FinlioFinanse osobisteDlaczego polskie fundacje rodzinne mogą kosztować państwo fortunę?
Dlaczego polskie fundacje rodzinne mogą kosztować państwo fortunę?
W ostatnich latach polskie fundacje rodzinne zyskały na popularności, korzystając z wyśmienitych warunków podatkowych. Doprowadziło to do szalonego wzrostu ich powstawania!
Wprowadzenie tych fundacji do polskiego prawa w styczniu 2023 r.spotkało się z entuzjazmem. W ciągu pierwszego roku zarejestrowano prawie 1000 fundacji, a ponad 1500 kolejnych czeka na rejestrację.
Fiskus czyha na fundacje
Pomimo początkowego optymizmu, Ministerstwo Finansów wyraziło obawy, że zwolnienia podatkowe będą nadużywane.
Wiceminister finansów zauważył, że podejrzenia wynikają z sygnałów rynkowych i wniosków o interpretację prawa podatkowego.
Polscy przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekiwali na fundacje rodzinne. Przy około 1800 zarejestrowanych fundacjach i kolejnych 3000 oczekujących na rejestrację, rozważane są zmiany regulacyjne.
Z jakiej strony nastąpi okrojenie fundacji rodzinnych?
Ministerstwo Finansów może ograniczyć transakcje aktywami, aby zapobiec działalności komercyjnej, zwłaszcza w zakresie nieruchomości.
Mówi się nawet o wstecznym opodatkowaniu tych fundacji za cały okres ich działalności. Zaostrzenie przepisów następuje wcześniej niż oczekiwano.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.