Bańki rynkowe zawsze były powodem do niepokoju i przyczyną znacznych strat finansowych. Jednak ostatnie badania przyniosły wyniki, które rzucają na nie bardziej pozytywne światło!
Niedawne badanie zatytułowane “Two Centuries of Innovation and Stock Market Bubbles” przeprowadzone przez naukowców z Texas A&M University, Texas Tech i Vlerick Business School przyniosło zaskakujące dla wielu stwierdzenie.
Bańki spekulacyjne na rynkach akcji, choć często postrzegane jako przyczyna krachu i paniki, działają jako siła napędowa innowacji i wzrostu.
Chociaż mogą one prowadzić do znacznych strat, gdy pękną, zapewniają również bardzo potrzebny kapitał firmom na wczesnych etapach rozwoju.
Kapitał ten jest następnie wykorzystywany metodą prób i błędów do opracowywania nowych rozwiązań, które są kluczowe dla globalnego postępu.
Badanie dowodzi, że gdyby nie baniek, takie jak słynna bańka dot-com z przełomu tysiącleci, firmy nie byłyby w stanie angażować się w ryzykowne innowacje.
Powód jest prosty, nie miałyby na to środków pieniężnych.
Badanie sugeruje, że chaos, który następuje po pęknięciu bańki, jest niezbędną ceną postępu technologicznego, który przyspiesza wzrost gospodarczy.
Bańki przynoszą znaczące korzyści makroekonomiczne, ale inwestorzy ponoszą równie znaczące straty, gdy pękają.
Bańki giełdowe opierają się jednak na finansowaniu kapitałowym nie od rządu, ale od inwestorów prywatnych, zarówno detalicznych, jak i instytucjonalnych.
Jednak pomimo różnych źródeł pieniędzy, oba scenariusze pokazują korzyści płynące z inwestycji na dużą skalę w innowacje i oferują podobieństwa do obecnej wyceny akcji z branży sztucznej inteligencji.
Chociaż branża AI może znajdować się w bańce, która może pęknąć, napływ kapitału pozwala większej liczbie firm na zbadanie jej komercyjnego potencjału.
Na koniec należy zauważyć, że każda bańka jest inna i nie każda prowadzi do znaczących innowacji.
Bańki na akcjach spółek technologicznych zwykle prowadzą do postępu, ale nie dotyczy to na przykład kryptowalut, które mają bardziej ograniczone zastosowania.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.