Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Facebook karze polskie media? Kontrowersje wokół dyrektywy UE i decyzji Meta

W kontrowersyjnym posunięciu Meta, spółka dominująca Facebooka, zmieniła sposób wyświetlania artykułów informacyjnych na swojej platformie w Polsce. Poznaj skutki tego ruchu!

Facebook karze polskie media? Kontrowersje wokół dyrektywy UE i decyzji Meta
Zdj.: Depositphotos.com

Zmiana ta jest odpowiedzią na wdrożenie przez Polskę art. 15 dyrektywy UE 2019/790, która koncentruje się na prawach autorskich i prawach pokrewnych na rynku cyfrowym.

Szczegóły kontrowersyjnego ruchu

Dyrektywa ma na celu zapewnienie mediom godziwej rekompensaty za udostępnianie ich treści w Internecie. Meta twierdzi jednak, że polska interpretacja art. 15 odbiega od pierwotnych celów dyrektywy.

W związku z tym Meta wyświetla teraz tylko nagłówki i hiperłącza do artykułów informacyjnych na Facebooku, z wyłączeniem obrazów i tekstu.

Przedstawiciele polskich mediów krytykują tę zmianę, argumentując, że czyni ona linki mniej atrakcyjnymi i zmniejsza ruch na stronie. Zauważono, że zmiana dotyczy linków do polskich mediów, co sugeruje ukierunkowaną reakcję ze strony Meta.

Big techy niechętne do płacenia tantiemów

Zdj.: pexels.com
Amerykańskie spółki technologiczne
Dominacja big techów jest wyraźna

Obowiązująca od 20 września 2024 r. implementacja art. 15 w Polsce napotyka na opór ze strony amerykańskich platform.

Platformy te sprzeciwiały się podobnym rozwiązaniom, takim jak tantiemy za wyświetlanie filmów online, obawiając się skutków finansowych nowego prawa.

Decyzja Meta podkreśla napięcie między firmami medialnymi a gigantami technologicznymi w zakresie wykorzystania treści i podziału przychodów.

Debata odzwierciedla sprzeczne interesy, w których media dążą do uczciwej rekompensaty, a firmy technologiczne notowane na NASDAQ-100 obawiają się obciążeń finansowych wynikających z nowych przepisów.

Podsumowując, decyzja Meta o zmianie sposobu wyświetlania artykułów informacyjnych w Polsce podkreśla złożoność implementacji art. 15 dyrektywy UE w sprawie praw autorskich.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.