Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Grupa PZU wykazuje wzrost zysków w nowym raporcie finansowym

Grupa PZU, największa polska firma ubezpieczeniowa, przeszła ostatnio znaczące zmiany korporacyjne i wykazała się dobrymi wynikami finansowymi. Poznaj "cyfry" stojące za PZU!

Opublikowano:
Grupa PZU wykazuje wzrost zysków w nowym raporcie finansowym
Zdj.: depositphotos.com

Kluczowe przychody ze składek ubezpieczeniowych przekroczyły 7 mld zł, wykazując wzrost z 6,4 mld zł odnotowanych w tym samym okresie ubiegłego roku. PZU to również podmiot słynący z uczciwej polityki dywidendowej i także tu nie zawiódł.

BANKI SIŁĄ PZU

Działalność bankowa znacząco przyczyniła się do zysków PZU, a banki Pekao i Alior wniosły blisko 500 mln zł do zysku netto grupy. Obszar bancassurance zanotował 40-proc. wzrost przypisanej składki brutto, która wyniosła 434 mln zł, przy czym sama współpraca z Pekao i Aliorem wzrosła o 20 proc. do 303 mln zł.

Przychody z ubezpieczeń na życie wzrosły o 6,8% do 2,1 mld zł, przy czym wartość polis grupowych i indywidualnie kontynuowanych, które stanowiły ponad 90% sprzedaży ubezpieczeń na życie, wyniosła 1,9 mld zł.

W sektorze ubezpieczeń PZU umocnił swoją pozycję w ubezpieczeniach pozakomunikacyjnych, z przychodami rosnącymi o 14,5% do 1,8 mld zł. Wynik z obsługi ubezpieczeń w tym segmencie wzrósł o 7,7% do 323 mln zł, odpowiadając za blisko 61% łącznego wyniku PZU z ubezpieczeń majątkowych w Polsce.

Zagraniczni analitycy doceniają siłę PZU

Zdj.: depositphotos.com
sprzedawanie ubezpieczeń
Na wynik PZU rzutują ubezpieczenia

W ramach strategicznego potwierdzenia wyników PZU, globalna agencja ratingowa S&P zmieniła perspektywę dla Grupy PZU ze stabilnej na pozytywną. To bardzo istotne zdarzenie.

Pozytywna perspektywa S&P sugeruje podwyższenie ratingu grupy, jeśli będzie ona utrzymywać wysoką i stabilną efektywność w działalności ubezpieczeniowej i bankowej.

Agencja doceniła udokumentowane osiągnięcia Grupy PZU w realizacji strategii, ambitne cele dla działalności ubezpieczeniowej i bankowej oraz wysoki zysk netto i zwrot z kapitału własnego w 2023 r., znacznie przewyższające krajowych i międzynarodowych konkurentów.

Analitycy S&P oczekują, że Grupa PZU będzie nadal osiągać lepsze wyniki niż konkurenci, prognozując roczne zyski na poziomie 3,6-5,5 mld zł i zwrot z kapitału własnego w przedziale 13-17% w latach 2024-2026.

Dzięki strategicznym zmianom w strukturze organizacyjnej oraz skupieniu się na efektywności i rentowności, PZU jest dobrze przygotowany do utrzymania wiodącej roli w polskim sektorze ubezpieczeń i bankowości.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.