Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Koniec handlu opcjami binarnymi w Polsce

Opublikowano:
Koniec handlu opcjami binarnymi w Polsce
Zdj.: Depositphotos.com

Mówiło się o tym od 2016 roku, a dziś to już rzeczywistość. W dniu 2 lipca 2018 roku wprowadzono zakaz obrotu opcji binarnych i cyfrowych dla klientów w UE. Zakaz nie jest jednak całkowity – dotyczy jedynie traderów detalicznych (nieprofesjonalnych) z rachunkami u brokerów z siedzibą w krajach Unii Europejskiej.

opcje binarne
Różnice między klientami profesjonalnymi a detalicznymi

Koniec handlu opcjami binarnymi i cyfrowymi nie dotyczy profesjonalnych traderów, nawet jeśli posiadają oni konta u brokerów z siedzibą w krajach unijnych. Jedynym problemem jest to, że aby uzyskać status profesjonalnego tradera, konieczne jest spełnienie co najmniej 2 z 3 warunków.

Jakie są te kryteria?

  • Wolumen handlu: W ciągu ostatniego roku (w każdym kwartale) dokonałeś co najmniej 10 transakcji z CFD lub opcjami binarnymi, przy tym, że wartość poszczególnych transakcji wyniosła co najmniej 150 euro (ok. 700 zł).
  • Kapitał: Twój kapitał musi wynosić co najmniej pół miliona euro, czyli ponad 2 300 000 złotych.
  • Doświadczenie: Masz co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w sektorze finansowym.

Jak widać, kryteria te są na tyle surowe, że mogą je spełnić rzeczywiście tylko profesjonalni traderzy. To prawda, że pierwszy warunek nie jest trudny do spełnienia – jeśli należysz do amatorów opcji binarnych i handlujesz nimi już od ponad roku, w zasadzie spełniłeś go automatycznie. Jednakże, należy spełnić jeszcze jeden warunek.

opcje binarne
Formularz do uzyskania statusu profesjonalnego tradera

Nie przypuszczamy, że trzymasz na swoim rachunku handlowym ponad 2 miliony złotych, więc pozostaje nam jedyna opcja: zatrudnienie w sektorze finansowym.

Spójrzmy prawdzie w oczy – również ten warunek dla większości osób będzie raczej trudny do spełnienia, dlatego można oszacować, że liczba osób obracających opcjami binarnymi po wprowadzeniu zakazu będzie raczej mała.

Jeśli jednak spełniasz 2 z 3 kryteriów i możesz to udowodnić, zaloguj się do swojego konta handlowego i wypełnij tzw. “formularz zmiany kategorii”, aby zażądać zmiany statusu na profesjonalnego tradera.

Dla każdej odpowiedzi TAK należy przesłać dokumenty potwierdzające prawdziwość Twojego roszczenia.

Jak teraz handlować?

Zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was polubiło handel opcjami binarnymi i odnosiło w nim sukcesy. Jednak opcje binarne to nie jedyny instrument handlowy dostępny na dzisiejszym rynku. Oznacza to, że nadal możemy handlować w Internecie, i to za pomocą instrumentów takich jak kontrakty CFD, kryptowaluty, akcje i wiele innych… Tak, oczywiście, istnieją pewne różnice w tych rodzajach handlu, ale to nic strasznego. Wszystko wciąż sprowadza się do tego samego, a mianowicie: do inwestowania pieniędzy.

To prawda, że opcje binarne posiadały jedną niezaprzeczalną zaletę – były naprawdę proste do zrozumienia. Albo w górę, albo w dół. Albo z góry określony zysk, albo strata. Niemniej jednak, istnieje cała masa innych instrumentów finansowych, które pozwalają osiągnąć te same wyniki. Poniżej znajdziesz przykład różnicy między kontraktami CFD a opcjami binarnymi:

Zagranie na bitcoinie za pośrednictwem opcji binarnych

1) Rejestrujesz się na platformie handlowej i przelewasz pieniądze na swoje konto bankowe.

2) Na podstawie swojej analizy zakładasz, że cena bitcoina powinna rosnąć.

3) Wystawiasz opcję CALL o wartości $100 (Twoje ryzyko). Oto możliwe rezultaty:

  1. a) Cena aktywa rzeczywiście rośnie, a Ty zarabiasz ok. 190 dolarów. Zarobiłeś więc mniej więcej 90 USD:
  2. b) Cena nie zmienia się ani trochę, a Ty otrzymujesz swoje 100 USD z powrotem.
  3. c) Cena spada, a Ty tracisz swoje 100 USD.

4) Znałeś już swój potencjalny zysk lub stratę zanim jeszcze wszedłeś w pozycję. Teraz możesz otworzyć kolejną pozycję lub wypłacić zarobione pieniądze na konto bankowe.

Zagranie na bitcoinie za pośrednictwem CFD

1) Rejestrujesz się na platformie handlowej i przelewasz pieniądze na swoje konto bankowe.

2) Na podstawie swojej analizy zakładasz, że cena bitcoina powinna rosnąć.

3) Otwierasz pozycję LONG o wartości 1 BTC (Twoje ryzyko). Oto możliwe rezultaty:

  1. a) Cena rzeczywiście rośnie. Za każdy jeden dolar, o który cena idzie w górę, otrzymujesz zysk w wysokości jednego dolara, dopóki nie zdecydujesz się wyjść z pozycji, to znaczy zamknąć ją.
  2. b) Cena prawie się nie zmienia i porusza się wokół tego samego poziomu cenowego, na którym wszedłeś w pozycję. Nie osiągniesz więc ani zysku, ani straty.
  3. c) Cena spada i za każdy 1 USD wartości utraconej przez 1 BTC, tracisz 1 USD ze swojego konta bankowego.

4) Całkowity zysk lub strata jest określana dopiero po zamknięciu transakcji. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz dokonać dalszych transakcji, czy też przelać saldo ze swojego konta handlowego na konto bankowe.

Rzeczywiście, handel kontraktami CFD i innymi instrumentami jest nieco bardziej skomplikowany, ale wciąż w zasadzie chodzi o to samo. Kupić, gdy cena rośnie i sprzedać, gdy spada. Najlepiej zanim jeszcze cena instrumentu wyruszy w odpowiednim kierunku.

Gdzie można handlować kontraktami CFD?

Kontraktami CFD, które często mylone są z forexem, można handlować u brokerów oferujących ten rodzaj instrumentu handlowego. Tutaj możesz handlować kontraktami CFD: XTB.

Czy CFD są legalne? Co mówi na to ESMA?

Handel parami walutowymi, kryptowalutami, akcjami i innymi aktywami za pośrednictwem kontraktów CFD jest w pełni legalny. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj handlu istnieje na rynku już od lat 90. Podczas gdy opcje binarne zadebiutowały dopiero w 2013 roku i można było nimi handlować bez ograniczeń mniej więcej tylko 5 lat, handel CFD jest sprawdzony już od kilku dziesięcioleci.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.