Start typing and search results will appear here...

PLN
Logo Coca-Cola
KO
Akcje Coca-Cola (KO) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024
Twój kapitał może być zagrożony*

$62,55 (256,7 zł)

-1,8 % in 7 days

Logo Coca-Cola

Akcje Coca-Cola (KO) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024

Kurs akcji Coca-Cola
KO chart

$62,55 (256,7 zł)

-1,8 % in 7 days

Twój kapitał może być zagrożony*

Price and chart are illustrative.

Wykres akcji Coca-Cola

Logo Coca-Cola
Coca-Cola/KO
Loading
Loading
Last data update:

Current data for company Coca-Cola

Kapitalizacja rynkowa $272,3 bil. EBITDA $17,32 bil.
Następna dywidenda P/BV (cena do wartości księgowej) 10,27
Roczna dywidenda na akcję $1,92 P/E (cena do zysku) 26,22
Stopa dywidendy 0,03 % Zwrot z aktywów 0,084 %
Przychód spółki $46,37 bil. Zwrotu z kapitału 0,37 %
Zysk na akcję $10,75 Marża operacyjna 0,3 %
Wartość księgowa na akcję $6,15 Marża zysku 0,22 %
Wartość przedsiębiorstwa $303,5 bil. Cena docelowa na Wall Street $74,49

Informacje o spółce Coca-Cola Co.

The Coca-Cola Company to z pewnością bardzo dobrze znana wszystkim firma. Jeśli chodzi o akcje Coca-Coli, wiadomo, że mowa o akcjach ogromnego przedsiębiorstwa, które już od dawna skupia się nad czymś więcej niż tylko na tradycyjnym napoju gazowanym czarnego koloru.

Portfel tej amerykańskiej spółki obecnie obejmuje szeroką gamę napojów bezalkoholowych, które firma sprzedaje na rynkach na całym świecie. Co więcej, nieustannie wprowadza na nie nowe produkty. The Coca-Cola Company jest producentem gazowanych napojów bezalkoholowych, wód smakowych i wzbogaconych, jak również napojów sportowych, soków, napojów mlecznych i roślinnych, herbat, kaw czy napojów energetycznych. Oferuje również koncentraty do produkcji napojów i syropy, a także syropy do fontann.

Oprócz marki Coca-Cola, portfel firmy obejmuje również wiele innych globalnych marek napojów bezalkoholowych, takich jak Sprite, Fanta, Nestea, Bonaqua, Powerade i wiele innych. W sierpniu 2018 roku sfinalizowano również przejęcie sieci kawiarni Costa Coffee o wartości 4,9 miliarda dolarów. Krótko mówiąc, The Coca-Cola Company to naprawdę duży gracz w branży napojów. Z ponad 2 800 produktami dostępnymi w więcej niż 200 krajach chodzi o największego producenta i dystrybutora napojów na świecie i jednocześnie jedno z największych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych.

Jednak w przeciwieństwie do swojego konkurenta PepsiCo, Coca-Cola nie działa jeszcze w branży spożywczej, przez co można powiedzieć, że jej działalność jest nieco mniej zdywersyfikowana. Nie zmienia to jednak faktu, że chodzi o globalną markę, a akcje tego przedsiębiorstwa już od wielu dziesiątek lat cieszą się ogromną popularnością wśród konserwatywnych inwestorów.

Chcesz zainwestować w akcje Coca-Coli? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Włącznie z instrukcją, jak to zrobić.

Treść artykułu

Historia spółki Coca-Cola

Akcje Coca-Cola

W dzisiejszych czasach Coca-Cola i zdrowie nie idą już zbytnio w parze. Niemniej jednak, receptura tego słodkiego napoju została opracowana w 1886 roku przez farmaceutę Johna Stitha Pembertona, który pragnął stworzyć lekarstwo na zmęczenie i osłabienie.

Pemberton początkowo promował swój napój jako tonik na większość powszechnych schorzeń, a jego bazę stanowiła kokaina z liści koki i ekstrakt z bogatych w kofeinę orzeszków kola. Kokaina została usunięta z receptury Coca-Coli około 1903 roku. Pemberton sprzedawał swój syrop lokalnym przedsiębiorstwom, a dzięki udanej reklamie napój wkrótce odniósł fenomenalny sukces.

Można więc powiedzieć, że pierwotnym bodźcem, który doprowadził do powstania Coca-Coli, była troska o zdrowie człowieka. Należy również zauważyć, że wyroby tytoniowe i alkohol również miały w tamtym czasie pozytywnie wpływać na zdrowie. Coca-Cola zresztą zawierała nie tylko ekstrakt z liści koki, ale również wino Marianiego.

To, co jednak powinno nas bardziej interesować, to fakt, że napój do dziś zachował swoją historyczną nazwę. Na butelkach nadal widnieje ten sam napis, który został zaprojektowany przez Franka Robinsona, księgowego i sekretarza Pembertona, w 1886 roku.

Tak jak w przypadku wszystkich innych firm, powinno nas interesować IPO Coca-Coli, innymi słowy pierwsza oferta publiczna jej akcji. Zazwyczaj chodzi o wydarzenia stosunkowo niedawne, jednakże w przypadku The Coca-Cola Company miało ono miejsce już w 1919 roku. Spółka, której kapitał w momencie założenia w 1892 roku wynosił 100 000 dolarów, została sprzedana w 1919 roku za 25 milionów dolarów grupie inwestorów pod przewodnictwem biznesmena z Atlanty o imieniu Ernest Woodruff. Jeszcze w tym samym roku KO weszła na giełdę po cenie 40 dolarów za akcję, w związku z czym kapitalizacja firmy w tym czasie wynosiła około 47 milionów dolarów. W ciągu następnych ponad 100 lat doszło do łącznie 11 podziałów akcji (ostatni miał miejsce w 2012 roku) – jedna akcja KO w momencie IPO to dziś 9 216 sztuk.

Następnie rozwój firmy nabrał solidnego tempa. W latach po II wojnie światowej Coca-Cola zdywersyfikowała swoją działalność, opracowując nowe produkty i przejmując inne przedsiębiorstwa. Znak towarowy “Coke”, po raz pierwszy użyty w reklamie w 1941 roku, został zarejestrowany cztery lata później. W 1946 r. firma zakupiła prawa do napoju bezalkoholowego Fanta. Co więcej, w 1961 roku firma wprowadziła na rynek cytrynowo-limonkowy napój o nazwie Sprite. Początek lat 90. przyniósł ekspansję Coca-Coli na nowe rynki – w 1990 roku firma zaczęła sprzedawać swoje produkty w Niemczech Wschodnich, a w 1993 w Indiach. W 2005 roku miał miejsce debiut Coca-Coli Zero. Przejęcie sieci Costa Coffee zostało już omówione i chociaż było tego znacznie więcej, najważniejsze kamienie milowe z historii tej korporacji zostały chyba wymienione.

Historia notowań Coca-Coli

Akcje Coca-Coli rosły nieprzerwanie od końca II wojny światowej aż do 1973 roku, po którym nastąpiły “mroczne czasy” – okres spadku kursu, który zakończył się dopiero w 1985 roku, kiedy to cena akcji wreszcie wróciła na poziom sprzed długich 12 lat. Trzy lata później (1988) przyciągnęły one uwagę legendarnego inwestora o imieniu Warren Buffett, który zainwestował w nie znaczną kwotę. Buffett do dziś posiada te udziały.

W latach 1985-1998 akcje KO doświadczyły niebywale gwałtownego wzrostu, który jednak zakończył się ostrym spadkiem i utratą połowy wartości. Po kilku latach stagnacji kurs odbił się od dna i począwszy od 2006 roku zaczął ponownie rosnąć.

Akcji Coca-Coli nie ominął również spadek na skutek kryzysu w latach 2008-2009, choć w ich przypadku spadek kursu nie był tak wyraźny jak u innych ważnych akcji.

W 2009 zaś rozpoczął się ponad dziesięcioletni okres wzrostu, ale tym razem znacznie bardziej umiarkowanego. Było tak dlatego, że akcje KO nie oferowały inwestorom interesującej stopy zwrotu oraz że inwestowanie w akcje Coca-Coli wydawało się coraz mniej opłacalne. Wzrost ten zakończyła dopiero pandemia covid-19, podczas której akcje tego giganta ze świata napojów straciły prawie 40% wartości. Jednak już w latach 2020-2022 akcje wspięły się z powrotem do wartości sprzed pandemii i powyżej i nawet ochłodzenie na rynku akcji z pierwszej połowy 2022 nie dotknęło KO w takim stopniu jak wiele innych akcji ze Stanów Zjednoczonych.

Spółka The Coca-Cola Company jest ogromną korporacją z dominującym udziałem w swojej branży i chociaż również ona może być dotknięta kryzysami, spadek kursu nie jest w jej przypadku zwykle tak wyraźny (za jedyny niedawny wyjątek można uznać marzec 2020 roku, który jednak dotyczył całej giełdy). Krótko mówiąc, ludzie nie mogą tak po prostu przestać pić (nie mowa tu o alkoholu), nawet w czasach kryzysu, ale mogą odłożyć na później zakup np. nowego samochodu lub elektroniki. I chociaż w krajach zachodnich popularność napojów słodzonych stopniowo spada, portfel Coca-Coli obejmuje również szereg niskokalorycznych alternatyw, a na rynkach mniej rozwiniętych krajów popularność słodzonych napojów rośnie.

Logo Coca-Cola
Coca-Cola / KO
Loading
Loading

Akcje Coca-Cola – Dywidenda

dywidendowe Akcje i ETF-y

The Coca-Cola Company należy do ekskluzywnej grupy tzw. króli dywidendowych – około czterdziestu spółek, które konsekwentnie wypłacają i nieustannie zwiększają dywidendę, robiąc tak już od co najmniej 50 lat.

Mówiąc konkretniej, Coca-Cola wypłaca dywidendę już od 1963 roku i od tego samego roku ją zwiększa. Stopa dywidendy porusza się w zakresie około 2-3% ceny akcji. To może nie wydawać się dużo, ale jeśli reinwestujesz dywidendy, to dzięki mocy procentu składanego możesz spodziewać się prawdziwych cudów.

Note

Gdybyś kupił dziś akcje Coca-Coli i konsekwentnie reinwestował dywidendę, ilość posiadanych przez Ciebie akcji podwoiłaby się już w ciągu 20 lat (zakładając, że Coca-Cola nie zmieni swojej obecnej polityki dywidendowej). Otrzymywanie dywidendy można więc uznać za bardzo dobre źródło długoterminowego dochodu pasywnego.

Jest to szczególnie ważne w porównaniu z akcjami innych spółek, których stopa dywidendy ulega ciągłym wahaniom i na której w rezultacie trudno polegać w długim okresie.

Jak inwestować w akcje Coca-Cola Company?

Teraz pokażemy Ci dwa sposoby inwestowania w akcje Coca-Coli. Pierwsza opcja polega na długoterminowym inwestowaniu poprzez zakup tych akcji jako takich, natomiast druga to aktywny handel tymi akcjami. Jaka jest między nimi różnica?

Opcja pierwsza: zakup akcji Coca-Coli

Pierwszym sposobem na zarabianie na akcjach Coca-Coli jest inwestycja długoterminowa, w ramach której trzymasz akcje i otrzymujesz regularną dywidendę. Ponieważ Coca-Cola była w stanie wypłacać dywidendę nawet w okresach głębokich kryzysów gospodarczych, oznacza to, że jej pozycja na rynku jest silna i co najważniejsze – że taka też pozostanie.

Korporacja The Coca-Cola Company jest stabilna, a jej akcje są niezbyt podatne na wyraźne wahania kursu na skutek jednorazowych wydarzeń (w odróżnieniu np. od spółki Apple, której akcje mają tendencję do dużych wahań, gdy firma przedstawia nowe produkty podczas prezentacji produktowych, tzw. Keynotes).

Jednak decydując się na długoterminową inwestycję, wskazane jest przeprowadzenie dokładnej analizy fundamentalnej danej spółki. Czy jej biznes charakteryzuje się długoterminową zyskownością i czy posiada ona znaczącą przewagę konkurencyjną? Czy jej marka jest silna i znana w świecie? Jak spółka wypada na tle swoich konkurentów? Czy jest w stanie odpowiednio reagować na aktualne trendy w branży? To tylko niektóre z pytań, które powinien sobie zadać każdy inwestor, zanim zainwestuje w jakąkolwiek akcję.

Na jakich zasadach działa inwestycja poprzez zakup akcji?

Zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda inwestycja w akcje (nie tylko Coca-Coli)? Czego do niej potrzebujesz i jakie korzyści ona daje? Zapraszamy do zapoznania się z przykładem poniżej.

Przykład: Załóżmy, że cena akcji Coca-Coli wynosi 60 dolarów za sztukę, tak jak np. w połowie 2022 r. Ty masz na koncie dokładnie 1 800 dolarów, a więc możesz kupić dokładnie 30 udziałów.

Jeśli po pewnym czasie kurs akcji wzrośnie o 25% do 75 dolarów, co może (ale też nie musi) nastąpić w ciągu kilku miesięcy lub lat, to ze sprzedaży swoich 30 akcji zainkasowałbyś łącznie 2 250 dolarów.

W ten sposób wartość Twojego rachunku inwestycyjnego wzrosłaby o 450 dolarów, które mógłbyś natychmiast wypłacić na swoje konto bankowe.

Jeśli trzymałbyś te akcje przez, powiedzmy, trzy lata, otrzymałbyś 12 razy dywidendę (KO wypłaca ją kwartalnie). Na przykład, 1,60 USD za rok 2019, 1,64 USD za rok 2020 oraz 1,68 USD za rok 2021 (na akcję rocznie). W sumie 4,92 USD na akcję, w związku z czym przez wspomniane 3 lata zarobiłbyś dodatkowo 147,6 USD (przed opodatkowaniem).

Gdzie kupić akcje Coca-Coli?

Aby móc dokonać zakupu, konieczne jest założenie konta handlowego u jednego z brokerów. Tabelkę sprawdzonych i przetestowanych przez nas brokerów znajdziesz poniżej:

Editor favourite

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Pros
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Cons
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Twój kapitał narażony jest na ryzyko

The Coca-Cola Company to firma o długiej tradycji i wieloletnim doświadczeniu na rynku, która posiada stosunkowo dobrze zdywersyfikowany biznes i już od wielu lat nieprzerwanie wypłaca dywidendę, co czyni ją jedną z najbezpieczniejszych inwestycji. Nie bez powodu są to najdłużej trzymane akcje w portfelu Warrena Buffetta.

Opcja druga: aktywny handel akcjami Coca-Coli

Aktywny handel, w porównaniu z inwestowaniem opisanym powyżej, posiada nad nim jedną istotną przewagę (która jednak w niewłaściwych rękach może zmienić się w wadę). Pozwala na korzystanie z efektu dźwigni finansowej, który może zwiększyć i przyspieszyć potencjalny wzrost wartości inwestycji.

Handel “na dźwigni” (lewarowany) oznacza w zasadzie, że możesz kupić więcej akcji niż na jakie Cię stać. Spójrz na następujący przykład:

Przykład: Jeśli cena akcji wynosi (ponownie) 60 dolarów, a Ty masz na rachunku handlowym 1 800 dolarów, to korzystając z dźwigni na poziomie 1:5 możesz handlować akcjami o łącznej wartości 9 000 dolarów, czyli pięciokrotnością Twoich własnych funduszy.

Mógłbyś więc kupić nawet 150 akcji. Jeśli założymy taką samą zmianę ceny, czyli wzrost z 60 dolarów do 75 dolarów, Twój zysk wynosiłby nie 450 dolarów, a 2 250 dolarów.

Dlaczego? Ponieważ kupiłeś 150 akcji, a wartość każdej z nich wzrosła o 15 dolarów. W przypadku zamknięcia transakcji (to znaczy sprzedaży wszystkich akcji) miałbyś na koncie łącznie 4 050 dolarów (1 800 dolarów, z którymi wszedłeś w pozycję oraz 2 250 dolarów zysku z udanego zagrania).

Ten przykład pokazuje zalety handlu kontraktami CFD, a w szczególności dźwigni, którą oferuje większość brokerów. Ale uwaga! Dźwignia finansowa zwiększa nie tylko potencjalny zysk, ale również potencjalną stratę.

Należy pamiętać, że kurs akcji może wyruszyć nie tylko na północ, ale również na południe. Spadek notowań z 60 do 53 dolarów oznaczałby stratę w wysokości 1 050 dolarów, czyli ponad połowę pierwotnej kwoty – 1 800 dolarów. A jeśli cena spadałaby jeszcze bardziej, transakcja mogłaby zostać przymusowo zamknięta przez brokera, a wartość Twojego konta handlowego byłaby równa zeru.

Ponadto, handel kontraktami CFD – właśnie z powodu wspomnianej dźwigni finansowej – jest zwykle obciążony znacznie większymi opłatami niż “zwykłe” inwestowanie w akcje bez efektu dźwigni. Należy zatem wybrać odpowiedniego brokera, a przy jego wyborze zastanowić się, czy chcesz inwestować długoterminowo, czy wolisz spekulować i robić krótkie zagrania.

Jeśli chodzi o aktywny handel na giełdzie, to zdecydowanie polecamy zapoznanie się z analizą techniczną i analizą fundamentalną. Być może odniesiesz wrażenie, że są to prymitywne rodzaje strategii, ale prawda jest taka, że często są najbardziej skuteczne. Analiza fundamentalna, którą omówiliśmy na początku tego artykułu, jest świetnym pomocnikiem. Wystarczy korzystać z aktualnych informacji o spółce i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Konieczne jest śledzenie rozwoju na rynku zarówno pod kątem kryteriów fundamentalnych, jak i technicznych. Akcje spółki Coca-Cola bowiem nie zawsze odnotowują wzrost – na przykład, po osiągnięciu szczytu w 1998 nastąpił spadek, a powrót do szczytowych wartości miał miejsce dopiero po 16 latach.

Jak podchodzić do kwestii handlu akcjami Coca-Coli?

Wszystko zależy od tego, czy zamierzasz zabrać się za aktywny handel, czy raczej interesuje Cię inwestowanie (zakup akcji i otrzymywanie dywidendy). W obu przypadkach konieczne jest zacząć od wyboru odpowiedniego brokera, który będzie zależał od preferowanego przez Ciebie podejścia.

Jeśli zamierzasz aktywnie handlować, to powinieneś zainteresować się opłatami związanymi z zakupem i sprzedażą akcji oraz ewentualnie kosztami dostarczania danych. Jeśli zaś zamierzasz inwestować na dłuższą metę, sprawdź, czy broker nie pobiera jakichś bezsensownych opłat za brak aktywności i czy działa na rynku już od dłuższego czasu.

Jeśli nie jesteś pewny co do wyboru brokera, sprawdź nasze recenzje brokerów akcji.

Editor favourite

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Pros
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Cons
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Twój kapitał narażony jest na ryzyko

Poniżej można obejrzeć film pokazujący różnicę między zwykłym zakupem/nabyciem akcji a handlem akcjami za pośrednictwem kontraktów CFD. Transakcje pokazane na filmie zostały przeprowadzone u brokera XTB. Broker ten od połowy 2020 roku nie pobiera żadnych opłat za handel fizycznymi akcjami. Podobnie jest również w przypadku brokerów eToro i Trading 212.

Dlaczego warto zainwestować w akcje Coca-Coli i nimi handlować?

Coca-Cola to ogromna, globalna firma, która z uwagi na swoją wielkość może liczyć na korzyści skali (jedna z jej przewag konkurencyjnych), a jednocześnie udało jej się przetrwać wiele kryzysów finansowych. Potrafi w długim okresie zwiększać swoje zyski, zdobyła silną pozycję na rynku, a jej marka jest znana na całym świecie – napoje z fabryk Coca-Coli nie bez powodu są popularne na całym świecie, od Indii po Brazylię.

Co więcej, firma ta wykazała już wielokrotnie zdolność do elastycznej odpowiedzi na aktualne trendy, produkując mniej słodzone warianty swoich napojów. W związku z tym jest raczej mało prawdopodobne, że Coca-Cola w najbliższych latach upadnie, nie mówiąc już o wejściu w bankructwo. Z uwagi na regularną dywidendę i status spółki – króla dywidendowego – można uznać inwestycję w akcje KO za konserwatywne przedsięwzięcie, gdyż wiąże się ono z raczej ograniczonym ryzykiem straty, a jednocześnie oferuje przyzwoitą stopę zwrotu. Coca-Cola niestety nie zrobi z Ciebie milionera, ale jeśli szukasz inwestycji na długi okres, mogłaby zostać jednym z filarów ciekawego portfela emerytalnego.

Interesują Cię akcje Coca-Coli i możliwość regularnego otrzymywania dywidendy? Podziel się swoim doświadczeniem z akcjami tej spółki w komentarzach poniżej.

Inne źródła informacji:

Więcej informacji o Coca-Cola (KO)

Nazwa firmyCoca-Cola
TickerKO
Oficjalna strona internetowahttps://investors.coca-colacompany.com/
Data założenia29 stycznia 1892 r.
SektorTowary konsumpcyjne/usługi – podstawowe
Dywidendy
Wypłaca dywidendę
Roczna dywidenda na akcję$1,92
Stopa dywidendy0,03 %
Przychody
Przychód spółki$46 365 999 104
Zysk na akcję$10,75
Wzrost przychodów kwartalnie R/R-0,008 %
Wycena
Kapitalizacja rynkowa$272 252 960 768
Wartość przedsiębiorstwa$303 532 015 616
P/BV (cena do wartości księgowej)10,27
P/E (cena do zysku)26,22
Oczekiwany P/E21,28
Wartość księgowa na akcję$6,15
Cena docelowa na Wall Street$74,49
Wartość przedsiębiorstwa w stosunku do przychodów6,55
Wartość przedsiębiorstwa do EBITDA20,47
Cena do przychodów5,87
Rentowność
EBITDA$17 315 000 000
Marża operacyjna0,3 %
Marża zysku0,22 %
Zysk brutto$27 234 000 000
Zysk na akcję (EPS)$2,41
Rozwodniony zysk na akcję (EPS)$2,41
Oczekiwany EPS (w tym roku)N/A
Oczekiwany EPS (następny rok)N/A
Oczekiwany EPS (w tym kwartale)N/A
Oczekiwany EPS (następny kwartał)N/A
Wzrost zysków kwartalnie R/R-0,077 %
Wydajność
Zwrot z aktywów0,084 %
Zwrotu z kapitału0,37 %
Opinie analityków
OcenaN/A
Cena docelowa$74,49
Zdecydowane kupno4
Kup7
Trzymaj13
Sprzedaj1
Zdecydowane sprzedajN/A
Podział
Rate stock Coca-Cola
0
1

Author

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Share this article

Post discussion: 0 comments

Join the discussion

Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.

Reviews
TOP Brokerzy giełdowi
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Stocks that might interest you: