Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Prezes w areszcie, spółka milczy – najbardziej absurdalna sytuacja w historii GPW

Krytycy naszej giełdy nazywają ją "bananową". Trudno jednak zaprzeczyć, skoro zdarzają się tu sytuacje, takie jak brak poinformowania rynku o tym, że prezes siedzi w areszcie!

Opublikowano:
Prezes w areszcie, spółka milczy – najbardziej absurdalna sytuacja w historii GPW
Zdj.: depositphotos.com

W rozwijającej się sadze polskiej firmy biotechnologicznej Hub.Tech, znanej wcześniej jako Boruta-Zachem, na rynek trafiły niepokojące rewelacje.

Spółka, której kapitalizacja rynkowa na rynku NewConnect wynosi poniżej 150 mln zł, jest uwikłana w skandal z udziałem jej kierownictwa i zarzutami oszustwa.

SZCZEGÓŁY SPRAWY

Kłopoty Hub.Tech wyszły na jaw 17 stycznia, kiedy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w Białymstoku zatrzymali pięć osób pod zarzutem wyłudzeń z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

Prezes i jedyny członek zarządu spółki, Artur B., wraz z byłym szefem spółki Marcinem P. oraz byłym członkiem rady nadzorczej Marcinem Ł., zostali aresztowani i oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenie dotacji oraz oszustwo na szkodę instytucji publicznej.

W dniu 19 stycznia 2024 r. Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Pomimo tych istotnych wydarzeń, Hub.Tech opublikował w tym roku tylko jeden raport bieżący dotyczący harmonogramu przekazywania raportów okresowych w 2024 r., nie informując rynku o aresztowaniu prezesa.

Dlaczego spółka milczała na temat aresztu?

Zdj.: Depositphotos.com
gpw akcje
GPW czasami zadziwia inwestorów

Zaniechanie to wyszło na jaw, gdy o sprawie poinformował Puls Biznesu, co miało wymierny wpływ na notowania spółki. Akcje Hub.Tech spadły o prawie 6% po publikacji, która podkreśliła brak przejrzystości i komunikacji ze strony firmy.

Co więcej, najnowszy raport kwartalny Hub.Tech, opublikowany 14 lutego, wykazał spadek zysku netto o 2,9% za kwartał i 28% za cały ubiegły rok. Odnotowano brak podpisu prezesa na raporcie, co nie było zaskakujące, biorąc pod uwagę jego obecne zatrzymanie.

Jak wierzyć w przejrzystość rynku, gdy firma giełdowa nie informuje o aresztowaniu prezesa?!

Od tego czasu spółka powołała nowego prokurenta, aby zapewnić ciągłość biznesową, chociaż decyzja ta nie została zakomunikowana rynkowi ani zarejestrowana w rejestrach spółki.

Odpowiedzią Hub.Tech na zapytania Pulsu Biznesu dotyczące aresztowania prezesa spółki i braku ujawnienia informacji było potwierdzenie domniemania niewinności w Polsce oraz stwierdzenie, że kroki prawne zostaną podjęte w odpowiednim czasie, ponieważ decyzja o tymczasowym aresztowaniu nie jest ostateczna.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.