Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Bank Japonii podnosi stopy procentowe – reakcje rynków finansowych

Podwyżka stóp procentowych zawsze wywołuje pewne rynkowe reakcje. Sprawa jest tym ważniejsza gdy chodzi o pierwszy tego rodzaju ruch od 17 lat. Poznaj ważną decyzję Banku Japonii!

Opublikowano:
Bank Japonii podnosi stopy procentowe – reakcje rynków finansowych
Zdj.: depositphotos.com

W zaskakującym posunięciu Bank Japonii podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od 2007 roku. Decyzja ta miała znaczący wpływ na rynki finansowe oraz wyceny walut. Nowy gubernator BoJ, Kazuo Ueda, który objął urząd w kwietniu, zasygnalizował odejście od wieloletniej ultra luźnej polityki pieniężnej Japonii.

Rada Banku Centralnego zdecydowaną większością głosów opowiedziała się za podwyżką stóp procentowych.

Warto zauważyć, że nie oczekuje się, aby podwyżka ta sygnalizowała początek agresywnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, jaki obserwowano w Stanach Zjednoczonych i Europie w ostatnich latach.

Oprócz podwyżki stóp, BoJ zdecydował się zrezygnować z niekonwencjonalnych narzędzi monetarnych, kończąc kontrolę krzywej dochodowości przy jednoczesnym utrzymaniu skali zakupów obligacji rządowych na poziomie 6 bilionów jenów (158,7 mld zł) miesięcznie.

Bank centralny zaprzestanie jednak skupu ETF-ów i REIT-ów oraz stopniowo ograniczy zakupy papierów komercyjnych i obligacji korporacyjnych, przy czym całkowite wstrzymanie skupu spodziewane jest w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jak na japoński ruch zareagował rynek?

Zdj.: depositphotos.com
symbol inflacji
Powodem podwyżek stóp jest inflacja

Rynki finansowe miały mieszane reakcje na decyzje BoJ. Początkowo japoński indeks giełdowy Nikkei 225 spadł, ale szybko odrobił straty, pozostając powyżej psychologicznie ważnego progu 40 000 punktów.

Jednocześnie jen osłabił się o około 0,9% w stosunku do dolara amerykańskiego, osiągając poziom 149,92 jena za dolara. Deprecjacja ta w pełni zrównoważyła zyski od początku marca, a para USD/JPY wzrosła powyżej poziomu 150,00.

Pomimo tych wydarzeń, przyszła trajektoria polityki pieniężnej BoJ pozostaje niepewna. Bank centralny nie zasygnalizował prawdziwego cyklu zacieśniania, a ostatnia podwyżka stóp została w pełni wyceniona przez rynek forex, co doprowadziło do negatywnej reakcji jena.

Dalsze działania BoJ będą prawdopodobnie zależeć od inflacji, która od 22 miesięcy utrzymuje się na poziomie co najmniej 2%. Jeśli oznaki wskażą, że inflacja utrzyma się na tym poziomie, mogą nastąpić dalsze kroki w kierunku normalizacji polityki pieniężnej.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.