Podstawowe informacje na temat kryptowaluty Litecoin (LTC)
Litecoin to jedna z pierwszych alternatywnych kryptowalut, która skupia się na bezgotówkowych i zdecentralizowanych transakcjach – podobnie jak Bitcoin, na którym jest oparta. Celem LTC jest jednak oferowanie szybszych i tańszych transakcji. W porównaniu do swojego starszego i bardziej znanego rodzeństwa, Litecoin obsługuje do 8 razy więcej transakcji na sekundę (56 przelewów), a średnie opłaty transakcyjne są w jego przypadku ponad 120× niższe.
Kryptowaluta LTC powstała w 2011 roku. Chociaż w zasadzie jest to jedynie młodszy brat Bitcoina, Litecoinowi udało się wejść w mainstream i zająć miejsce w wielu działających od dawna systemach płatności. Ponadto, ta platforma transakcyjna jest również pionierem we wdrażaniu nowych technologii: Litecoin był pierwszą kryptowalutą, która wdrożyła SegWit i Lightning Network. Litecoin różni się jednak od Bitcoina także pod innymi względami. Chociaż on również wykorzystuje mechanizm Proof of Work, kopanie LTC działa na innym algorytmie, który nosi nazwę Scrypt.
Dlaczego powstał Litecoin? Czy warto w niego inwestować, czy to tylko bezwartościowy klon Bitcoina? Czytaj dalej!
Treść artykułu o LTC
Wprowadzenie do kryptowaluty Litecoin
Idea stojąca za powstaniem Litecoina jest dosyć prosta – ma to być kryptowaluta rozwiązująca najbardziej istotne wady Bitcoina, które obejmują przede wszystkim stosunkowo drogie transakcje i niską przepustowość sieci. Ponieważ Litecoin rzeczywiście rozwiązuje te problemy (przynajmniej częściowo) i można to uznać za jego największą przewagę konkurencyjną, twórcy wybrali dla niego nazwę “light coin”, czyli “lekki Bitcoin” – Litecoin.
Aby jednak to osiągnąć, deweloperzy LTC musieli zmienić kilka podstawowych parametrów sieci Bitcoina. Poniższa tabela porównuje najważniejsze zmienne Bitcoina i Litecoina.
Bitcoin | Litecoin | |
Tworzenie bloków: | 10 minut | 2,5 minuty |
Maksymalna liczba transakcji (na 1 s): | do 7 transakcji | do 56 transakcji |
Ostateczna liczba monet: | 21 000 000 | 84 000 000 |
Algorytm kopania: | SHA-256 | Scrypt |
Jak widać, transakcje są potwierdzane średnio 4× szybciej niż w przypadku Bitcoina, a jednocześnie wzrosła również liczba transakcji na sekundę, innymi słowy przepustowość sieci. Deweloperzy postanowili również zachować pewien interesujący parametr – ograniczoną podaż monet. Liczba Litecoinów w obiegu nigdy nie przekroczy 84 milionów, przy tym, że w chwili pisania tego artykułu (wrzesień 2022 r.) wykopano już około 85% łącznej liczby wszystkich monet.
Biorąc pod uwagę rzeczywiste możliwości jego wykorzystania, to raczej logiczne, że Litcoin obecnie cieszy się dużą popularnością. Ulepszone funkcje tej kryptowaluty przyciągnęły uwagę wielu różnych firm, które zaczęły przyjmować LTC jako formę płatności. W Polsce chodzi np. o sklep internetowy SuperTech. Jeśli zaś chodzi o firmy zagraniczne, adopcja Litecoina jest naprawdę szeroka. Jednym z jej przedstawicieli jest portal TravelbyBit sprzedający zakwaterowanie i bilety lotnicze.
Warto zaznaczyć, że niezmiernie ważną rolę grają tutaj zewnętrzne bramki płatnicze. Dzięki firmie Flexa Litecoin już w 2019 roku dotarł (drogą pośrednią) do ponad 40 000 różnych firm.
Jak działa Litecoin? Proof of Work oparty na algorytmie Scrypt
Litecoin odziedziczył po Bitcoinie wiele rzeczy. On również wykorzystuje mechanizm Proof of Work, który umożliwia kopanie nowych monet. Różnica polega tutaj na wykorzystaniu odmiennego algorytmu, który nosi nazwę Scrypt.
Uciekając się do algorytmu Scrypt, Litecoin próbował rozwiązać problem specjalizacji koparek. Nie jest tajemnicą, że wysokiej jakości koparki ASIC (koparki zaprojektowane głównie do kopania Bitcoina) kosztują dziesiątki tysięcy złotych, a ich efektywne wykorzystanie ogranicza się jedynie do firm wydobywczych – nowy algorytm wydobywczy miał położyć temu kres.
Deweloperzy chcieli podkopać starania górników z istniejącymi już koparkami ASIC, modyfikując oryginalny algorytm SHA-256 – modyfikacja ta polegała na znacznym zwiększeniu wymagań dotyczących pamięci RAM. Jednostki obliczeniowe koparek ASIC nie uwzględniają tego w swoim oryginalnym projekcie, ponieważ operacje kopania Bitcoinów nie mają tak wysokich wymagań co do pamięci operacyjnej.
Wkrótce jednak znaleziono rozwiązanie tej “przeszkody”. W 2016 roku przedstawiono pierwszą zmodyfikowaną koparkę ASIC, która zdołała już sobie poradzić również z innowacyjnymi wymaganiami algorytmu Scrypt.
Uwaga: Ponieważ Litecoin wykorzystuje bardzo podobny kod źródłowy do Bitcoina, nie znajdziesz zbyt wielu różnic między tymi kryptowalutami, poza tymi wymienionymi powyżej. Podobnie jak Bitcoin, również Litecoin wdrożył aktualizacje obsługujące technologie SegWit i Lightning Network. Specyfiką Litecoina jest jednak protokół OmniLite obsługujący inteligentne kontrakty i aktualizacje anonimizacyjne MimbleWimble. Wszystkie te tematy zostaną teraz wyjaśnione w większych szczegółach.
Nawet jeśli na pierwszy rzut oka może się tak wydawać, a niektóre źródła internetowe tak twierdzą, Litecoin zasadniczo NIE JEST forkiem Bitcoina. Fork to tak zwane rozdwojenie kryptowalut, co innymi słowy oznacza, że łańcuch zostaje podzielony w pewnym momencie (np. z powodu jakiejś aktualizacji) na dwa blockchainy, które potem istnieją samodzielnie i funkcjonują niezależnie od siebie. W ten sposób powstał na przykład Bitcoin Cash z Bitcoina czy Ethereum Classic z Ethereum. Aczkolwiek Litecoin czerpał wiele inspiracji z kodu źródłowego Bitcoina, został on stworzony od podstaw jako całkowicie nowy blockchain – nie ma z nim wspólnego bloka genesis.
SegWit – częściowe rozwiązanie problemu wysokich opłat i drzwi do drugiej warstwy
Z technologicznego punktu widzenia Litecoin nie pozostaje w tyle za innymi kryptowalutami. W 2017 roku wdrożono technologię Segregated Witness, w skrócie SegWit, która okazała się jednym z największych postępów technologicznych zarówno dla Litecoina, jak i Bitcoina. Częściowo rozwiązało to problem niewystarczającego miejsca w blokach, który powodował wzrost opłat i jednocześnie trudności z potwierdzaniem transakcji użytkowników, którzy nie chcieli płacić szalonych prowizji walidatorom.
SegWit rozwiązuje również problem tzw. malleability – wady technicznej, która pozwala na zmianę podpisu cyfrowego transakcji (digital signature) podczas transferu, a tym samym jej unieważnienie.
Co ciekawe, technologia SegWit została pierwotnie zaprojektowana dla Bitcoina, lecz jej implementacja nie została zatwierdzona przez niezbędną większość użytkowników. W przypadku Litecoina zatwierdzenie SegWit odbyło się bez najmniejszego problemu (w przypadku Litecoina zatwierdzenie wymagało jedynie 75% głosów, podczas gdy Bitcoin wymagał 90% zgody). Dzięki Litecoinowi pierwotni przeciwnicy SegWit mogli więc przekonać się, iż technologia ta działa bez zarzutu, w rezultacie czego została ona wdrożona do Bitcoina niedługo później.
Lightning Network
Technologia SegWit umożliwia również implementację technologii drugiej warstwy – w dzisiejszych czasach mowa głównie o tzw. Lightning Network. O technologiach działających w drugiej warstwie, czyli w swego rodzaju dodatkowej warstwie nad podstawowym blockchainem, można myśleć jak o rozszerzeniach rozszerzających możliwości oryginalnego blockchaina. Celem ich wdrażania jest przede wszystkim zwiększenie przepustowości i radykalne obniżenie opłat przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, co Lightning Network niewątpliwie się udaje.
Lightning Network tworzy nad blockchainem Litecoina kanał płatności, w którym można dokonać teoretycznie nieograniczonej liczby płatności przy naprawdę minimalnych opłatach. Może to być na przykład zakup kawy w kawiarni lub tankowanie paliwa. Kanał płatności LN zasadniczo ma charakter inteligentnego kontraktu. W momencie jego powstania jeden lub dwa kontrahenci wpłacają określoną kwotę kryptowaluty na wskazany adres, z którego następnie przydzielane są płatności.
Weźmy na przykład 10 Litecoinów, za które stopniowo kupisz, powiedzmy, 50 kaw i 10 ciastek w kawiarni przez określony czas (dla ilustracji). Gdy jedna ze stron zdecyduje się zamknąć kanał, nastąpi rozliczenie, a w blockchainie zostanie zapisane tylko ostateczne saldo, i to w ramach jednej transakcji (łącznie dwóch, ponieważ jako transakcja liczy się również wysłanie wspomnianej pierwszej kwoty na adres kontraktu). A ponieważ ostateczny wynik transakcji zostaje zapisany w blockchainie Litecoina (warstwie podstawowej), zachowany jest ten sam poziom bezpieczeństwa.
Podobnie jak SegWit, Lightning Network również został pierwotnie zaprojektowany dla Bitcoina. Technologia ta jednak wkrótce rozszerzyła się również na inne blockchainy, a ponieważ Litecoin wykorzystuje bardzo podobny kod źródłowy do Bitcoina, wdrożenie go na Litecoinie było raczej nietrudne.
Film – Czym jest Lightning Network?
OmniLite
OmniLite to technologia, która wprowadza do Litecoina funkcjonujące inteligentne kontrakty. Oznacza to, że możliwe jest teraz tworzenie nowych tokenów w blockchainie Litecoina – podobnie działają również tokeny ERC-20 na Ethereum czy BEP-20 na BNB Smart Chain. Według twórców OmniLite, w przyszłości można się spodziewać również NFT.
#OmniLite is Here!! https://t.co/mar9mFeZip#Litecoin #LitecoinFAM $LTC #Litecoin10 https://t.co/iWIfu6wY2T
— Litecoin (@litecoin) September 7, 2021
Chociaż technologia OmniLite istnieje już od dłuższego czasu (wrzesień 2021 roku), nie można powiedzieć, że Litecoin cechuje się szybko rozwijającym się ekosystemem DeFi, nawet jeśli stara się przyciągnąć użytkowników niskimi opłatami. Być może wynika to z bardzo wolnego tempa rozwoju, słabego marketingu i bardzo nieprzyjaznej dla użytkownika dokumentacji. Tylko czas pokaże, czy OmniLite rzeczywiście odniesie sukces.
Aktualizacja MimbleWimble
W maju 2022 roku blockchain Litecoina przeszedł kolejną ważną aktualizację.
Mowa o tzw. MimbleWimble Extension Block (MWEB) – aktualizacja ta pozwala użytkownikom w pełni anonimizować swoje transakcje.
Tzw. “extension blocks”, po polsku “bloki rozszerzające”, można rozumieć jako dodatkowe bloki, istniejące na blockchainie paralelnym do Litecoina. Jeśli użytkownicy Litecoina zdecydują się na anonimizację swoich transakcji, wysyłają swoje Litecoiny właśnie do tych bloków. Po ich rozliczeniu poufne informacje o transakcji są ukrywane przed stronami trzecimi (proces ten w terminologii MimbleWimble określany jest jako “pegging-in”). Obejmuje to np. adresy nadawcy i odbiorcy transakcji czy kwotę przelewu.
Uwaga: W rzeczywistości żaden równoległy blockchain ze specjalnymi blokami rozszerzającymi nie istnieje. Dane “bloków rozszerzających” znajdują się w każdym bloku LTC.
Jeśli użytkownicy zdecydują się przenieść swoje Litecoiny z bloków rozszerzających z powrotem do zwykłej konfiguracji, informacje staną się ponownie przezroczyste (w tym przypadku proces ten jest określany jako “pegging-out”.
Warto wspomnieć, iż korzystanie z opcji MWEB jest czysto dobrowolne, co oznacza, że większość transakcji na Litecoinie nadal działa jak wcześniej, czyli w przejrzysty sposób. Jednak pomimo tego faktu, Litecoin stał się cierniem w oku wielu regulatorów. Wkrótce po wdrożeniu aktualizacji wiele giełd kryptowalut zdecydowało się całkowicie usunąć LTC ze swojej oferty, przy czym Tajlandzka Komisja Papierów Wartościowych wydała nawet taki nakaz.
Mowa szczególnie o giełdach z rynku południowokoreańskiego, ale zareagowała również Binance. Chociaż nie usunęła ona Litecoina ze swojej oferty, wydała ostrzeżenie, że nie akceptuje wpłat ani wypłat Litecoinów na adresy wspomnianych bloków rozszerzających (mają one prefiks ltcwmeb1, więc giełda może je łatwo rozpoznać).
#Binance will not support the deposits and withdrawals of @litecoin $LTC utilising MimbleWimble Extension Blocks (MWEB).https://t.co/YZRrIgXJzF
— Binance (@binance) June 13, 2022
Chociaż wielu użytkowników jest podekscytowanych możliwością anonimizacji transakcji, reputacja Litecoina w konsekwencji wdrożenia aktualizacji MWEB została nieco nadszarpnięta. Ponadto, jak wiemy z aktualizacji SewWit, Litecoin często służy jako swego rodzaju “blockchain testowy” dla nowych aktualizacji Bitcoina, więc możliwe jest, że niedługo zobaczymy również coś w rodzaju MWEB również na największej na świecie kryptowalucie. To chyba oczywiste, jaka byłaby wtedy reakcja instytucji państwowych.
Historia Litecoina (LTC)
Litecoin został stworzony przez Charlesa Lee, byłego programistę spółki Google. Algorytm wydobywania Scrypt został opracowany już w 2009 roku przez Colina Percivala, który stoi również za usługą tworzenia kopii zapasowych Tarsnap. Debiut samej kryptowaluty miał miejsce 7 października 2011 r.
Rozwój blockchaina LTC, wdrażanie aktualizacji i marketing są nadzorowane przez organizację non-profit o nazwie Litecoin Foundation. Ważnym punktem zwrotnym w rozwoju platformy było ogłoszenie przez Lee w styczniu 2017 roku rozpoczęcia prac nad aktualizacjami Segregated Witness (uruchomiona w maju 2017 roku) i Lightning Network (od czerwca 2017 roku).
W tym samym roku Litecoin Foundation stała się właścicielem 9,9% niemieckiego banku WEG Bank. Na końcu lutego 2018 roku zaś organizacja (we współpracy z firmą partnerską) uruchomiła platformę o ambitnych celach LitePay, której funkcją było umożliwianie płatności Litecoinami w sklepach i wypłaty środków pieniężnych z rachunków z LTC za pomocą bankomatów. System napotkał jednak szereg problemów i już po miesiącu firma LitePay ogłosiła zakończenie swojej działalności.
Od czerwca 2019 roku Litecoin jest oficjalnym partnerem serwisu TravelbyBit, który pozwala płacić kryptowalutami za pobyt w ponad milionie obiektów noclegowych. Protokół OmniLite pozwolił autorom Litecoina włączyć do niego możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów, co daje potencjał nowego ekosystemu DeFi razem ze wszystkimi jego kultowymi narzędziami – stablecoinami, protokołami pożyczkowymi, zdecentralizowanymi giełdami czy innymi opcjami dającymi możliwość stakowania i yield farming.
Forki Litecoina
Od momentu swojego powstania Litecoin przeszedł wiele forków kryptowalutowych, w rezultacie których powstała duża ilość dziwnych tokenów bez rzeczywistej wartości – takich jak Junkcoin (JKC), Luckycoin (LKY) czy Litecoin Cash (LCC).
Jednym z bardziej udanych forków okazał się Monacoin (MONA), który w dniu 24 lipca 2022 roku kosztuje 0,46 dolara za sztukę przy kapitalizacji rynkowej nieco powyżej 30 milionów dolarów.
Najbardziej znanym forkiem LTC jest jednak Dogecoin (DOGE), zdecydowany zwycięzca wśród wszystkich forków Litecoina. Kryptowaluta z pieskiem rasy shiba inu w herbie odnotowała niewiarygodny wzrost, spowodowany m.in. staraniami Elona Muska. Dogecoin, wraz ze swoim konkurentem Shiba Inu (SHIB), stał się jednym z głównych przedstawicieli manii wokół memowych monet i tokenów. Co szokujące, obie wymienione kryptowaluty odniosły większy sukces niż sam Litecoin. W chwili pisania tego tekstu (lipiec 2023 roku) kapitalizacja rynkowa DOGE jest o około 40% wyższa od kapitalizacji LTC.
Wzrost ceny 1 LTC
Od października 2011 roku do listopada 2013 roku cena LTC poruszała się między 2 a 5 USD. Pierwszy znaczący wzrost ceny tej kryptowaluty miał miejsce w listopadzie 2013 roku, kiedy to jego wartość wzrosła ze 4,5 dolara do 53,15 dolara, i to w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Następnie nastąpił stopniowy spadek do 1,5 dolara za sztukę (styczeń 2015 roku).
Nowe ożywienie popytu na Litecoina nastąpiło w rezultacie oświadczenia Charlesa Lee, założyciela tej kryptowaluty, które dotyczyło rozpoczęcia prac nad technologiami Segregated Witness i Lightning Network. 2 września 2017 roku cena 1 LTC wynosiła już 91,32 dolara. Ówczesny szczyt cenowy przypadł na okres hossy na rynku kryptowalut na przełomie 2017/2018 roku.
Osiągnięcie lokalnego szczytu cenowego miało miejsce 19 grudnia 2017 roku, kiedy to 1 Litecoin kosztował 375,29 dolara. Mniej więcej w tym samym czasie Lee ogłosił również na Twitterze i Reddicie, że sprzedał wszystkie swoje Litecoiny, co społeczność przyjęła bardzo negatywnie. Dlaczego teraz ich “idol” miałby kontynuować pracę nad Litecoinem i ulepszać go?
Hossa w 2021 roku
Ostatni z ekstremalnych wzrostów ceny tej kryptowaluty miał miejsce w 2021 roku. Cena BTC wzrosła wtedy do niespełna 65 tysięcy dolarów za sztukę, a jeden Litecoin kosztował 412 dolarów (maj 2021 roku). Od tego czasu cena tej kryptowaluty stale spada.
Tokenomika i dystrybucja LTC
Litecoin jest bardzo podobny do Bitcoina pod względem tokenomiki i dystrybucji monet. Jedyne różnice dotyczą konkretnych liczb.
- Całkowita liczba Litecoinów jest ograniczona do 84 000 000.
- Nagroda za każdy zamknięty blok jest taka sama jak w przypadku Bitcoina – na początku wynosiła 50 jednostek, po czym nastąpił dwukrotny halving, a dziś nagroda wynosi 12,5 monety za jeden blok. Kolejny halving nastąpi pod koniec sierpnia 2023 roku, kiedy to nagroda zostanie zmniejszona do 6,25 LTC za jeden blok.
- Dystrybucja Litecoina ma miejsce poprzez nagrody za kopanie, podobnie jak w przypadku Bitcoina. Niemniej jednak, w przypadku LTC dystrybuowanych jest więcej monet w czasie, ponieważ każdy blok jest zamykany średnio 4× szybciej niż w przypadku blockchaina Bitcoina.
Kopanie Litecoina. Czy się opłaca?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedną ze wspólnych cech Bitcoina a Litecoina jest możliwość ich kopania. Wynika ona z koncepcji mechanizmu Proof of Work, w którym nowe transakcje są weryfikowane przez górników, którzy następnie włączają je do nowego bloku, tworząc ich łańcuch = blockchain.
Kopanie jest zatem jednym ze sposobów pozyskiwania nowych monet LTC. Obowiązują tutaj jednak te same zasady i zastrzeżenia, co w przypadku kopania Bitcoina – aby kopanie było opłacalne, należy zaopatrzyć się w stosunkowo drogi sprzęt (najlepiej jakąś koparkę ASIC, przeznaczoną do kopania właśnie Litecoina), mieć do dyspozycji tanią energię elektryczną, a następnie dołączyć do jakiejś puli wydobywczej.
Uwaga: Zapomnij o kopaniu LTC za pomocą procesora lub karty graficznej. Strategia ta działała, zanim projektantom koparek ASIC udało się przezwyciężyć problemy związane z wysokimi wymaganiami dotyczącymi pamięci operacyjnej, o których wspomnieliśmy powyżej. Obecnie trudność kopania Litecoina jest na tak wysokim poziomie, że nie odniósłbyś sukcesu nawet z platformą wyposażoną w 12 drogich kart graficznych.
Dlaczego wybrać pulę wydobywczą zamiast kopania na własną rękę? Pule wydobywcze działają na tej zasadzie, że łączą siły i starania wielu górników w celu zwielokrotnienia szans na pomyślne wykopanie bloku. Nagrody są następnie sprawiedliwie dzielone między poszczególnych górników w zależności od dostarczonej przez nich mocy obliczeniowej (wydobywczej). Nagrody są zatem znacznie bardziej regularne i pewne. Decydując się na samodzielne kopanie z jedną koparką ASIC, musiałbyś czekać na wykopanie bloku przez bardzo długi czas, gdyż Twoja szansa na jego pomyślne wykopanie jest prawie równa szansie na wygraną w loterii.
Jednym z takich urządzeń jest np. koparka ASIC Antminer L7, która w chwili pisania tego artykułu kosztuje około 24 000 złotych. Zapewnia ona w miarę interesującą moc wydobywczą wynoszącą 9 500 MH/s. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej puli wydobywczej – my przetestowaliśmy np. F2 Pool.
Należy jednak zauważyć, że F2 Pool pobiera stosunkowo wysoką opłatę za Litecoin, a mianowicie 4%. Oznacza to, że F2 Pool zatrzymuje 4% wykopanych nagród za świadczone przez siebie usługi. Jest to jednak bardzo duża pula, przy czym hashrate w przypadku Litecoina wynosi obecnie około 428 TH/s. Jeśli dołączysz do tej puli ze wspomnianym wcześniej Antminerem L7 i jego mocą 9 GH/s, będziesz wydobywać Litecoiny (biorąc pod uwagę ich aktualną cenę) o wartości około 23 dziennie.
Ale uwaga! Przedstawmy teraz twardą rzeczywistość.
Zyski z kopania nie uwzględniają kosztów energii elektrycznej. Nasz L7 Miner zużywa około 3 425 W na godzinę, co jest dość dużo nawet jak na koparkę kryptowalut.
Przy aktualnych cenach energii elektrycznej i z racji niskiej obecnie ceny Litecoina (wrzesień 2022 roku), jesteś na minusie, tracąc około 6 dolarów dziennie!
Co tu dużo mówić – kopanie Litecoina jest opłacalne tylko wtedy, jeśli ma się dostęp do taniej energii elektrycznej. Prawdziwy zysk można osiągnąć dopiero podczas hossy na rynku, kiedy Twoje Litecoiny (miejmy nadzieję) zyskają na wartości.
Litecoin (LTC) – Zalety i wady
Zalety
- Lepsza przepustowość sieci: W porównaniu do Bitcoina, Litecoin może przetwarzać do 8× więcej transakcji w tym samym czasie. Istnieją jednak również inne kryptowaluty o wielokrotnie większej przepustowości, takie jak Cardano, Solana, Near Protocol czy Kadena. Niestety, wartości Litecoina nie mogą konkurować nawet systemu płatności Visa z jego około 1 700 transakcjami na minutę.
- Niskie opłaty transakcyjne: Niższa wysokość opłat transakcyjnych wynika z dobrej przepustowości blockchaine LTC – aby zrealizować transakcję, nie trzeba oferować górnikom tak dużych kwot. Należy jednak zaznaczyć, że niskie wartości opłat są również związane z ogólnym niskim wykorzystaniem całej sieci – gdyby Litecoin był używany tak intensywnie jak Bitcoin czy Ethereum, opłaty byłyby nieco wyższe.
- Wdrażanie nowych technologii: Litecoin Foundation nie boi się próbować nowych rzeczy. Kryptowaluta ta jako pierwsza wdrożyła SegWit i Lightning Network. Oprócz tego trwa rozwój platformy OmniLite do tworzenia inteligentnych kontraktów. Co więcej, Litecoin jest pionierem we wdrażaniu czysto anonimowych transakcji w infrastrukturze podobnej do Bitcoina poprzez aktualizację MimbleWimble.
- Wiele firm akceptuje LTC jako środek płatniczy: Litecoinem można płacić w wielu serwisach, takich jak TravelbyBit czy SuperTech.
Wady
- Litecoin to tylko o nieco szybszy brat Bitcoina: Główna przewaga konkurencyjna Litecoina tkwi w nieco szybszych transakcjach i niższych opłatach, lecz to w zasadzie wszystko. Należy zauważyć, że istnieje wiele innych, znacznie bardziej zaawansowanych od LTC kryptowalut o podobnej przepustowości sieci i poziomie bezpieczeństwa.
- Ze względu na aktualizację MimbleWimble, niektóre giełdy usunęły LTC ze swoich ofert: Władzom i wszelkiego rodzaju organom państwowym nie podoba się anonimizacja transakcji, w związku z czym niektóre giełdy całkowicie usunęły LTC ze swojej oferty. Inne zdecydowały się na łagodniejszą reakcję – na przykład Binance, która zablokowała opcję depozytów i wypłat anonimowych Litecoinów.
Jak zarabiać na Litecoinach? HODL, a może trading?
Jeśli zdecydujesz się zainwestować w Litecoina, masz dwie opcje. Pierwszą, pewniejszą i dla zdecydowanej większości osób znacznie bardziej odpowiednią opcją jest tzw. HODLowanie, czyli zwykłe trzymanie. W skrócie oznacza to, że kupujesz kilka Litecoinów i po prostu trzymasz je, dopóki nie zdecydujesz się ich sprzedać. Pozwala to uniknąć ryzyka związanego z tradingiem – kuszącą, zyskowną, lecz wyjątkowo ryzykowną opcją. Dlaczego ryzykowną? Według obecnych oszacowań ponad 90% osób zajmujących się tradingiem traci w nim swoje środki pieniężne.
Jeśli jednak wierzysz w swoje umiejętności, a trading jest czymś, za co chciałbyś się zabrać, możesz spekulować na krótkoterminowy i długoterminowy wzrost czy spadek ceny LTC – do wyboru masz scalping, swing trading, a nawet długoterminowe transakcje, przy których możesz skorzystać z dźwigni finansowej.
Jak działa dźwignia finansowa?
Załóżmy, że jeden Litecoin kosztuje 2 000 złotych, ale ty masz tylko 1 000 złotych. Pożyczasz więc 1 000 złotych od brokera i za wszystko razem kupujesz jednego LTC.
W przypadku wzrostu ceny odniesiesz ciekawy zysk. Jeśli cena Litecoina wzrośnie do 4 000 złotych, czyli o 100%, a ty sprzedasz obie swoje monety po tej cenie, to Twój zysk wyniesie 4 000 złotych. Spłacając pożyczkę brokerowi, ostatecznie zarobisz 3 000 złotych. Zamiast podwoić swoje środki, udało Ci się je potroić.
Ale uwaga, w przypadku bessy na rynku działa to również w drugą stronę. Jeśli cena Litecoina spadnie do 1 000 złotych, czyli o 50%, broker zmusi Cię do sprzedania wszystkiego (za pośrednictwem tzw. margin call – broker chroni własne środki przed stratą). Zostanie Ci 1 000 złotych, a po spłaceniu pożyczki zostaniesz z niczym. Chociaż cena Litecoina spadła tylko o 50%, z uwagi na dźwignię straciłeś 100% swoich środków (depozytu).
Gdzie można kupić LTC?
LTC można kupować w kantorach lub na giełdach kryptowalut, ale dostępna jest również opcja handlu Litecoinem jako kontraktem CFD.
Litecoin w kantorach
Ponieważ jest to jedna z wiodących kryptowalut, można ją kupić w większości polskich kantorów. Rozwiązanie to jest szczególnie odpowiednie dla HODLerów, jak również użytkowników, którzy nie chcą się rejestrować, jeśli kupują kryptowaluty za niewielkie kwoty. Litecoin można kupić w kantorach takich jak Egera czy Zonda.
Editor favourite
- Niskie opłaty dla klientów obracających małymi kwotami
- Intuicyjny interfejs użytkownika
- Opłaty są wyższe w przypadku handlu z walutami fiat
- Mieszane opinie o aplikacji giełdy
Litecoin na giełdach
Jeśli nie przeszkadza Ci konieczność przejścia KYC (weryfikacji tożsamości) i nieco bardziej skomplikowany interfejs, który często jest w języku angielskim, możesz skorzystać z usług giełd kryptowalut. Giełdy pobierają znacznie niższe opłaty od kantorów, oferując jednocześnie opcję tradingu.
Jeśli chodzi o giełdy, należy wspomnieć o największym graczu na rynku, który stanowi jedną z najlepszych opcji nie tylko dla początkujących – Binance. Dalej również Kraken, Huobi, Zonda i Coinbase.
Editor favourite
- Naprawdę zaawansowana i funkcjonalna platforma
- Niskie opłaty i prowizje
- Skontaktowanie się z obsługą klienta może być trudne
- Platforma może wydawać się zbyt skomplikowana dla nowych użytkowników
Handluj Litecoinem jako CFD
Innym sposobem na handel LTC są kontrakty CFD. Można nimi handlować np. u brokerów XTB czy eToro. Ponownie jednak musimy przypomnieć o ryzyku związanym z tradingiem, a zwłaszcza dźwigni finansowej. Handluj z rozsądkiem i nigdy nie inwestuj większych kwot, niż jesteś gotów stracić.
Editor favourite
- Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
- Dobra obsługa klienta
- Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
- Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Zakup peer-to-peer lub w bitomacie
Jeśli nie chcesz się nigdzie logować, istnieje również opcja zakupu LTC za pośrednictwem specjalnych bankomatów – bitomatów. Zazwyczaj można je znaleźć w centrach handlowych. Inną opcją jest zwykła P2P transakcja z kimś, kto posiada jakieś Litecoiny. Umów się ze znajomym, daj mu pieniądze, a on w zamian wyśle Litecoiny do Twojego portfela. Często o tym zapominamy, lecz istota kryptowalut tkwi właśnie w transakcjach P2P.
Portfel kryptowalutowy a Litecoin
Jeśli zdecydujesz się na zakup kryptowalut, powinieneś rozważyć przechowywanie ich w jakimś portfelu kryptowalutowym.
Giełdy często mają własne wewnętrzne portfele, z których użytkownicy mogą korzystać za darmo. Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób przechowywania kryptowalut, ale jednocześnie zdecydowanie najmniej bezpieczny. Giełdy kryptowalut są częstym celem ataków hakerów, w rezultacie czego może się zdarzyć, że stracisz swoje cyfrowe monety.
Inną opcją są portfele mobilne. Krótko mówiąc, są to programy, które stworzą Twój własny portfel na Twoim telefonie. Proces w tle działa tak, że system utworzy dla użytkownika główną frazę seed, z której następnie rozgałęziane są różne klucze prywatne, z nich klucze publiczne, a z kluczy publicznych adresy użytkownika. Poziom zabezpieczeń prywatnych portfeli mobilnych jest podobny do bezpieczeństwa portfeli giełd, ale mają tę zaletę, że są niezależne od stron trzecich. Przykładem portfeli mobilnych dla Litecoina jest np. MetaMask, Trust Wallet, Coinomi oraz LiteWallet – mobilny portfel kryptowalutowy dla Litecoina, opracowany przez samą Litecoin Foundation.
Najlepszą opcją pod względem bezpieczeństwa są portfele sprzętowe, które działają jako niezależne, zewnętrzne komputery. Wszystkie procesy związane z portfelem odbywają się wyłącznie na nich – komputer użytkownika służy tutaj jedynie do wprowadzania poleceń. Do najbardziej znanych portfeli sprzętowych należy Ledger, jak również czeski Trezor. Jest to zdecydowanie najbardziej bezpieczny sposób na przechowywanie kryptowalut, który zdecydowanie polecamy.
Kilka słów na zakończenie
Litecoin to jedna z najstarszych na świecie kryptowalut, która powstała jako rozwiązanie niedociągnięć Bitcoina. Chociaż jego intencja początkowo odniosła sukces, zalety specjalnie zmodyfikowanego algorytmu wydobywania Scrypt zostały wkrótce zniwelowane w rezultacie wprowadzenia na rynek nowych koparek ASIC. Co więcej, później zaczęło z nim konkurować wiele innych kryptowalut, oferujących jeszcze większą przepustowość przy jeszcze niższych opłatach.
Aby Litecoin nie popadł w zapomnienie, jego twórcy starają się wdrażać do niego szereg ulepszeń. Może to być np. Lightning Network, obsługa inteligentnych kontraktów czy możliwość anonimizacji transakcji. Czas pokaże, co nowego przygotują deweloperzy i czy pomoże to Litecoinowi wspiąć się z powrotem do czołówki. Litecoin wciąż jednak bez wątpienia służy temu, do czego został stworzony – do cyfrowych płatności. Z tego też powodu wciąż jest szeroko wykorzystywany przez wiele firm, podobnie jak Bitcoin.
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie (FAQ)
1️⃣ Co to jest Litecoin?
Litecoin to młodszy brat Bitcoina, który został stworzony w 2011 roku, czyli dwa lata po uruchomieniu tej największej na świecie kryptowaluty. Dzieli z nim dużą część kodu źródłowego. W porównaniu do swojego starszego i bardziej znanego rodzeństwa, Litecoin obsługuje do 8 razy więcej transakcji na sekundę (56 przelewów), a średnie opłaty transakcyjne są w jego przypadku ponad 120× niższe (dane z końca września 2022 roku). Podobnie jak Bitcoin, również Litecoin korzysta z mechanizmu Proof of Work – jedyna różnica polega tutaj na wykorzystaniu innego algorytmu wydobywania.
Litecoin jest znany ze stopniowego wdrażania innowacyjnych aktualizacji w swój kod źródłowy, które często wkrótce pojawiają się również na Bitcoinie. Tak było w przypadku Segwit i Lightning Network, dwóch istotnych aktualizacji, dzięki którym również sam Bitcoin znajduje znacznie szersze zastosowanie niż kiedykolwiek wcześniej. Wśród aktualizacji Litecoina, których Bitcoin jeszcze nie ma, jest MimbleWimble. To budzące kontrowersje ulepszenie oferuje użytkownikom możliwość pełnej anonimizacji ich transakcji. Możliwe, że właśnie ten radykalny krok podjęty przez twórców Litecoina stoi za pogarszającą się reputacją tej kryptowaluty.
2️⃣ Jaki jest kurs Litecoina?
Aktualny kurs LTC wynosi w przybliżeniu $1 986 ($82,7). Jednak w każdej chwili kurs na poszczególnych giełdach i w kantorach może się nieco różnić, co wynika z różnej wysokości opłat, ale również popytu.
Zasada jest tutaj raczej bardzo prosta. Wartość (cena) Litecoina jest tworzona w taki sam sposób jak wartość złota, akcji czy jakiegokolwiek innego produktu. Liczy się podaż i popyt. To, ile ludzie są skłonni zapłacić za ETH, tworzy jego cenę. Popularność, potencjalne przyszłe zastosowanie (nie tylko jako środka płatniczego), adopcja kryptowalut – to wszystko i dużo więcej czynników składa się na ich cenę.
3️⃣ Jaka jest przyszłość Litecoina?
W Internecie można znaleźć nieskończoną liczbę prognoz i przewidywań dotyczących ceny Litecoina w najbliższych latach, z których zdecydowana większość jest bardzo optymistyczna. Niemniej jednak, rzeczywistość może okazać się całkiem inna. Badając wewnętrzną wartość Litecoina, szybko staje się jasne, iż zasadnicze ulepszenia, które Litecoin oferuje w porównaniu do Bitcoina, istnieją już od samego debiutu tej kryptowaluty. Chociaż Litecoin w trakcie swojego istnienia doświadczył imponującego wzrostu wartości, należy zauważyć, że w pewnym sensie “dał się ponieść fali Bitcoina”.
W rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej znajduje się między dziesiątym a dwudziestym miejscem, co oznacza, że nowe aktualizacje zaimplementowane w kodzie Litecoina nie pomagają zbytnio jego cenie. Ponadto, wdrożenie najnowszej aktualizacji o nazwie MimbeWimble, która umożliwia anonimizację transakcji, oznacza dodanie do Litecoina aspektu anonimowych kryptowalut, co jest czymś, co zdecydowanie spodoba się części społeczności kryptowalutowej, ale jednocześnie czymś, co w dużej mierze może przeszkadzać organom regulacyjnym i niektórym giełdom kryptowalut.
My w Finlio jesteśmy zdania, że Litecoin zdecydowanie ma swoje miejsce w świecie kryptowalut. Aby jednak ponownie wykazał znaczący wzrost, musiałby przyjść z czymś, co sprawi, że znów stanie się interesującą okazją inwestycyjną. W porównaniu z okresem, w którym Litecoin osiągnął swój szczyt cenowy, rozwój wielu innych projektów poszedł mocno do przodu. Konkurenci Litecoina są więc silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej.
4️⃣ Gdzie można kupić Litecoin?
Litecoin i inne kryptowaluty najłatwiej kupić w internetowych kantorach kryptowalut. Należą do nich m.in. Zonda czy Egera. Zakup jest zazwyczaj prosty i szybki. Litecoin można również łatwo kupić na giełdach kryptowalut, które jednak zwykle wymagają weryfikacji tożsamości klienta (KYC), np. za pomocą wyciągu z konta lub zdjęcia dokumentu tożsamości.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.