Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rosyjski rubel rośnie w siłę – osiągnął najwyższy poziom od 6 tygodni!

Spekulacja na rynku walutowym prowadzi czasami do umacniania się walut, które moglibyśmy uważać za całkowicie przekreślone. Nie inaczej jest z rublem rosyjskim, który drożeje!

Opublikowano:
Rosyjski rubel rośnie w siłę – osiągnął najwyższy poziom od 6 tygodni!
Zdj.: depositphotos.com

Jak możemy zaobserwować, rosyjski rubel umocnił się do sześciotygodniowego maksimum w stosunku do dolara amerykańskiego, przekraczając poziom 89 rubli za dolara. Rosyjska waluta radzi sobie ostatnimi czasy bardzo dobrze na rynku forex, umacniając się także w stosunku do jena oraz do euro. Ujmując temat walut globalnie, rubel konsekwentnie traci jednak na znaczeniu i z pewnością nie jest już wymieniany wśród głównych światowych par walutowych.

Ta wzrostowa trajektoria została przypisana zwiększonej podaży waluty obcej po świętach i zwiększonym interwencjom walutowym banku centralnego od czasu pełnego ponownego otwarcia rosyjskich rynków 9 stycznia. Generalnie, od pewnego czasu rubel wyceniany w dolarze odzyskiwał swoją wartość. Nie oznacza to oczywiście końca problemów gospodarczych Rosji czy ich konia pociągowego, czyli gazowego koncernu Gazprom.

Jakie są przyczyny wzrostu wartości rubla?

Zdj.: wikipedia.org
banknoty RUB
Rubel podziela problemy rosyjskiej gospodarki

Eksporterzy aktywnie denominowali przychody w walutach obcych zgromadzone w okresie świątecznym. Bank centralny również zintensyfikował swoje interwencje walutowe, angażując się w dzienną sprzedaż walut obcych w wysokości 900 mln rubli (10,11 mln USD).

Ministerstwo Finansów reaguje

Rosyjskie ministerstwo finansów ma wkróce przedstawić plan interwencji walutowych na nadchodzący miesiąc.

Ostatnie wyniki rubla odzwierciedlają zatem wiele czynników, w tym podwyższoną podaż walut obcych po okresie świątecznym, wzmożone interwencje walutowe banku centralnego oraz wpływ dekretów prezydenckich i korekt stóp procentowych na stabilność waluty.

Rosja pozostaje surowcowo-eksportowym gigantem, nawet przy licznych sankcjach

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku rubel spadł do poziomu 100 rubli za dolara dolara, co skłoniło wówczas prezydenta do wydania dekretu nakazującego eksporterom przewalutowanie części swoich przychodów w walutach obcych. Zapewniło to kluczowe wsparcie dla rosyjskiej waluty. Surowce, wbrew woli Rosji, wcale nie chcą jednak drożeć. W szczególności kluczowy dla ich eksportu gaz ziemny nadal jest relatywnie tani.

Trzeba zatem było szukać innych możliwości umacniania krajowej, rosyjskiej waluty. Z pewnością wprowadzenie podwyższonych stóp procentowych, podniesionych w zeszłym miesiącu do 16%, również wzmocniło rubla. Ropa Brent, kluczowy globalny punkt odniesienia dla głównego eksportu Rosji, odnotowała zaś symboliczny wzrost o 0,8%, osiągając poziom 77,40 USD za baryłkę.

 

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.