Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

P&G koryguje prognozę zysku uwzględniając hamująca inflację i odpisy

Hamująca inflacja i restrukturyzacja firmy powoduje, że światowy lider dóbr kokonsumpcyjnych koryguje w dół prognozowany zysk. Jak odpowiada na to rynek?

Opublikowano:
P&G koryguje prognozę zysku uwzględniając hamująca inflację i odpisy
Zdj.: depositphotos.com

Procter & Gamble (P&G) skorygował swoją roczną prognozę zysku, przypisując korektę zmniejszającemu się wpływowi wcześniejszych podwyżek cen w USA i odpisowi wartości swojej działalności Gillette w grudniu. Firma ogłosiła wcześniej odpis w wysokości 1,3 mld USD związaną ze spadkiem wartości księgowej działalności Gillette, powołując się na spowolnienie wzrostu wolumenu ze względu na hybrydową kulturę pracy po pandemii i silniejszego dolara.

P&G w dwa lata poświęci do 2,5 mld dolarów w związku z odpisem działalności Gillette i restrukturyzacją.

Ostatni trend wskazuje na słabnący impuls dla firm z branży dóbr konsumpcyjnych, które korzystały z inflacyjnego podnoszenia cen produktów przez prawie dwa lata, a wiele firm obecnie ogranicza podwyżki cen. Uwaga będzie teraz skupiona na zdolności P&G do utrzymania silnego wzrostu wolumenu w miarę obniżania kosztów produkcji. Póki co ogólne wolumeny P&G pozostały na niezmienionym poziomie, podczas gdy średnie ceny w kategoriach produktów wzrosły o 4%. Warto zauważyć, że firma odnotowała spadek wolumenów przez pięć kolejnych kwartałów.

Decyzja o obniżeniu prognoz finansowych wydaje się słuszna

Zdj.: wikipedia.org
marka Gillette
Gillette to kultowa marka

P&G skorygował swoje prognozy wyników finansowych na rok fiskalny 2024, oczekując obecnie, że zysk na akcję wyniesie od 1% spadku do poziomu z roku fiskalnego 2023, w porównaniu z poprzednią prognozą wzrostu o 6% do 9%.

W najnowszym raporcie kwartalnym sprzedaż netto P&G wzrosła o 3,2% do 21,44 mld USD, poniżej oczekiwań analityków na poziomie 21,48 mld USD.

Podsumowując, korekta rocznej prognozy zysku Procter & Gamble odzwierciedla zmieniający się krajobraz w branży dóbr konsumpcyjnych, gdzie wpływ wcześniejszych podwyżek cen maleje, a firma stoi przed wyzwaniami związanymi z utrzymaniem dotychczasowego wzrostu obrotu. Pomimo tego, dobre wyniki P&G w poszczególnych sektorach przyczyniły się do lepszych niż oczekiwano zysków, wskazując na odporność w niektórych obszarach jej działalności.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.