Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

PKP Cargo ogłasza plany zwolnień – do 30% pracowników może przejść na nieświadczenie pracy!

Dzieje się u kluczowego przewoźnika! W związku ze spadającymi wynikami PKP Cargo i przewozów towarowych, spółka planuje od 1 czerwca zwolnić od obowiązku pracy do 30% załogi.

Opublikowano:
PKP Cargo ogłasza plany zwolnień – do 30% pracowników może przejść na nieświadczenie pracy!
Zdj.: wikipedia.org

PKP Cargo przedstawiło odważną strategię zatrudnienia w odpowiedzi na pogarszającą się kondycję finansową. Posunięcie to jest częścią szerszego planu naprawczego mającego na celu ożywienie wartości i pozycji rynkowej firmy.

NA CZYM POLEGA PROGRAM W PKP CARGO

W ramach 12-miesięcznego programu pracownicy nieświadczący pracy otrzymają świadczenie socjalne w wysokości 60% ich miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, obliczonego jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, pomniejszonego o składki ubezpieczeniowe i podatek.

Środek ten dotyczy wszystkich grup zawodowych w firmie, w tym kadry kierowniczej. Priorytetem pozostaje jednak zapewnienie ciągłej efektywności operacyjnej każdej jednostki organizacyjnej.

Jak wygląda sytuacja PKP Cargo?

Zdj.: pkpcargo.pl
Polskie Koleje Państwowe
PKP Cargo walczy o obniżenie kosztów funkcjonowania

Sytuacja finansowa PKP Cargo jest rzeczywiście trudna, o czym świadczy znaczny spadek EBITDA i strata netto odnotowana w I kwartale 2024 roku.

Grupa PKP Cargo miała w pierwszym kwartale roku 122,4 mln zł EBITDA wobec 359,4 mln zł rok wcześniej i 118,1 mln zł straty netto wobec 104,2 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Strata operacyjna, zgodnie z szacunkami wyniosła 96,8 mln zł wobec 168 mln zł zysku operacyjnego rok wcześniej. Sytuacja jest zatem nader poważna i wymaga działań.

Decyzja o wdrożeniu programu nieświadczenia pracy została przedstawiona do konsultacji ze związkami zawodowymi, co może być początkiem serii trudnych decyzji mających na celu przeprowadzenie spółki przez te burzliwe czasy.

Wynik tego programu nie tylko wpłynie na pracowników i ogólne wyniki spółki, ale będzie również świadectwem zdolności kierownictwa do przywrócenia rentowności spółki przy jednoczesnym zachowaniu siły roboczej na konkurencyjnym rynku.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.