Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Przełom w poszukiwaniu surowców! Rosja odkrywa wielkie złoża gazu i ropy daleko na południu

Rosyjscy naukowcy dokonali odkrycia geologicznego, ujawniając rozległe rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego pod szelfem Antarktydy, szacowane na 70 miliardów ton węglowodorów!

Opublikowano:
Przełom w poszukiwaniu surowców! Rosja odkrywa wielkie złoża gazu i ropy daleko na południu
Zdj.: depositphotos.com

Przewyższa to prawie dziesięciokrotnie całkowite wydobycie ze złóż na Morzu Północnym w ciągu ostatnich 50 lat. Odkrycia dokonała załoga rosyjskiego statku “Akademik Aleksander Karpiński”, obsługiwanego przez państwowy konglomerat Rosgeo, który od dłuższego czasu prowadzi działalność naukową w regionie.

ECHA WIELKIEGO ODKRYCIA

Siergiej Kozłow, główny geolog PMGRE, podkreślił, że uzyskane dane “znacząco sprecyzują nasze oczekiwania co do zawartości ropy i gazu w antarktycznych morzach szelfowych”.

Ujawnienie danych wzbudziło zaniepokojenie władz brytyjskich, które ostrzegają, że działania Rosji mogą sygnalizować potencjalny ruch w kierunku wydobycia surowców na zakazanych obszarach. Terytorium Antarktydy jest chronione traktatem podpisanym w 1959 roku i nie podlega jurysdykcji żadnego państwa.

Pomimo sceptycyzmu Londynu co do przestrzegania przez Rosję norm międzynarodowych, brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło swoją decyzję o zaufaniu rosyjskiemu zaangażowaniu w prowadzenie wyłącznie badań naukowych w regionie.

Odkrycie może być kluczowe dla Rosji

Zdj.: pixabay.com
Antarktyda
Antarktyda posiada niezwykłe bogactwa

Rewelacja ta pojawia się w krytycznym momencie, ponieważ rosyjskie lądowe rezerwy ropy naftowej, odkryte w czasach sowieckich, zbliżają się do wyczerpania.

Co więcej, krajowe firmy energetyczne, Gazprom i Rosnieft, napotkały przeszkody z powodu sankcji wynikających z konfliktów geopolitycznych.

Potencjalne konsekwencje tego odkrycia ropy i gazu ziemnego są znaczące, zarówno pod względem środowiskowym, jak i geopolitycznym.

System Traktatu Antarktycznego, mający na celu ochronę kontynentu w celach pokojowych i naukowych, może napotkać wyzwania, jeśli eksploatacja zasobów stanie się punktem zainteresowania krajów bogatych w zasoby, takich jak Rosja.

Ogromne ilości węglowodorów znajdujące się pod szelfem Antarktydy mogą zmienić globalny krajobraz energetyczny. Jednak kwestie prawne i etyczne związane z wykorzystaniem tych zasobów w chronionym i dziewiczym środowisku, jakim jest Antarktyda, stanowią przedmiot kontrowersyjnej debaty.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.