Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

200 tysięcy osób poparło projekt – nowe zasady rent dla seniorów od 2025!

W nadchodzących miesiącach polscy seniorzy mogą spodziewać się istotnych zmian w systemie świadczeń emerytalnych i rentowych. Rząd zatwierdził projekt ustawy o wdowich rentach.

200 tysięcy osób poparło projekt – nowe zasady rent dla seniorów od 2025!
Zdj.: depositphotos.com

Czy emerytów czekają lepsze czasy? Wydaje się, że tak! Projekt wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem emerytalnym.

NOWE ZASADY ŚWIADCZEŃ

Projekt, który powstał z inicjatywy obywatelskiej i został poparty przez 200 tysięcy osób, ma na celu poprawę sytuacji ekonomicznej osób starszych, które straciły współmałżonka.

Do tej pory polski system emerytalno-rentowy wymagał, aby osoba uprawniona wybierała jedno z kilku dostępnych świadczeń. Jeśli decyzja nie była podejmowana samodzielnie, wypłacane było wyższe świadczenie.

Po śmierci współmałżonka, wdowa lub wdowiec mogli pobierać albo rentę rodzinną w wysokości 85% świadczenia zmarłego, albo swoją emeryturę. To podreperuje ich finanse osobiste, często nadwątlone sytuacją rodzinną.

Czym będzie tak zwana renta wdowia?

Zdj.: depositphotos.com
upragniona emerytura
Nowe świadczenie dla emerytów

Nowy projekt ustawy zakłada wprowadzenie tzw. renty wdowiej. Oznacza to możliwość pobierania łącznie renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego.

W ramach tego systemu jedno ze świadczeń wypłacane będzie w całości, a drugie w części, w modelu kroczącym.

Zmiany w projekcie ustawy mają na celu wsparcie osób starszych, które są najbardziej narażone na degradację ekonomiczną po śmierci małżonka.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Wypłata świadczeń rozpocznie się zaś pół roku później.

Mimo że rząd wprowadził bardziej rygorystyczne zasady niż te proponowane w obywatelskim projekcie, zmiany te stanowią wsparcie dla wielu polskich seniorów.

Projekt ustawy o wdowich rentach jest krokiem w stronę poprawy sytuacji ekonomicznej osób starszych, które straciły współmałżonka. Jego wdrożenie będzie bacznie obserwowane przez społeczeństwo.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.