Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

FTX pod ogniem krytyki – klientom zagraża utrata wartości kryptowalut

W jaki sposób ustalić prawidłową wartość zaspokojenia wierzycieli upadłej giełdy FTX? Okazuje się, że najnowsze propozycje są bardzo niekorzystne dla poszkodowanych!

Opublikowano:
FTX pod ogniem krytyki – klientom zagraża utrata wartości kryptowalut
Zdj.: depositphotos.com

FTX, nieistniejąca już giełda kryptowalut, stoi w obliczu sprzeciwu ze strony klientów w związku z wyceną ich depozytów kryptowalutowych. Niektórzy twierdzą, że podejście FTX zmierzającej do obliczania cen kryptowalut według wartości z zeszłorocznej bessy kryptowalutowej, jest niekorzystne dla posiadaczy niestabilnych aktywów, takich jak Bitcoin, utrudniając im czerpanie korzyści z ostatnich wzrostów cen.

Klienci FTX na całym świecie złożyli liczne pisma do amerykańskiego sądu upadłościowego, kwestionując podejście FTX do wyceny kryptowalut.

Byli użytkownicy FTX sprzeciwili się również decyzji firmy o wycenie swoich udziałów kapitałowych i tokena FTT na 0 USD, co spowodowałoby usunięcie ponad 700 milionów dolarów w FTT i FTX posiadanych przez klientów w ramach planu upadłościowego. Oczywiście dla wierzycieli to negatywna wiadomość!

Trzeba dodać, że wartość znaczących kryptowalut posiadanych przez klientów FTX, w tym w Ethereum, czy i Solany, znacznie wzrosła od czasu ogłoszenia upadłości przez FTX. Niektórzy klienci zarzucali też preferencyjne traktowanie posiadaczy stablecoinów i inwestorów zewnętrznych, którzy nabyli roszczenia upadłościowe FTX po niższych kosztach.

Co właściwie proponuje FTX?

Zdj.: wikipedia.org
Sam Bankman Fried
Sam Bankman-Fried został już ukarany

FTX planuje zwrócić klientom pieniądze w dolarach amerykańskich, ustalonych na podstawie cen kryptowalut w momencie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości FTX w listopadzie 2022 r., powołując się na amerykańskie prawo upadłościowe nakazujące wycenę roszczeń na podstawie tej daty.

Oficjalny Komitet Niezabezpieczonych Wierzycieli popiera wniosek wierzycieli o oszacowanie roszczeń w oparciu o aktywa cyfrowe, postrzegając go jako skuteczny sposób na usprawnienie procesu uzgadniania roszczeń i przyspieszenie potwierdzenia sprawy sądowej.

Sunil Kavuri, aktywista wierzycieli FTX, zgłosił zastrzeżenia do wniosku dłużnika o oszacowanie roszczeń, opowiadając się za tym, aby klienci otrzymali “przynajmniej wartość kryptowalut z powrotem“, ponieważ prawa własności pozostają nie podlegają przecież przedawnieniu.

FTX tłumaczy, że takie jest prawo

FTX wspomniał w piśmie sądowym, że ustalanie cen kryptowalut na podstawie daty złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest jedynym praktycznym podejściem do inicjowania spłat klientów. Firma przytoczyła przykłady innych upadłych firm kryptowalutowych, takich jak Celsius Network, BlockFi i Voyager Digital, którym sądy zezwoliły na wykorzystanie cen z daty petycji do oceny roszczeń swoich klientów.

Kiedy rozstrzygnięcie

Spór dotyczący wyceny depozytów kryptowalutowych i zwrotu kosztów klientom ma zostać rozstrzygnięty na rozprawie sądowej która zaplanowana jest na dzień 25 stycznia 2024 roku w Wilmington.

Podsumowując, podejście FTX do wyceny i plan upadłości wywołały kontrowersje wśród klientów, z obawami dotyczącymi traktowania depozytów kryptowalutowych, udziałów kapitałowych i tokenów. Wynik zbliżającej się rozprawy sądowej będzie miał kluczowe znaczenie dla ustalenia, jak będzie przebiegać postępowanie upadłościowe FTX.

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.