FinlioAkcjeKatastrofa dla Volkswagena? Zamykanie fabryk, spadek zysków i chińska inwazja!
Katastrofa dla Volkswagena? Zamykanie fabryk, spadek zysków i chińska inwazja!
Volkswagen, niemiecki gigant motoryzacyjny, stoi przed dużymi wyzwaniami, rozważając zamknięcie dwóch fabryk w Niemczech z powodu rosnących kosztów produkcji i ostrej konkurencji.
W pierwszej połowie 2023 r. Volkswagen odnotował 11% spadek zysku operacyjnego, z 11,1 mld euro do 10,1 mld euro. Pomimo niewielkiego wzrostu przychodów ze sprzedaży do 22,6 mld euro, firma odnotowała 2% spadek sprzedaży i ujemne przepływy pieniężne w dziale motoryzacyjnym.
Problemy Volkswagena
Prezes Oliver Blume podkreśla słabą pozycję Niemiec jako lokalizacji biznesowej, powołując się na wysokie koszty surowców i energii, rosnące koszty pracy i zwiększone koszty logistyki.
Czynniki te obniżyły marżę zysku Volkswagena z 3,8% w 2022 roku do 2,3% w 2023 roku. Ponadto spadek sprzedaży pojazdów elektrycznych, częściowo spowodowany wycofaniem dotacji rządowych w wielu krajach UE, stanowi kolejne wyzwanie.
Volkswagen zatrudnia około 650 000 osób na całym świecie, z czego 300 000 w Niemczech, i rozważa zamknięcie fabryk i redukcję zatrudnienia. Poprzednie próby cięcia kosztów, takie jak reorganizacja działów zakupów i rozwoju.
Związkowcy wyrażają zdecydowany sprzeciw
Potencjalne zamknięcie fabryk w Osnabrück i Dreźnie spotyka się z silnym sprzeciwem niemieckich związków zawodowych.
Od 1994 r. Volkswagen zawarł porozumienie ze związkami zawodowymi uniemożliwiające redukcję zatrudnienia do 2029 r., co komplikuje wysiłki restrukturyzacyjne. Konkurencyjność Volkswagena na największym chińskim rynku również słabnie.
Tańsze chińskie pojazdy elektryczne zyskują na popularności, wpływając na sprzedaż Volkswagena.
Aby przywrócić swoją konkurencyjną pozycję lokalnie i globalnie, Volkswagen musi wprowadzić bardziej rentowne modele, uprościć swoją ofertę i dalej integrować się z innymi markami Grupy.
Zamykanie fabryk i redukcja zatrudnienia wymagają delikatnego podejścia i konstruktywnego dialogu z pracownikami i związkami zawodowymi w celu zminimalizowania skutków społecznych.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.