełny ze względów środowiskowych.
Przetwarzanie bawełny do produkcji celulozy, niezbędnej do produkcji prochu strzelniczego i amunicji, podlega przecież sankcjom UE. Notowania wykazują zatem trend spadkowy.
Zły PR przypominają także uzbeckie pola bawełny, które wykorzystywały pracę przymusową, w tym dzieci i pracowników sektora publicznego. Międzynarodowa presja i działania na rzecz praw człowieka doprowadziły do zaprzestania tych praktyk i bojkotu przez globalne marki odzieżowe.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.