Popularny broker eToro zmierza na NASDAQ! Jak wyglądają jego przychody, co napędza zyski firmy i czy debiut giełdowy spółki może wywołać nową falę pierwszych ofert publicznych?
Popularny broker eToro, z którego usług korzysta wielu z Was, przygotowuje się do pierwszej oferty publicznej (IPO) na giełdzie NASDAQ.
Ruch ten idzie w parze z ogólnym oczekiwaniem, że w tym roku zobaczymy więcej IPO – powodami mają być niższe stopy procentowe i zainteresowanie inwestorów.
W swoim zgłoszeniu do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), eToro udokumentowało swoje imponujące wyniki finansowe za 2024 rok:
Broker odnotował również znaczny wzrost zysku netto, osiągając 192,4 mln dolarów, w porównaniu do 15,3 mln dolarów w 2023 roku.
Bliższe spojrzenie na przychody eToro ujawnia kluczową rolę, jaką w jego działalności odgrywają kryptowaluty:
Pomimo swojej globalnej obecności, eToro pozostaje silnie eurocentryczne, z 70% z 3,5 miliona rachunków zlokalizowanych w Europie i Wielkiej Brytanii.
Jednak firma podobno aktywnie pracuje nad geograficzną dywersyfikacją swojej działalności, na przykład kupując australijski Spaceship i nabywając licencję w Singapurze.
Broker w 2019 roku wszedł na rynek amerykański, początkowo koncentrując się głównie na kryptowalutach i handlu społecznościowym.
Obecnie jednak oferuje również akcje, fundusze ETF i opcje.
W listopadzie 2023 r. eToro rozpoczęło działalność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, aby wykorzystać potencjał wzrostu rynku bliskowschodniego.
IPO brokera zostało wsparte przez konsorcjum wiodących banków inwestycyjnych, w tym:
Spółka planuje wprowadzić swoje akcje na giełdę NASDAQ pod symbolem “ETOR”.
Oczekuje się, że to strategiczne posunięcie zapewni eToro elastyczność finansową, umożliwiającą rozszerzenie obecnej oferty.
Zdaniem Josefa Schustera, CEO IPOX, czas IPO eToro jest bardzo dobrze przemyślany.
Sukces publicznego debiutu brokera może być katalizatorem nowej fali IPO i wprowadzić nowe firmy na giełdę.
Z drugiej jednak strony, niechętne przyjęcie mogłoby zniechęcić firmy rozważające taki krok.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.